Frederick H. Martens

Frederick H. Martens

Yazar
6.3/10
22 Kişi
·
47
Okunma
·
0
Beğeni
·
36
Gösterim
Adı:
Frederick H. Martens
Tam adı:
Frederick Herman Martens
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Masallar, ruhun imkânsızlık âlemlerini mümkün kılmaktır. Ortaya çıktığı milletin günlük yaşantısını, göreneklerini, tarihini, coğrafyasını yani bir milletin en derinini tanıma yoludur.
Maya yayınlarının çıkardığı bu masal dizisinde okuduğum ilk kitaptı. Ve benim gibi masal delisi bir okur için asla son olmayacak.
Peki, kitap için ne denebilir? Verebileceğim ilk cevap buram buram Doğu kültürü kokuyor olacak. Asya kültürünü tanımak istiyorsanız asla Çin'i eş geçmezsiniz. Başta kendi kıtaları olmak üzere dünyayı derinden etkileyen bir millet. Tarihte de günümüzde de bu durum aynı.
Kitap içerik bakımından belirli başlıklara ayrılmış: Edebi masallar, hayalet masalları, tanrıların masalları gibi. Edebî masallar haricindekiler gerçekten kısa kısa metinlerdi. Buna rağmen ben yine de en güzel bölüm seçimimi edebî masallardan yana yapıyorum. Çünkü diğerleri masallardan çok destan ve mitoloji türlerini çağrıştırdı bende.
Masallar içinde en çok dikkatimi çeken ise "Tanrıların Masalları" bölümündeki "Çoban ile Dokumacı Kız" masalı oldu. Çünkü birkaç sene önce okuduğum bir Japon masal kitabında aynı konuyu işleyen bir masal okumuştum. Coğrafî yakınlıktan mı doğuyor bu benzerlik yoksa insanlar yıldızlar başta olmak üzere doğadaki birçok şeyin meydana gelmesini aynı şeklide mi algılıyor o kadarını bilemeyeceğim. Diyeceğim son şey masal meraklılarına tavsiyemdir.
Hep kitaplarla kalmanız dileğiyle.
224 syf.
·Beğendi·10/10
Norveç'i sevdiren,Norveç kültürünü tanıtan,masal tadında anlatan bir kitap.Okuyucuyu sıkmıyor.Gayet keyifli.Norveç insanlarını samimi bir dille anlatıyor.
224 syf.
·5/10
Bu seriye Norveç masallarıyla başladığıma biraz pişmanım.
Masallar hoşuma gitmedi. Çok zor okudum. Belki de Norveç kültürü daha önce hiç ilgimi çekmediği için.

Serinin diğer kitaplarını bir süre sonra tekrar deneyeceğim.
256 syf.
·Beğendi·1/10
Tahmin ettigim gibi masallar icinde bulamadim. Daha cok ejderhalar ve daha cok mitolojik karakterler bekliyordum. Cinde yasayan insanlar icin gayet iyi olabilir ama benim cok zevkime uygun degildi..
Hiç akıcı değil, ayrıca masallarda genelde sonunda bir öğüt, bir ders verir bu kitapta hikayelerin sonu çat diye bitiyor.. Ne oldu, niye şimdi bu böyle bitti diyorsunuz.. Gerçekten bitirmek için çok çaba sarfettim fakat bitiremedim, benim masal anlayışıma çok kıt bir kitap olmuş. Yayınevi bu masalları daha özgün süslü püslü hale getirebilirdi, çok eksik yarım yamalak bir kitap. Kitap kapağına aldanıp alan çok kişi vardır eminim ama aldanmayın..
224 syf.
·Puan vermedi
Norvec'in kulturunu anlatan 32 masaldan olusuyor eser. Kisa kisa yer alan masallarin her biri ayri guzeldi. Anlatilan her masalin sonunda ornekler verilmis bu da ayri bir guzeldi eserde.
224 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
"Maya Kitap'ın Yer Ertekileri Serisi'nde Amerika'dan Norveç'e bir yolculuk yaptım. İki haftalık yolculuğumda %20 sıkıcılık eşlik etti. Kimi günlerde heyecan ve merak his ettim. Kimi zaman da yarım ertekilerde çok üzüldüm. Norveç Germenleri'nin sözlü halk edebiyatına tanık oldum. Ayrıca Hristiyanofobi unsuruna hem yeraltı ahalisi hem de troller üzerinde değinmişti. Pagan kültürü, ilk zamanlarda yapay kıta Avrupa'da Hristiyanları dışlamıştır. Ayrıca Meryem Ana'nın Balası ertekinde Meryem Ana'nın neden güneş, ay ve yıldızlara önem verdiğini anlamadım. Norveç Germenleri, ertekilerde sır perdesi eksik etmemiş. En sevdiğim erteki de Güneş'in Doğusu ile Ay'ın Batısı Arasındaki Kale ertekisidir. Doymayan Kedi ve Krep'in Hikayesi, Kürt Ertekileri'ndeki Karınca ile Hamam Böceği erteğine çok benziyordu. Acaba Türk Ertekileri'nden buna benzeyen erteki var mı?"
#BetikEvi #İskandinavya #NorveçErtekileri #Pagan #MeryemAna #Trol #YeraltıAhalisi #SihirliYüzük #DoymayanKedi #BahtlıAndrew

Yazarın biyografisi

Adı:
Frederick H. Martens
Tam adı:
Frederick Herman Martens

Yazar istatistikleri

  • 47 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.