Erol Tümertekin

Erol Tümertekin

Yazar
8.4/10
5 Kişi
·
26
Okunma
·
1
Beğeni
·
176
Gösterim
Adı:
Erol Tümertekin
Unvan:
Türk Profesör
“Bunlara göre,dünyanın büyük güç tarafından bir yaratılış amacı ve bir düzeni vardı; çevre insan üzerinde bir etkiye sahipti ve insanın da çevreyi değiştirmeye gücü yeterdi.”
Rus astronot Sergey Krikalev, uzayda 313 gün kaldıktan sonra, 25 Mart 1992'de yeryüzüne indiğinde aynı gezegene geri döndüğünü sanmıştı. Fiziksel özellikler (Kazakistan ovaları) aynı kalmış; fakat siyasal ve kültürel coğrafi özellikler dramatik bir değişime uğramıştı. Kazakistan artık bir Sovyet Cumhuriyeti değildi; bağımsız bir ülke olmuş, kendi ekonomik ve kültürel yaşamını geliştirmekle meşguldü. Krikalev'in astronot giysisinin ambleminde yer alan ülke (Sovyet Devleti) gitmiş, oturduğu şehir Leningrad tarihi adı olan St Petersburg'u geri almıştı. Krikalev uzaya fırlatıldıktan sonra, SSCB'nde Komünist Parti gücünü kaybetmiş, onu oluşturan cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan etmiş ve SSCB çözülmüştü.
592 syf.
·Puan vermedi
Erol Tümertekin ve Nazmiye Özgüç gibi iki muhteşem hocamızın kitabıyla beşeri derslerimizi işlediğim için gayet mutluyum. Coğrafya okumayanların bile zevkle okuyacağı elinden bırakamayacağı bir kitap. Nazmiye Özgüç'ün dilinin akıcı ve konuları birer hikayeymişcesine anlatma kabiliyetine sahip olduğundan hocamız zaten bahsetmişti ama okuyunca bunun farkına daha iyi vardım. Kültür ve Nüfus bölümleri özellikle çok akıcı bir şekilde okunabiliyor. Yani kısaca kitap akıyor. Sizde Coğrafyacı olmasanız bile çevrenizi ve insanları anlamak için bu kitabı okuyun bir zahmet. :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Erol Tümertekin
Unvan:
Türk Profesör

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.