1000Kitap Logosu
Fabien Vehlmann
Fabien Vehlmann
Fabien Vehlmann

Fabien Vehlmann

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
40 Kişi
69
Okunma
2
Beğeni
300
Gösterim
Unvan
Fransız Çizer ve Çizgiroman Yazarı
Doğum
Mont-de-Marsan, 30 Haziran 1972

İncelemeler

96 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Şirinlikle hasta bir zihniyetin inanılmaz karışımı. Aşırıcılar'a benzeyen karakterleri ile birlikte oldukça ilginç bir hikaye. Yaşanan her kötü olayla birlikte, 'Daha ne kadar kötüsü olabilirdi ki?' dedirtiyor ve her olayla şaşırtmaya devam ediyor. Ölü bir kızın bedeninden çıkan 'peri' kılıklı minik insanların (çocuğun hayal dünyasından ve kafasındaki kurduğu dostluklardan çıkmış varlıklar bunlar) ormanda hayatta kalma maceraları. İlk defa 'yeryüzüne' çıktıklarında merak ve biraz da saflıkla, bir arada yaşayıp birbirlerine destek olurlarken yavaşça nasıl da bencillikleri, kinleri, çıkardıkları kargaşalar, uyguladıkları hileler ile çöküşe düştüklerini görüyoruz. Bu şirin mi şirin çizimlere aldanmayın, çünkü ne kadar tatlılar ise bu yaratıklar bir o kadar da acımasızlar: hayatta kalma içgüdüleri onları giderek vahşileştirirken canlı canlı gömmekten birbirlerini yemeye başlamaya kadar pek çok şeyi yapmakta hiçbir sorun görmüyorlar. Güzelliklerinin altında saçma, vahşi ve gereksiz davranışlarla, biraz da Sineklerin Tanrısı tarzında, gruplarının çöküşünü okumak oldukça şaşırtıcı ve ilginçti. Bu toz pembesine boyanmış korku kitabında herhangi bir 'çıkarılacak ders' olmamasına rağmen daha fazlasını istememe sebep oldu. Gerçekten yaratıcı bir konusu vardı, umuyorum devam kitabı da gelir. Çizimleri olsun, karakterleri olsun her şeyi dört dörtlük buldum ben.
Beautiful Darkness
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Otekinin Hikayesi
Karanlık Güzel'i inceledi.
96 syf.
·
6/10 puan
Çizgi roman, yeşilliklerin arasındaki bir cesedin içinde yaşayan minik boyutlu kahramanların başlarından geçen birbirleriyle bağlantısız olayları konu ediniyor. Tek başlarına da pek anlamlı olmayan bu olaylar, kopuk ve içi boş bir hikâye okuduğunuz hissini uyandırsa da bu kopukluğun -farklı birçok şekilde- yorumlanabileceğini söyleyebiliriz. Hikâyedeki küçük kahramanların kim olduğu açıkça ortaya konmuyor ama ölü bir bedenin içinde anlamsızca sağa sola koşturan bu karakterlerin, canlıların dünyasından ayrılarak -bildiğimiz manadaki- gerçeklikle bağını koparan ölü bir bedenin parçalara bölünmüş benliği olduğunu düşünebiliriz pekâlâ. Karanlık Güzel’in çizimleri görüntüleriyle renkli ve güzel, içerikleriyle karanlık bir özellik taşıyor. Kurgu bütünlüğü olmayan, anlatmak istediğini doğrudan hikâyesiyle değil, dolaylı olarak içeriğiyle aktaran anlatılardan hoşlanan çizgi roman severlerin keyif alabileceği bir kitap.
Karanlık Güzel
8.4/10
· 51 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Kaffasaman
Karanlık Güzel'i inceledi.
96 syf.
·
Puan vermedi
Kötülük nedir? . Ne denli büyük olabilir? . Sevimli çizimlerle dolu bu çizgi roman sizi görselliği ile cezbetse de kesinlikle hiç masum değil. Üstündeki uyarıdan da anlaşıldığı gibi kesinlikle çocuklar için değil. . Okuduktan sonra bu hangi kafa dediğim bir masal oldu. Masum yüzler, sevimli karakterler arkasındaki kötülük insanın tüylerini diken diken edebilir. . Sevimli ve ürkütücü bir masal okumak isteyenlere ve özellikle çizgi roman meraklılarına tavsiye edebilirim.
Karanlık Güzel
8.4/10
· 51 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Eren Boran
Karanlık Güzel'i inceledi.
96 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Karanlık güzel üzerine
İlk bakışta çocuk kitabını andıran bir kapakla gelen bu çizgi roman, hiç o kadar masum değil. Kesinlikle çocuklar için uygun değil. Çizimler çok renkli olsa da hikaye öyle değil. Nedendir bilinmez gayet eğlenceli geldi bana. Çizimler sevimli olduğundan mı, hikayenin parodi şeklinde olmasından mı bilemedim. • Önce bir akşam yemeği ile başlıyor çizgi roman. Sonra yemeğin aslında ölü bir kız cesedinin içinde olduğunu fark ediyoruz. Olaylar gelişiyor sonrasında. • Buradan sonra ufaktan spoilerlar var. Hikayemiz tam bir Pollyanna olan karakterimiz üzerine kurulu. Herkes için iyilik istiyor ama bu pek mümkün olmuyor. En sonda çıldırdı zaten. Güzel bi sondu. Keyifli bir 94 sayfa oldu benim için. •
Karanlık Güzel
8.4/10
· 51 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2