Fred A. Reed

Fred A. Reed

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
1
Beğeni
·
17
Gösterim
Nüfusunun yüzde 98'inin Müslüman olduğu Türkiye'de , toplu ibadet günü olan Cuma günü tatil değil.
Fred A. Reed
Sayfa 177 - Karakalem
"Biz Türkler, sorunlarımız için daima yabancıları sucluyoruz. Gerçek şu ki, eğer yabancılar satın alabildikleri ve iş birliği yapabildikleri birilerini içimizde bulmasalar, planladıklarını gerçekleştiremezler.
Fred A. Reed
Sayfa 177 - Karakalem
Anadolu Kavşağı kitabından ziyade yazarı ilgi çekiyor. Kanadalı bir gazetecinin Türkiye seyahatini anlatan bir kitap diye okunmaya başlıyor ve sonrası şaşırtıcı!..
Fred A. Reed "Urfa'da boş bir mezar var" diyerek başladığı kitabı arkeoloji ,gizemli tarih olarak okuyacağımı zannederken sayfalar ilerledikçe Türkiye'nin tarihine ,siyasi politikasına , lider kişileri hakkındaki bilgilerini geniş kapsamlı yazması ilginç . Bu kadar ülkenin tarihine taşına ,toprağına ,insanına ,kanununa,yasalarına ve hatta gelecekteki yaşanılması mümümkün olur yada olmaz durumlarına net cevaplar vermesi, bu kadarda kendinden emin olması yok artık dedirtti. Bunca yıldır tarihimizi araştıran Türk tarihçilerimiz bile bu kadar kendinden emin rahat yazmamıştır.
Bediüzzaman Said Nursi' i araştırıp ve ondan etkilenip ,onun izlerini araştırırken de girdiği atmosferden Müslüman olarak çıkmasınıda ben araştırdım. Yazarda güzel hareketler gördüm fakat tam olarak anlayabilmek için başka bir kitabınıda okumalıyım.
Kanada'lı bir insan nasıl olurda Türkiye'yi bu kadar iyi bildiğini sanar ,bu kadar net konuşmalar yapabilir , neden bu kadar ilgisini çeker ?aklımdaki sorulara cevap bulmak için yazarı araştırdım.Haksız bulduğum yanlarıda oldu fakat Türkiye'den ve Türkiye'de yaşamış Din ve tarih insanlarını araştırıp bu kahramanlardan etkilenip İslam'seçmesiylede kitabına sıcak bir yaklaşım geldi.Okurken sıkılmadım anlattığı şehirlerimiz ve orda yaşanan olayları gözde canlandırılabilir bir dil kullanmış. Sonuç olarak Türkiye' yi anlatmış ve illerini ,tarihini ,insanlarını okuyucuya sunmuş. Böyle bir kitabı Türk araştırmacı-tarihçi yazar yerine Kanada'lı bir gazeteci -yazardan okuma riskini aldığım için iyimi yaptım bilmiyorum ama okursanız Said Nursi 'nin izlerine dokunacaksınız. Yazar Kanada'lı olmasına rağmen Said Nursi ' den bu kadar etkilenip onun geride kalan izlerine yaklaşmak isterken kendi ülkesindeki onu tanımaya bile uğraşmayan insanların olmasıda üzücü bir durum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.