Figen Atabey

Figen Atabey

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
60
Gösterim
Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Donanması'nda denizaltı gemisi mevcut bulunmamıştır. Daha önce Sultan II. Abdülhamit (1876-1908) döneminde 1866 yılında alınan ilk Türk denizaltıları olan Abdülmecit ve Abdülhamit denizaltıları, Sultan Abdülhamit'in politikası gereği Haliç'e çekilmiş, burada çürüyüp gitmişlerdir.
Figen Atabey
Sayfa 148 - Türk Tarih Kurumu Yayınları
Gemideki birliğin komutanı Albay Peel, Türk torpidobotunun hücumunu General Hamilton'a şöyle izah etmiştir: "Türkler harp kurallarına harfiyen riayet ettiler, gemiyi terk etmemiz için süre verdiler. Bir kısım filikaları indirip gemiden ayrılmak üzereyken, herhalde İngiliz harp gemilerinin yaklaşmakta olduğunu gördüler ve telaşla kısa mesafeden bir torpido atıp gittiler."
Figen Atabey
Sayfa 242 - Türk Tarih Kurumu Yayınları
349 syf.
·7 günde
Bu eser aslen Figen Atabey'in yazmış olduğu doktora tezinin kitaplaştırılmış halidir. Eserde Osmanlı İmparatorluğu'nın I. Dünya Harbi'ne dahil olması, Osmanlı İmparatorluğu'nun belli konular üzerinde Almanya-Avusturya ve diğer müttefikleri ile ilişkileri, Çanakkale Boğazı'nın I. Dünya Savaşı'ndaki stratejik önemi, gün gün Çanakkale ve çevresindeki bölgelerde neler olduğu, hangi bölgelerin bombalandığı, hangi mevzilerde hangi komutanların olduğu, tabyalara verilen zararlar, batırılan gemiler ve denizaltılar, yaşanan olayların Birleşik Krallık Savaş Konseyi'ndeki, Almanya'daki, Osmanlı Hükümeti'ndeki, Fransa'daki, Rus İmparatorluğu'ndaki etkileri, Türk-İngiliz-Alman ve Fransız belgelerine dayandırılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kitabın isminde özellikle belirtildiği gibi Çanakkale Deniz Savaşı -aslında deniz savaşı isimlendirmesi doğru değildir çünkü deniz savaşı iki donanma kuvveti arasında vuku bulur- veya doğru bir şekilde ifade etmek gerekir ise Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı ile Birleşik İtilaf Donanması'nın mücadelesi detayları ile incelenmiştir. Fakat eserde sadece deniz mücadelesi değil aynı zamanda Mustafa Kemal'in isminin duyulduğu kara mücadelesi veya yine daha doğru bir ifade ile İtilaf Devletleri'nin Çanakkale Bölgesi'ne yaptıkları amfibi harekat da işlenmiştir. I. Dünya Savaşı'nın en önemli cephelerinden olan Çanakkale Cephesi'nin Türk ve Dünya tarihi açısından önemi yadsınamazdır. Bu alanlar ile ilgili okumak yapmak isteyen kitap severlere kesinlikle tavsiye edebileceğim bu kitabı Türk Tarih Kurumu'nun Üsküdar şubesinden temin ettim. Burada satılan kitaplarda %40lık bir indirim bulunuyor. Fakat internet üzerinden erişmek isteyen okurlar Kitapyurdu'ndan 20.80 TL'ye satın alabilirler. -İncelemeyi yazdığım tarihteki fiyattır. (18.02.2018)
349 syf.
·Beğendi·8/10
Çanakkale deniz savaşının öncesinde Osmanlı’nın durumu ve ittifak devletlerinin sömürgeci Emellerine ışık tutuyor . siyasi ve askeri sebeplerini yalın bir dille anlatmış.

Yerli ve yabancı yüzlerce kaynak derlenerek oluşturulmuş değerli bir eser.
20 yy’ en kuvvetli donanmaları, en modern ateş gücü ve personel kaynağına karşı bir milletin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini güvenilir kaynakları ile anlatıyor.

Birçoğumuzun Çanakkale muharebeleri hakkında hiç duymadığı detayları öğrenebileceği değerli bir eser.

Ancak konuyla ilgili yazışma, belge, fotoğraflar hemen o konunun içinde kullanılması iyi olabilirdi.

Yazarın ve emeği geçen herkesin eline sağlık.

Yazarın biyografisi

Adı:
Figen Atabey
Unvan:
Doç. Dr.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.