Erim Şişman

Erim Şişman

Yazar
8.4/10
93 Kişi
·
188
Okunma
·
22
Beğeni
·
1.986
Gösterim
Adı:
Erim Şişman
Unvan:
Yazar
Yeraltı edebiyatı yazarlarının arasına yeni katılan bu genç arkadaş ilerleyen zamanlarda adından çok bahsettirecek gibi gözüküyor. Çıkarmış olduğu Zürafa Tozu adlı romanıyla kendinden bahsettirmeye başlayan Erim Şişman; sade bir anlatım dili ve hikayelerinde yarattığı ters köşe kurgularla okuyucuya mükemmel bir haz veriyor.
Soludukları havayı bile kirletmiş bu insanlar; çocuklarını, oyun oynarken üstlerini pislettikleri için dövecek kadar sapıktı.
Yıllar geçti büyüdüm. Öldürülen hayvanlar gördüm. Kör kediler, topal köpekler sevdim. İnsanlar gördüm. Şişman küçük bir çocuğun dişlerinin arasına sıkışmış yemek parçaları kadar sevimsiz karakterlerle tanıştım. Biraz daha büyüdüğümde tüm ergenler gibi ben de insanlardan tiksinmeye başladım. Kısa süre içinde tüm insanlarda tiksinen ergenlerden de tiksinmeye başladım.
344 syf.
·Puan vermedi
Kitabımız, karakterimizin sevgilisine evlenme teklifi edeceği sırada aldatılması ve bunu yedirememesi üzerine onu öldürmesiyle başlıyor. Ve burdan da karakterimizin nasıl seri katile dönüştüğünü okuyoruz.

Kitapta bir çok şey hakkında bir çok bilgi mevcut. Gerekli gereksiz tartışılır.
Kitapta yazarın sistem ve insanlık hakkında güzel, tam yerinde eleştirileri var.

Kitabı sevdim amma velakin gereksiz uzatılmış. Başlarda çok eğlenerek okumuştum ama sonlarda aşırı sıkıldım ve bitse de kurtulsam moodundaydım. Tabii bu benden de kaynaklı olabilir, çünkü baya aralarla okudum.

Kitabı kesinlikle okumalısın ya da asla okumayın gibi şeyler söyleyemem size kalmış artık.

Bol kitap okumalı günler dilerim. Sağlıcakla kalınız...
356 syf.
·Beğendi·9/10
Erim Şişman'ın Zürafa Tozu kitabını okuyup çok beğenmiştim. Yazarın dili çok hoşuma gittiği için aldım bu kitabını da. Bence Zürafa Tozu kesinlikle daha başarılı ancak Fomenta da okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Yazar öyle bir anlatıyor ki olayları, ne kadar tuhaf bir durum olursa olsun yadırgayamıyorsunuz. Her gün sizin de başınıza gelen bir olaymış gibi hissediyordunuz. Kesinlikle ama kesinlikle Erim Şişman'ın kitaplarıyla tanışmalısınız.
344 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Zürafa Tozu yüksek dozda rahatsızlık veren ama bir o kadarda merak ettirip sonuna kadar soluksuz okutan bir kitap oldu benim için....Hala kitabın etkisindeyim...Ah Salyangoz ah ! korkma kardeşim gel içeri dedin geldik de beynim durdu ,devrelerim yandı .... Yaratıcılık muazzamdı...Gerçekten takdir edilesi bir hayal gücü ....Herkesin begenebilecegi bir tür değil belki ....Yeraltı sevenler eminim begeneceklerdir....Anlatimdaki yalınlık etkileyici,hayata dair anekdotlar ve salyangoz usulü dokundurmalar eşliğinde oldukça düşündürücü bir kitap....ve King 'in bile düşünmediği cinayetler var ...dedim ya yaratıcılık şahane ...keyifle ve severek okudum.... Bence izin verin yazar sizide şaşırtsın....Hem davete icabet etmemek olmaz ,korkma kardeşim gel içeri demiş bir kere..
344 syf.
·9/10
Normalde buraya uygulamayı indirdikten sonra okuduğum kitapları yazıyorum. Ailemin evine gelip kitaplarıma kavuşunca kitaplıkta gözüme çarptı Zürafa Tozu. Hem incelemeyi yapmak için hem de sayfalar arasında tekrar süzülmek için tekrar okudum ve birkaç saat içinde bitirdim.
Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra'sı bende çok ayrıdır. Yeraltı Edebiyat'ının mükemmel kitaplarından biri olduğunu düşünüyorum fakat Zürafa Tozunu da en az Kinyas ve Kayra kadar başarılı buluyorum.
Dili Yeraltı Edebiyatına kıyasla inanılmaz şekilde sade ve tabii olay örgüsü... Tanımlayacak uygun cümle dizisini dahi kuramadım. Karakterler ve isimlerinin de yaratıcı olduğunu düşünüyorum.
Kitabın satırlarına saklanmış mükemmel müzikleri bir an önce keşfetmek için okumanızı tavsiye ederim.
344 syf.
"Her gün deniz kenarında midye tezgahı açan bir çocuk ne anlar denize hayranlıkla bakanın halinden..? Kilolarca yiyecek; aç için sevinç, tok için zulümdür..."

Zürafa Tozu; hak ettiği ilgiyi görememiş, kuytu bir köşede kalmış ve çoğu kişinin haberdar olmadığı bir roman... Şüphesiz değerinin zamanla anlaşılacağına ve daha görünür olacağına inanıyorum...

Öncelikle romanın orijinal ve ilgi çekici bir kurgusu var ve ilk sayfadan itibaren merak unsuru yakanıza yapışıyor, son sayfaya kadar sizi bırakmıyor... Kitabı okurken yazarın hayal gücüne hayran kalmamak mümkün değil... Hakan Günday'ın romanlarından aldığım tada benzer bir tat aldım bu kitaptan da... Nasıl ki Hakan Günday'ın romanlarındaki karakterler toplum tarafından kabul görmeyen, normalde yadırganacak tipler olmasına rağmen bu kişileri yadırgayamıyorsak aynı durum bu romanda da geçerli... İki yazarın da benzer kafaya sahip olduğunu düşünüyorum... Gerek kitaba yedirdiği sistem eleştirileri ve toplumsal eleştiriler, gerekse oluşturdukları karakterler ve bu karakterlerin hayata bakış açıları yönünden benzerlikler gördüm ve bu durum hoşuma da gitti... En azından Hakan Günday sevenlerin kesinlikle bu kitaba şans vermesi gerektiğini düşünüyorum...

Sizi çokça düşündüren, sık sık toplumsal eleştiriler yapan, kendinizi sorgulayacağınız ve farklı bir perspektifle olaylara, durumlara bakmanızı sağlayacak bir roman...

Benim beklentimi fazlasıyla karşıladı ve uzun bir zamandan sonra okuduğum en iyi kitaplardan biri oldu... Yazarın diğer kitabını da en kısa zamanda edinip okuyacağım...
344 syf.
·3 günde·10/10
Erim Şişman - Zürafa Tozu
Sayfa Sayısı: 344
Tür:Roman, Psikolojik
▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
Düşünün; aldatılmışsınız. Juliette'iniz elin adamıyla Varşova'ya kaçmak üzere. Hem de evlenme teklif etmek için hazırlık yaptığınız gece fark ediyorsunuz bu durumu. İlk cinayetiniz hayırlı olsun, artık bir katilsiniz.
Sevdiğiniz kadını turşu kavanozunda saklayacağınızı söylesem inanır mıydınız? İnanacaksınız... Cinayetlerinizin anksiyetenizi bastırıp sizi rahatlattığını hissetseydiniz, devam eder miydiniz insanları öldürmeye?
Sosyetenin ölmüş evcil hayvanlarının içini doldurarak geçimini sağlayan bir adam olsaydınız, öldürdüğünüz insanların cesetlerini ne yapardınız? Bir araziye mi gömerdiniz, göle mi atardınız?
İçinizdeki çocuğu öldürmediler mi? İntikamını almayacak mısın? Sonuçlarından korktuğunuz için uzak durduğunuz tüm eylemleri gerçekleştiriyor 'Salyangoz'. İnsanların içinden, ılık çiklet kıvamındaki ruhlarını söküp çıkaracağız ve içlerine alçı dökeceğiz, demirlerle vücutlarına şekiller vereceğiz. Şırıngalardaki çilek kokulu sıvıyı damarlarına akıtacağız.
Çevreye vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileteceğiz. Ulus'tan Midas'a kadar gideceğiz. Zeki Müren ve Elvis Presley'le rakı içeceğiz. Hafize Ana'nın ziliyle ziyafete başlayacağız.
Küçükken kapı zillerine basıp kaçmanın cinayete ne çok benzediğini sana kanıtlayacağım. Korkma kardeşim, gel içeri...

▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫

Bu gün maddiyat gütmeden mükemmel iş çıkarılabileceğini gösteren, biraz da mindfuck bir kitapla geldim!

Kendisi Zürafa Tozu, kitabı migros indiriminden beş liraya almıştım, adam bile fiyatı bu kadar düşük tuttuysa kendinden beklentisi oldukça düşüktür diye düşünmedim değil ve uzun süre kitaplığımın ücra köşelerinde sırf bu yüzden bekledi. 14 lira gibi bir fiyatı var ancak internet mağazalarında uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

İsmi gibi ilgi çekici bir içeriğe sahip, çok adı duyulmamış bir yazar, bir klasik değil, sanıyorum ki yazarın ilk kitabı.
Ve bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim, su gibi akıp gidiyor.
Olaylar karşısındaki ruh hastası tarafımıza tercüman oluyor bazen, derin derin düşündürüyor.
Yalnız üzücü bir durum var ki, kitap artık satışta değil, bunca kağıt israfının içinden sıyrılamamış olmasının hüznüyle yorumu bitirip, yazarı selamlıyorum.
Umarım yeniden çıkar..

İyi okumalar!
#panama #kitap #book #books #bookstagram #panamayayıncılık #erimşişman #öneri #okudumbitti #zürafatozu #roman
344 syf.
·Beğendi·10/10
4 senedir arayıp bulamadığım yayın evinin bir süre önce basımdan kaldırdığı, sahafların uçuk fiyatlar çektiği “Zürafa Tozu”m 344 sayfayı 4 sene beklemenin merakı ile bir kaç çırpıda okudum . Yer altı edebiyatının şahane eserlerinden biri desem ne yere sığar ne de göklere.. Erim şişmanın kendine has anlatımıyla bir katilin olay örgüsü her bir ölünün tahnit’e döngüsünü ve bunları yapan salyangozun müthiş psikolojisine mürekkep akıtmış yazarımız. Okuduğuma asla pişman olmadığım bir kitapların daha sonu.. severek okuyup üzülerek bitirmeye doyamadığımız nice kitaplarımız olsun..
#zürafatozu #sırperdesiaralanıyor #evindekalkitapoku
344 syf.
·Beğendi·10/10
Ben bu kitabı çok seviyorum. Böyle kişiselleştireceğim bu yorumu çünkü benim için yeri çok farklı. Çünkü yağ gibi kayıyor bi kere kelimeler dilinde. Beş kez falan okudum hiç birinde de sıkılmadım. Okuyun okutturun.
344 syf.
·Beğendi·10/10
Çok fazla Türk yazar okumam açıkçası. Bu kitabı bir blogda görüp alıp okumuştum. İyi ki de okumuşum. Kitap o kadar tahmin edilemezdi, o kadar farklıydı ki... Yazarın bir de Fomenta adında bir kitabı varmış, hemen okunacaklar listesine eklendi o da.
Farklı bir karakter, absürd bir olay örgüsü, ağzınızı açık bırakan 'hadi canım'lı bir son arıyorsanız bu kitabı okuyun, okutturun

Yazarın biyografisi

Adı:
Erim Şişman
Unvan:
Yazar
Yeraltı edebiyatı yazarlarının arasına yeni katılan bu genç arkadaş ilerleyen zamanlarda adından çok bahsettirecek gibi gözüküyor. Çıkarmış olduğu Zürafa Tozu adlı romanıyla kendinden bahsettirmeye başlayan Erim Şişman; sade bir anlatım dili ve hikayelerinde yarattığı ters köşe kurgularla okuyucuya mükemmel bir haz veriyor.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 188 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 136 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.