Esra Ezmeci

Esra Ezmeci

Yazar
6.3/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
139
Gösterim
"Bir insanı tanımak için nasıl konuştuğuna, başkaları için ne söylediğine, öfkelenince ne yaptığına, ne seyrettiğine, ne okuduğuna bakın. Bunlar onun iç dünyasının en önemli aynalarıdır."
"Mükemmel olması gerektiğini düşünen insan, her zaman kendisinde mutsuz olacak bir şeyler bulacaktır. Mutlu olmak için hatalarınla, eksiklerinle, yapabileceklerinle kendini kabul et."
"Aslında insanların kırıla kırıla daha sağlam olacağına emindi ama 'Onları kıran ben olmak istemiyorum' derdi."
Unutma, kabul ettiğimiz tüm kötü şeyler, benliğimizi öldürmek için tuttuğumuz kiralık katillerdir.
Mükemmel olması gerektiğini düşünen insan, her zaman kendisine mutsuz olacak bir şeyler bulacaktır. Mutlu olmak için hatalarınla, eksiklerinle, yapabileceklerinle kendini kabul et.
Bazen nefret ediyor olmanın,bir insanı daha da tutsak haline getirdiğini düşünüyorum. Affedememek belki de hapishanede kalmak gibi bir şey. Affetmek, kırgınlığın,kızgınlığın,incinmişliğin tutsaklığından özgürlüğe çıkmaktır. İnsan önce kendini affetmeli çünkü başkasına kızarken,haksızlığa uğradığında, mutsuz hissettiğinde aslında kendini de hissediyor. Başkalarından nefret eden bir insanın kendinden nefret etmemesi mümkün değil. Mutsuzluğa, nefrete, çaresizliğe, sevmemeye, sevilmemeye tutsak oluyor. Affetmek aslında kaybettiğimiz gücü bir anlamda yeniden kazanmaktır. Affettiğinizde bir nefrete son verirsiniz ama hayatınızın daha sağlıklı ilk dönemi başlar. Geçmişten alacağınız dersi alın ve geçmişi öldürün çünkü geçmiş zaten ölüdür.
"Şey...bence kaygı; kusur arayan bir arkadaştır yani kaygı abartılı ve gerçekleşmesi mümkün olmayan muhtemel olaylarla ilgili uyaranlardan oluşur. Aslında yeni bir haber değil, kafamızı yiyip bitiren bir dırdırdır."
Her insan lekeli midir?
Ne zaman bulaştı bu lekeler bize?
Habil ile Kabil zamanında mı?
Bir yara mıdır bu leke, bir nişan mıdır yoksa?
En temiz olan bile bir gün bu dünyaya leke bırakmaya mahkum edilmiştir.
Yine aynı bilindik klişe cümlelerle dolu bir kitap. Geçenlerde okuduğum bir başka psikologun kitabinda olduğu gibi yine aslında bildiğimiz şeyleri binlerce defa duyduğumuz şekilde anlatıyor kitap.

Affetmenin özgürluk olduğu, kin tutmanin tutsaklik olduğu vs. Tencere tava hep aynı hava satırlar. Ya bu kitapta altını çizebileceğiniz bütun cümleler size tanıdık gelecek ve biraz okumuş etmiş bir insansanız hangi sözün farklı soylenmiş hali oldugunu anlayacaksınız.

Hayatınızda hiç kitap okumamışsanız kitabı beğemme olasılığınız %50 çokça kitap okuyan biriyseniz kitabı beğenme olasılığınız %10

Artık psikologlar roman falan yazmasın lütfen. Oturup işlerini duzgun yapsınlar butun ulkenin psikolojisi yeteri kadar bozuk. Sokaktan gecen her adamin verebilecegi akılları kitap haline getirmek abuk sabuk bir caba.

Edebiyat edebiyatcıların isidir. Psikologlar arastirma kitabi yazsinlar. Su kitaba verdigim paraya acidim gercekten.
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Mesleki tecrübelerinin de ışığında farklı bir tat çıkarmış ortaya. Psikoloji ve ilişkiler üzerine, akıcı bir dil ve üslupla yazılmış. Kitabın sonunda devamının geleceğini bariz bir şekilde vurguladığını düşünüyorum.
Sosyal medya üzerinden de takip ettiğim bir psikolog olan Esra Ezmeci’nin devam kitabını merakla bekliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Esra Ezmeci
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.