Sanat 101 (Leonardo da Vinci'den Andy Warhol'a Sanat Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.898
Gösterim
Adı:
Sanat 101
Alt başlık:
Leonardo da Vinci'den Andy Warhol'a Sanat Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050204322
Kitabın türü:
Çeviri:
Orhan Düz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Sanat 101, sıkıcı ayrıntılara ve uzayıp giden açıklamalara girmeden, Leonardo da Vinci ve El Greco'dan Pablo Picasso ve Andy Warhol'a dek dünyanın en büyük sanatçılarını ve başyapıtlarını keşfetmenizi sağlayacak bir bilgi dağarcığını sizlere kısa bölümler halinde sunuyor. Okuduklarınız sizi hem bilgi sahibi yapacak hem de şaşırtacak.

750 milyon dolar paha biçilen Mona Lisa'yı Paris'teki Louvre Müzesi'nden çalan hırsız 6 ay hapis cezasıyla paçayı kurtardı!
İlk çizgi film insanların mağaralarda yaşadığı devirde yapıldı!
Van Gogh'un bir yağlıboya tablosu 1990'da 80 milyon dolara satıldı!

Sanat 101 sayesinde, popüler sanat akımlarından ünlü eserlerin çarpıcı ayrıntılarına kadar bilgi sahibi olacak ve artık resim sergilerini ve müzeleri gezmekten daha çok hoşlanacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
288 syf.
Şimdiye kadar okuduğum en kötü sanat tarihi kitabı.Berbat bir anlatım ve kronoloji. Harcanilan zamana yazik. Bu işe gerçekten gönül vermiş arkadaşlar için en ideal kitap Sanatın Öyküsü !
288 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10 puan
Çocukluğumdan beri resme ve güzel sanatlara büyük hayranlık duyarım. Bir resme baktığımızda sadece bakmamalıyız ardını da görebilmeli bilebilmeliyiz diye düşünürüm. Hiçbir resim durduk yere ortaya çıkmıyor sonuçta. Bu kitap birçoğumuzun bildiği veya bilmediği resimler ve ressamların hayatıyla ilgili kısa ancak akılda kalıcı bilgiler içeriyor. Okuyup bitirmem iki hafta sürdü çünkü okurken bölümler arası mola verip ismi geçen ressamları ve resimleri araştırdım, ' dip not olarak ekleyim' bunu yaparken Google'ın Arts&Culture uygulaması oldukça faydalı oldu. Hem genel kültürümüzü artıracak hem de güzel sanatlara dair bakış açımızı bir miktar genişletecek bir eser. Eksilere gelecek olursak, içerisinde kronolojik düzenleme olmaması bir miktar kafa karışıklığı oluşturabiliyor. Ayrıca sanat tarihi ile ilgili orta ve ileri düzeyde bilgisi bulunan kişiler için kitap biraz yayvan kalacaktır. Benim nezdimde en büyük eksiği bahsi geçen eserlerin görsellerinin olmayışı oldu. Ama bir yönden de kendim araştırıp bulduğum için öğrendiklerim daha kalıcı oldu:)) . Guzel sanatlara ilgi duyuyorsanız ve sizi fazla ayrıntı ile boğmayacak bir kitap arıyorsanız başlangıç için okunası bir kitap.
288 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Temel anlamda sanatla ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için kaynak olabilir fakat görsel anlamda geliştirilmesi gerekiyor aynı zamanda bilgiler biraz daha anlaşılır biçimde verilebilir.
%16 (44/288)
·Beğendi·10/10 puan
Ben güzel sanatlar öğrencisiyim ve size gözünüz kapalı bu kitabı alabilirsiniz demek istiyorum. Birkaç sayfada konuları çok iyi özetleyip anlatıyor. Çok faydalı. Bildiğim şeyleri okurken bile sıkılmadım. Ayrıca bu yayının içinde birkaç renkli kısım da var oraları da inceleyebilirsiniz. Say yayınları çok güzel bir iş çıkarmış. İyi okumalar.
288 syf.
·12 günde·1/10 puan
Yine beni hüsrana uğratan bir 101 serisiyle karşı karşıyayız.

Başlığından dahi su sızdırıyor.Bence başlık plastik sanatlar olmalıymış.Çünkü görsel sanatlardan(plastik) başka bir sanat anlatılmamış.Yani resim ve fotoğraf üzerine kurulmuş bir kitap okuyoruz.Nerede diğer sanatlar ? tiyatro,edebiyat,müzik vs ? Fonetik(işitsel) sanatlar göz ardı edilmiş.

İçeriğine gelirsek kitabın kronolojik olarak yazılmamış olduğunu görüyoruz.Yazarın kafasına ne geldiyse bunu da yazayım der gibi bir kitap derlediğini ya da en azından editörün mantığıyla oluşturulmuş bir kitap görüyoruz.
Ve plastik sanatları anlattığını iddia eden bir kitapta nedense hiçbir görsel göremiyoruz.( kitabın ortasında 2-3 sayfa parlak kağıda basılmış fotoğraflar ve resimler koymakla ve basit kocaman şemaları bir sayfayı kaplatarak olmuyor bu işler)

Yani diyeceğim o ki bu kitaptan çıkarılacak tek şey: Özet niteliğinde olan ki özetler dahi yetersiz bilgiler barındıran görsel sanatları anlatmak isteyen sözel bir kitap olmasıdır. Yazık diyorum bastığınız harcadığınz kağıda, mürekkebe ve zamana......
288 syf.
·55 günde·Puan vermedi
Çok çok çok uzun süre sonra bu kitabı sonunda bitirdim. Sanat hakkında bir çok bilgiye sahip olacağınız bir kitap. Sanat akımları ve sanatçıları güzelce açıklamış yazar. Başlangıç için çok güzel bir kitap
288 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Giriş kitabı için fazlasıyla karışık düzende yazılmış bir kitap. Okurken kesinlikle size sanatla ilgili bir şeyler katıyor ancak sanat akımı-sanatçı eşleştirmesinde kafanızda bir kaosa neden oluyor. Daha fazla resimle desteklenebilirdi. Eminim ki daha iyi sanata giriş kitapları vardır.
288 syf.
·Puan vermedi
Güzel sanatlara ilgi duyan insanlar için tatmin edici 'görünen' bir kitap. Fakat içeriği konusunda aynı tanımı yapamıyorum. Beğenmediğim bir çok nokta var kitapla ilgili. Kitap; sanatçıları, sanat akımlarını, sanatsal bilgileri ve sanat eserlerinin sergilendiği yahut sanat derslerinin verildiği yerleri anlatıyor. Her bir bölüm aşağı yukarı 3-5 sayfa sürüyor. Fakat anlatılanların hiçbir kronolojik sıralaması yok. Sanki Eric Grzymkowski bunları parça parça, aklına geldikçe oturup yazmış gibi. Bununla birlikte anlatım bütünlüğünü yakalayamıyor. Bir bölümde Sürrealizm akımdan bahsettikten hemen sonra bu akımla ilgilenmeyen bir sanatçının hayatını anlatabiliyor, ardından da bir çizim tekniği ya da bir müze tarihi bölümü yerleştiriveriyor. Parçalar zihinde birleşemediği için de kitabı bütün olarak anlamak oldukça zorlaşıyor.🤯
Bir diğer husus kitabın görsel eksikliği idi benim için. Kitapta, özellikle bölüm sonlarına yeterli boşluklar olmasına rağmen sanatçıya dair bir eser görseli verilmemesi (benim açımdan) bir eksiklikti. Çünkü bu şekilde yazılan her eser isminde -dur, interneti aç, eserin adını yaz, görseline bak, kitaba dön- döngüsü içinde kayboluyorsunuz. En azından bende öyle oldu. Bir süre sonra bu eylemler dizisi sizi yormaya başlıyor ve kitaptan yeterli zevki alamıyorsunuz.
Kitaptaki en iyi yön -belki de tek iyi yön- bilgileri oldukça öz vermiş olmasıydı. Çok ayrıntıda boğulmadan, spesifik şeyleri en azından bir temel olması açısından öğrenebiliyorsunuz. Ama ben bu şekliyle esere; elinize alıp kesintisiz okuyacağınız bir kitap gibi değil de, aklınıza gelen bir sanatçının bilgilerini özet haliyle bulabileceğiniz bir Wikipedia broşürü gibi bakıyorum. İlle de okumak isterseniz elbette alıp okuyabilirsiniz, fakat aynı fiyata çok daha tatmin edici bir sanat kitabı edinebileceğinizi düşünüyorum.
Sanat tarihi olarak yeterli detaylara sahip olmamakla beraber, sanatın kabasını alan ve yüzeysel olarak anlatan bir kitap. Diğer okurlarımızın da dediği gibi görsel olarak eksik bir kitap ve konuların kronolojik sırası tamamen rastgele anlatılmıs. Sanat tarihine , akımlara ve sanatçılara (yer yer eserlere) , sanat galerilerine hevesi olanın kabaca fikir edinebilmesi için başlangıç kitabı olarak görebiliriz.
Diego Rivera, Kahlo’nun bitişik kaşlarını şöyle tasvir etmiştir: “Bir karatavuğun kanatları, siyah kavisleri harikulade kahverengi gözlerini çevreler.”
Eric Grzymkowski
Sayfa 128 - Say Yayınları
“ Altı yaşındayken aşçı olmak istiyordum. Yedi yaşında Napolyon olmak istiyordum. Hırsım o günlerden beri aynı şekilde artmaya devam ediyor. “ -Salvador Dali
Gutenberg’in makinesi, ilk baskı makinesi olmasa da emsallerinden çok daha verimliydi ve bir günde 3000 sayfadan fazla basabiliyordu. Tabii bunun matbuat dünyasındaki etkisi ani ve köklü oldu. Gutenberg’in makinesi, tarihte ilk kez İncil nüshalarını seri halde basmaya başladı ve önceden sadece din adamları ve aristokratların erişebildiği metne, herkesin kolayca ulaşmasını sağladı. Basılan eserler, dini metinlerle sınırlı kalmadı, çok geçmeden şiir ve felsefe kitapları da Avrupa’da yayılmaya başladı. Böylece okuryazarlık oranında çarpıcı bir artış kaydedildi. Yeni fikirlerin ve kavramların geniş kitlelere etkin ve çabuk ulaştırılması, aynı zamanda Protestan Reformu’nu da tetikledi ve Avrupa’da üst sınıf vatandaşlar ile alt sınıf vatandaşlar arasındaki uçurumun ortadan kalkmasına katkıda bulundu.
Eric Grzymkowski
Sayfa 53 - Say Yayınları
Kimi renklerin izleyicide belli ruh halleri ve duygular uyandırdığı yaygın bir kanıdır. Bu minvalde renkler soğuk renkler ve sıcak renkler diye ikiye ayrılabilir:
- Soğuk renkler genellikle mavi, yeşil ve griyi içerir ve bu renklerin izleyiciyi dinlendirdiğine inanılır.
- Buna karşın kırmızı, sarı ve kahverengi gibi sıcak renkler hareketi ima eder ve izleyiciyi harekete geçirir.
Eric Grzymkowski
Sayfa 11 - Say Yayınları
Hohle Fels Venüsü diye bilinen dünyanın en eski heykeli, yaklaşık 35.000 yıl önce mamut dişinden oyularak yapılmıştır ve altı santimetre uzunluğunda bir kadın vücudunu gösterir.
Frida Kahlo, 1953’te Mexico City’de sadece kendi resimlerini içeren sergiye ambulansla gitti. Sağ bacağı yakın geçmişte kesilmişti ve sağlığı kötüye gidiyordu. Ülkesinde bu tarzda yaptığı ilk ve tek sergiydi bu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sanat 101
Alt başlık:
Leonardo da Vinci'den Andy Warhol'a Sanat Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050204322
Kitabın türü:
Çeviri:
Orhan Düz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Sanat 101, sıkıcı ayrıntılara ve uzayıp giden açıklamalara girmeden, Leonardo da Vinci ve El Greco'dan Pablo Picasso ve Andy Warhol'a dek dünyanın en büyük sanatçılarını ve başyapıtlarını keşfetmenizi sağlayacak bir bilgi dağarcığını sizlere kısa bölümler halinde sunuyor. Okuduklarınız sizi hem bilgi sahibi yapacak hem de şaşırtacak.

750 milyon dolar paha biçilen Mona Lisa'yı Paris'teki Louvre Müzesi'nden çalan hırsız 6 ay hapis cezasıyla paçayı kurtardı!
İlk çizgi film insanların mağaralarda yaşadığı devirde yapıldı!
Van Gogh'un bir yağlıboya tablosu 1990'da 80 milyon dolara satıldı!

Sanat 101 sayesinde, popüler sanat akımlarından ünlü eserlerin çarpıcı ayrıntılarına kadar bilgi sahibi olacak ve artık resim sergilerini ve müzeleri gezmekten daha çok hoşlanacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 337 okur

  • Erdem Kalyoncu
  • Mustafa Kerem
  • buluttaputto
  • Melih Koyuncu
  • Melahat
  • guncelsoylemler
  • Yusuf Eren Korkmaz
  • ayşin a
  • Burcu Oğuz
  • Şevval Kaya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.2 (10)
9
%6.4 (7)
8
%19.3 (21)
7
%23.9 (26)
6
%14.7 (16)
5
%11.9 (13)
4
%6.4 (7)
3
%4.6 (5)
2
%1.8 (2)
1
%1.8 (2)