Fiona Valpy

Fiona Valpy

Yazar
7.8/10
48 Kişi
·
106
Okunma
·
1
Beğeni
·
353
Gösterim
Adı:
Fiona Valpy
Unvan:
Roman Yazarı
Hayatı, kaybetmek korkusunu yüreğimizin derinliklerinde yaşayacak kadar seversek, o hayat bizi, ruhumuzu işte böyle yarım bırakıyordu.
Içinde tarihin tekerrür ettiğine dair korkunç bir his vardı ve Hatalarından hiç ders almışa benzemiyordu, öte yandan hangimiz alıyorduk ki??
Eğer aşka yenik düşersem kendimden çok şey kaybetmişim gibi hissederdim.Zaten çok şey kaybetmişim daha fazlasının elimden kayıp gitmesine dayanamayacağımi bilirdim...
Hayatı, kaybetmek korkusunu yüreğimizin derinliklerinde yaşayacak kadar seversek, o hayat bizi, ruhumuzu işte böyle yarım bırakıyordu.
Fiona Valpy
Sayfa 142 - Harriet
Aslı da hayatım boyunca kendimi hiçbir yere ait hissetmemiştim. Belki de bu his, babam ve üvey annemin evine kendimi ait hissetmemekten kaynaklanıyordu..
Fiona Valpy
Sayfa 51 - Arkadya Yayınevi
" her zaman bir çare vardır, çabalarımızın küçük ve etkisiz görünmesinin hiçbir anlamı yok. Karşı koymak zorundayız."
336 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
1940 lı yıllarda Paris'te yaşanan nazi zulmü ile başlayan olaylar, Mireille, Claire ve Vivienne nin hikâyesi.Annesinin intiharı ile kötü bir çocukluk dönemi geçiren Harriet, yıllardır hayalini kurduğu Paris'in ünlü moda ajansında işe kabul edilir.Harriet, Paris'te sadece hayaline değil tüm geçmişine kavuşacaktır.Hayatta yaşadığımız hiç bir şey tesadüf değildir.Mutlak bir sebebi vardır.Arkadya yine yapmış yapacağını ve bu güzel kitabı bizlere sunmuş.Kitap akıcı ,dili sade,okurken hem keyif alacağınız hem de yer yer duygu seline kapılacağınız bir kitap.Kesinlikle tavsiye ediyorum.
‌Sevgiyle kalın,kitapla kalın.
336 syf.
·8/10 puan
Mireille, Claire ve Vivienne... Paris işgal altındayken bir yandan terzilik yapıp bir yandan da Fransa'nın kurtuluşu için direnişçilerle birlikte mücadele etmektedirler.
Yillar sonra Claire' in torunu Harriet, staj için gittiği ajansta tanıştığı Simone'un Mireille 'in torunu olduğunu anlar ve büyükannelerinin ikinci dünya savaşı sırasında verdikleri cesur mücadeleyi öğrenir.
Güzel bir kitaptı.
336 syf.
·4 günde·9/10 puan
"Hayatı, kaybetmek korkusunu yüreğimizin derinliklerinde yaşayacak kadar seversek, o hayat bizi, ruhumuzu yarım bırakıyordu. Dışarı çıkıp o hayatı korkudan doludizgin bir şekilde yaşayamaz hale geliyorduk çünkü kaybedecek çok şeyimiz vardı."
.

Nazi Alman Birliği baskılarının hissedildiği ve savaşın soğuk yüzünün görüldüğü 1942 Fransa'sında dikiş dikerek hayata tutunmaya çalışan üç genç kız ve onlarla bağlantısı olan Harriet anlatılıyor kitapta..
Ülkelerinin işgali karşısında mücadele eden ve gizlice direnişe katılan üç dostun hikayesi beni derinden etkiledi.

"Her zaman bir çare vardır, çabalarımızın küçük ve etkisiz görünmesinin hiçbir anlamı yok. Karşı koymak zorundayız." Bu düşünceyle ellerinden geleni yapan, tüm zorluklara birlikte göğüs gerip birbirleri için yaşama tutunan Mireille, Clarie ve Vivienne'in dostluklarına şahit oldum. @arkadya_kitap ın kapaklarının cicili bicili oluşuna aldanmayın, birçok kitabı insanı etkileyip hüzne boğuyor.
336 syf.
·3 günde·Puan vermedi
1940lı yıllarda Paris’te başgösteren Nazi işgalinde hayata tutunmaya çalışan, ülkesi için her riski göze alıp yardım etmeye çalışan; gizlice direnişe katılıp savaşan ve sevdiklerinden vazgeçmeyen üç kadının müthiş mücadelesi. Ve günümüzün Paris’inde bir moda evinde çalışmaya başlayan karakterin geçmişe uzanan bu hikayeyle bir bağlantısı vardır.
Gerçek olaylardan esinlenip yazılmış olan, her daim hayatla savaşmayı bırakmayan kadınların hikayesi ve üç kadının dostluklarını, bağlılıklarını, samimiyetlerini okumak isterseniz bu kitap doğru tercihtir.
336 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10 puan
Arkadya Kitaplarının süslü ve minnoş kapakları sizi aldatmasın.
O kapakların ardında çoğunlukla çok güçlü ve etkileyici hikayeler yatıyor.
Gümüş Serçe de bana göre onlardan biriydi.
Beklentilerimin de üstünde bir kitaptı.

Nazi Alman Birliği baskılarının hissedildiği ve savaşın soğuk yüzünün görüldüğü 1942 Fransa'sında dikiş dikerek hayata tutunmaya çalışan üç genç kız ve onlarla bağlantısı olan Harriet anlatılıyor kitapta..
Dönem kitaplarını hep çok seviyorum ama nedense bu kitabı ayrı sevdim. Bilemiyorum belki de Nazi ile ilgili her şeyin beni çok etkilemesinden ve kitabın da gerçeklere dayanmasındandır. Kim bilir..
Ama kitap boyunca onlarla birlikte üşüdüm, onlarla birlikte açlık çektim onlarla birlikte üzüldüm.
Geçmiş ve geleceğin kader motifleriyle birbirine bağlandığı kitap sizi öyle içine alıyor ki savaşın çaresizliğini ve o toplama kamplarının acısını tüm benliğinizde hissediyorsunuz.
Ben çok sevdim.
Özellikle 'Vivi' karakterini çok çok çok sevdim.
Okurken içim acıdı, insanların nasıl bu kadar zalim olabildiğini defalarca sorguladım. Kanım dondu.
İzlediğim Nazi konulu belgesellerin parça parça görüntüleriyle kitabın her ayrıntısını kafamda bir filme dönüştürüp resmen o zamanlara gittim geldim.
Kitap bittiğindeyse kalbim kırıldı..
Her güzel kitabı bitirdiğimdeki gibi içimi; çok sevdiğim bir dostumdan ayrılıyormuş ve onu bir daha göremeyecekmişim hissi kapladı..
336 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yine mükemmel bir arkadya kitabı...
Yine bir nazi zulmü
Yine bir savaş
Yine bir direniş...
Her sayfası ayrı bir duygu seli,tarih severler birde bu tarz kitapları okumasını tavsiye ederim ,en azından savaşın sadece tank tüfek bomba olmadığını bilirsiniz ,arkada apayrı bir dram var.
" sakın ol.biz birlikteyiz . Herşey yoluna girecek " ( alıntı)
Tavsiye ediyorum ,okuyunuz ...
336 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Sakin ol
Biz birlikteyiz
Herşey yoluna girecek

1940 2.Dünya Savaşı'ndan bir kesit..Fransa ,Nazilerin işgali ile karşı karşıya her tarafta Hitler'in baskısı ve askerleri.. Mireille,Clarie ve Vivienne Paris'te bir moda evinde terzilik yapan 3 arkadaş..Savaş korkunç yüzünü gösterir ve farklı seçimler yapmak zorunda bırakır onları.Clairre bir düşmana gönlünü kaptırır,Mireille bir arkadaşını kaybeder ve direnişe katılmaya karar verir..ve devamında gelişen olaylar..
Kitap 2017 ve 1940 yılları olmak üzere iki zamanlı olarak ilerlemektedir.Harriet Clarie'nin torunu.Genç bir moda tutkunu . Annesinin ölümünden sonra anneannesine ait bir fotoğraf bulur ve hikayesini araştırmaya karar verir.Aynı zamanda stajyerlik yapmak için soluğu Paris'te alır...
Dili olabildiğince sade ve hikayenin gerçek hayattan esinlenmiş olması sizi her sayfasını okurken bir sonraki sayfasına hazırlıyor hemen.
Duygu yüklü bir kitap ki kitabı okurken hissediyorsunuz adeta,açlığı, çaresizliği,sefaleti..
...
"Belki de sırf bu yüzden en güçlü duygu bu dünyada yalnız olmadığımızın verdiği güvendi " cümlesi ile sizi kitaplar ile başbaşa bırakıyor keyifli okumalar diliyorum
256 syf.
·3 günde·6/10 puan
İngiltere'de çok sevdiği işinde, harika ilişkisiyle ve çok sevdiği ailesiyle geçen zamanların ardından Gina'yı ayrılıklar ve kayıplar birbirine oldukça yakın dönemlerde yakalar. İçinde bulunduğu hüzünlü boşluğu doldurabilme umuduyla teyzesinden miras kalan eve, Fransa'ya, taşınır. Ve hayatında tertemiz bir sayfa açılır. Tatlı, keyifli bir kitaptı.
336 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Claire, Mireille ve Vivienne 1940'lı yıllarda Paris'te yaşamaya çalışan üç yakın arkadaş hatta dosttur. Savaş onları da es geçmez tabiki. Paris hükümeti de düşmüş yerini Nazilere bırakmıştır. Nazilerin acımasızlığını bilmeyen yoktur artık. Mireille haksızlığa dayanamayan gözü pek bir kadındır bu yüzden de direniş örgütüne katılır Yahudilere yardım eder. Bu sıralarda Claire ise bir nazi askeri ile konuşur ama yaşayacaklarını kendisi bile tahmin edemeyecektir. Aslında ne kadar da güçlü olduğunu fark eder. Vivienne ise çok konuşmayan kendince sırları olan bir kadındır. Tüm bu olan olayların gün yüzüne çıkmasını sağlayacak kişi de Claire'in torunu Harriet'tır. Annesinin intiharı ile babası ile pek de yakın olmayan Harriet, annesinin eşyaları arasında bulduğu bir fotoğraf ile yola çıkar ve Paris'te ulaşır. Peki bu yolculukta neler öğrenecektir? Annesinin intiharının 1940 senesi ile bir ilgisi var mıdır?
336 syf.
·8 günde·Puan vermedi
BİTTİ
YAZAR: FIONA VALPY
YAYIN: ARKADYA YAYINLARI
ÇEVİRİ: YASEMİN BÜTE

Nisan ayında başladığım bugüne bitirmek kısmet olan kitabım acılar içinde bitti. Savaşın gerçek yüzünü kadınlar üzerinden yapılan çirkin saldırıları ile bir kez daha görmüş olduk.

Alıntılar

Karanlıkları ancak sevginin ışığı aydınlatabilir

"her zaman bir çare vardır, çabalarımızın küçük ve etkisiz görünmesinin hiçbir anlamı yok. Karşı koymak zorundayız."

Hayatta kalmak için yeterince savaşıyoruz zaten başka yerlerde sorun aramaya gerek yok."

İnsanların Bu Kadar Zalim olabileceğini bilirken dünyayı nasıl iyi ve güzel bir yer olarak görebilirdim ki?

Yazarın biyografisi

Adı:
Fiona Valpy
Unvan:
Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 106 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.