Giriş Yap

Esra Ezmeci

Yazar
7.3
2.588 Kişi
Unvan
Psikolog, Yazar
Doğum
İstanbul, 1 Ağustos 1986
Yaşamı
İstanbul doğumlu olan Uzman Klinik Psikolog Esra Ezmeci, 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halka İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Daha sonra 2011 yılında İstanbul Haliç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü birincilikle tamamlamıştır. 2014 yılında İstanbul Haliç Üniversitesi’nde klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra klinik psikoloji doktorasına başlamıştır. Şu an halen klinik psikoloji doktora eğitimine devam etmektir. 2010 yılında İstanbul Çapa Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde stajını tamamlamıştır. 2013-2017 yılları arasında İstanbul Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi’nde uzman klinik psikolog olarak görev yapmıştır. Hürriyet Aile gazetesinde haftalık psikoloji konulu yazılar yazmaktadır ve “Yalnız Değilsiniz” isimli televizyon programını sunmaktadır. Bağımlılık tedavisi, aile/ilişki/evlilik danışmanlığı, ergen psikolojisi, bireysel danışmanlık üzerine çeşitli konularda danışmanlık ve tedavi çalışmaları yürütmektedir. Esra Ezmeci bilişsel davranış terapisi, bağımlılık terapisi, aile/çift terapisi ve şema terapi üzerine çeşitli eğitimler almıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
264 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
2/10 puan
Ne okudum ben ? Böyle eski 70’ler Türk filmi senaryosunun modernize edilmiş hali gibi yada arabeskin dibi diyebiliriz bir kitapta hiç mi iyi bir şey olmaz varsa da ben bulamadım. Okumayın efendim benim iki günüme yazık oldu sizin olmasın.
Süt Lekesi
7.0/10 · 2.178 okunma
·
5 yorumun tümünü gör
Reklam
296 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Merhaba kadınlar sıcak erkekler soğuk sever kitabımın yorumuyla geldim.Beni az çok takip edenler bilir aslında bu aralar biraz okuma tarzımın dışına çıkmış olabilirim.Fakat zaten kuytularımda bir psikoloji merakı yok değildi.İlgim hep vardı,onun peşinden gittim birazcık..Kitaba gelecek olursak ben sadece kısaca özetlicem sizler ihtiyacınız dahilinde alıp okuyabilirsiniz.Çünkü eminim birçok insan bu kitabı ya meraktan,ya da sorunlarından kaynaklı alıp okuyor.Ama aslında en önemlisi kendinize değer vermek için okuyun.Okumanın temelinde hep bu yatıyor.Okuyarak kendine birşeyler katmaya çalışan insan,kendine değer veren insandır.Kitabın ana teması da bu esasen,özdeğer.. Sonrasında özgüven,sevgi,öğrenme becerisi,kendini yenileme,mutluluk..Hep olumlu kelimeler fark ettiniz mi? Çünkü hayatımız sadece olumsuzluklardan değil,olumlu şeylerden de oluşuyor.Fakat bizler hayatımızı olumsuz şeyleri düşünerek harcıyor ve o zehirli elmayı yemeyi tercih ediyoruz.Yapmamız gereken olumsuzluklardan ne öğrendiğimizi bilmek.Çünkü her insan hatalar yapar.Bizler hatalarımızla insanızdır.Fakat aynı hatayı ikinci defa yapmamak gerekir.Buna da tercübe denir. Daha çocukken ailemizden,çevremizden öğreniyoruz değil mi herşeyi?Başka neler var bir de en güvendiklerimiz,ilişkilerimiz.Kişilerden etkilenerek yanlış davranışların bile doğruluğuna inanıp bunları zihnimize kaydediyoruz. Sorgulamıyoruz çünkü onlar en güvendiklerimiz. Bu da bizim kişiliğimizi oluşturan şeyler oluyor zamanla.İlişkilerimizde,arkadaşlarımızda zihnimize kaydedilenleri istiyoruz.Bunlar bize çekici geliyor ve hayatımıza bu kişileri alıyoruz.Her birey farklıdır ve özeldir kitapta vurgulanan bu aslında. Ne istediğimizi bilmek önemli ama kişileri beklentisiz şekilde hayatımıza almalıyız.Sevgi önemli ama önce kendimizi sevelim.Çünkü kendimize değer vermezsek, hiç kimseden değer göremeyiz.Beklentiler üzer.. ✏Bir ilişkideki kişi ancak yol arkadaşınız olabilir ,bağımlılığınız olmamalı. ✏ilişki bağlılıktır,asla bağımlılık olmamalı bu kişilik bozukluğudur.Altında sevgi eksikliği yatar. ✏Herkes kendi alanında özgür ve mutludur tutsak değilsiniz.Zehirli elmayı yemeyin. Mutlaka okuyun dememe gerek yok heralde mesajları aldınız
Kadınlar Sıcak Erkekler Soğuk Sever
7.5/10 · 2.597 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
264 syf.
·
4 günde
Her insan lekeli midir? Bir sürü yaşanmış kötü olaylar ve hep zarar gören genelde çocuklar… Sevmek, birisine sevgi göstermek bu kadar zor olmamalıydı… Nerede kaybediyoruz biliyor musunuz? Yaşadıklarımızdan ders almıyoruz. İnsan azıcık empati yapabilse sorunlar çözülecek aslında. Hepimizin zihnimize iz yapan farkına dahi varmadığımız olaylar var. Bu olayların hepsi bize hastalık olarak geri geliyor. Peki bu durumu nasıl aşabiliriz diye sorarsanız, bu travmalarımızı bularak onları kabul ederek, bizlere vermesi gereken mesajları alarak onları özgür bırakmalıyız. Hepimizin birer lekesi var kalbinde ama lekelerimizi kirli bir eşya gibi üzerimizden çıkarıp atmalıyız bir insan olarak bunu yapabilecek güce sahibiz. Kitabı genel olarak beğensemde kitap hakkında eleştirilerimde var. Kitap kendisini ne kadar merak ettirip okutsa da kurgu yönünden oldukça zayıf ve eksik. Okurken kişiler ile ilgili ipuçlarını çok fazla veriyor ve böyle olunca da insanların birbiri ile ilişkilerini ne yazık ki erkenden öğreniyoruz. Bu biraz kitabı basitleştiriyor. Grup terapileri başlayınca Ezgi’nin geçmişine de dönmek kitaba ayrı bir hava katmış fakat bazı yerlerinde anlamlandıramadığım olaylarda mevcut. Bu tarz kitapları okumayı seven arkadaşlarımıza tavsiyemizdir yalnız eleştirilerimizi dikkate alarak okumanızda fayda var.
Süt Lekesi
7.0/10 · 2.178 okunma
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42