Ernst Haffner

Ernst Haffner

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
347
Gösterim
Adı:
Ernst Haffner
Unvan:
Alman Gazeteci, Yazar
Doğum:
1900
Ölüm:
1938
Vermek sadece, açlık ve safaletin bilgisine doğal olarak sahip olan fakirlere mahsusutur.
Doğru anlarda sunulan duygusallıklar, en sert dolandırıcı tarafından bile zevkle kabul gören bir keyif.
Hoparlörden gelen şarkıyı mırıldanıyorlar: "... Uzun süre, sevgili hazinem, benim kalbim bir demirlenme yeri değildir..."
Başta, yazarının ortadan kaldırılan hayatı olmak üzere; Dünya Savaşları esnasında ve sonrasında, açıkçası benim daha önce hiç merak etmediğim ama merak edilmesi-üzerine düşünülmesi gereken bir konuyla ilgili bu kitap: Devlet koruması altında kalmak istemeyip sokakta, belli çetelere üye olarak hayatını devam ettirmeye çalışan gençler.

Hem yetiştirme yurtlarının durumu hem de sokaklar detaylıca anlatılıyor. Kan Kardeşler çetesi ve tüm çeteler erkeklerden oluştuğu için biz genç kızları ya da kadınları ancak çeteler kendilerine birini 'seçince' ya da bir ev sahibesi olarak görebiliyoruz.
Hangi ülkenin sokakları tam anlamıyla güvenli ki? Her türlü sıkıntının, görece ahlaksızlığın ve suçluların bulunduğu ortamda hayatta kalma mücadelesi.

Bir şaheser denilemez elbette ama benim için okunması ve bir de bu açıdan bakılması gereken konulardan birini ele aldığı için yeterli bir kitap oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ernst Haffner
Unvan:
Alman Gazeteci, Yazar
Doğum:
1900
Ölüm:
1938

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.