Fatin Günay

Fatin Günay

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
296
Gösterim
Hal ve harekete yansımayan inanç ve düşüncelerin, kullanılmayan hazine misali bir faydası, bir değeri olamaz. İman ve amel-i salih; iyi işler beraber olursa bir mana ifade eder.
Efendimiz bizlere ''Kim sabah namazını kılarsa, Allah'ın garantisi altındadır'' müjdesini veriyor. Allah'ın garantisi altında olan kimse incitilemez. Çünkü bu hal Allah'a karşı büyük edepsizlik olur. Rabb'in garantisi altında gününü tamamlayan kimse mutludur; huzurludur. İnsanı mutlu kılan sabah namazı Rabb'in ifadesiyle şahitli bir namazdır. Onun şahitleri meleklerdir.
Hadislerde belirtildiği üzere, gece namazına kalkan ve huşu ile namazını kılıp tövbe-istiğfarda bulunan kimselerin yüzlerinde ilahi nur peyda olur, afetlerden korunurlar, salih kullarca sevilir, dillerinde hikmet oluşur, kendilerine dinde ince anlayış verilir, hesabı kolaylaşır, kitabı sağ tarafından verilir ve sırattan yıldırım gibi geçerler.
Namaz ile günde 40 defa Fatiha ile buluşuruz, "Ancak San a ibadet eder, ve yalnız Sen den yardım dileriz." diyerek Rabbimize kulluğumuzu arz ederiz. 113 sûrenin başında yer alan ve Allah ismine bitişik Rahman ve Rahim isimleri ile Rabb'in bize olan sevgi ve merhametini talep edip elde etme ümidiyle yaşarız.
Seherler ki, 24 saatin altın değerindeki bir bölümü, ilahi füyuzatın sağanak sağanak yağdığı, gönülleri serinleten rahmet rüzgarlarının estiği, yüce Yaratıcı ile baş başa, yüz yüze olunma zevkinin alındığı kutlu zaman dilimidir.
"(Rasûlum!) Sana vahyolunan kitabı oku ve namazı dosdoğru kıl. Şüphesiz namaz, hayasızlıklardan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.
(ANKEBÛT , 45)
" Kişinin boş; faydasız sözleri terk etmesi, Müslümanlığının güzelliğindendir."

Efendimiz (S.A.V) bu Hadis-i Şerifte bizden boş; manasız sözleri terk etmemizi istiyor. Helal malın hesabı, haram malın azabı olduğu gibi, gıybet, iftira, yalan vb. sözlerin günahı, manasız; boş söz konuşmanın da sorgu, suali vardır. Yerine göre sahibine günah kazandırır.
Hayber'in fethi günü ganimet mallarının alışverişiyle -ki caizdir - hiç kimsenin ulaşamayacağı miktarda; 300 okıyye (12000 dirhem) kâr ettiğini söyleyen adama Peygamberimiz (s.a) ;
"Sana kârların en hayırlısını haber vereyim mi?... Farz namazın dışında (kılacağın) iki rekat (namaz) dır."
buyurmuşlardır.
Namaz, Allah Teala'nın kullarına ihsan buyurduğu en büyük lütuftur. Kulların Allah'a olan muhabbet ve bağlılığını artırır. Kalbe kuvvet, ruha ferahlık, kişiye mutluluk verir. Dünya ve ahiretin huzur kaynağı onda saklıdır. Müslümanlar arasındaki muhabbeti artırır. Tembelliği giderir, organlara hareketlilik kazandırır. Yüze güzellik ve parlaklık verir. Ruhu yüceltir. Rızkı artırır, geçim sıkıntısını hafifletir. Gurur ve kibri yok eder. Kulları günah ve kötülüklerden uzaklaştırır. Kulun ahirette şefaatcisidir.....................
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.