Fredrik Backman

Fredrik Backman

Yazar
8.8/10
84 Kişi
·
124
Okunma
·
7
Beğeni
·
887
Gösterim
Adı:
Fredrik Backman
Unvan:
İsveçli Yazar
Doğum:
Stockholm, İsveç, 2 Haziran 1981
Artık kol mesafesindeki insanlarla herhangi bir konu hakkında boş gevezelik etmek zorundaydınız çünkü bu "kibarlık" olarak görülüyordu.
328 syf.
·3 günde
Kitap incelemesi iyi yapamadığım için inceleme eklememe kararı almıştım ama bu kitabı o kadar beğendim ki herkes faydalansın istedim.  Okuyucu sayısıda az olunca kendimi tutamadım filmi de harikaydı iyi bir hikâyesi olan ove'nin yaşamı çok etkileyici ve eğlenceli.
328 syf.
·4 günde·9/10 puan
Kitabı soluklanmak için elime almıştım. Evet puanı yüksekti, üstelik öneri ile seçtiğim bir kitaptı ama yine de bu kadar sevmeyi beklemiyordum.

Uzun zamandır böyle güzel, böyle tanıdık bir karakter okumamıştım. Ove hepimizin hayatına bir noktada girmiş olan huysuz ihtiyarlardan yalnızca biri.

Ove tam bir düzen adamıdır. Her şey belli bir düzende ilerlemeli ve her şey aynı kalmalıdır. Üstelik fazlasıyla da prensiplidir. Prensiplerinden ödün vermemek için herkesi karşısına alabilir. Bir palyaçoyu bile.

Ove için işler siteye yeni bir ailenin taşınması ile değişik bir hal alır. Kapıyı suratlarına kapatsa bile bir şekilde o kapının ardına geçmeyi başaran bu aile Ove için bir dönüm noktası olur adeta. Ove’nin başına gelenler ve bunlara verdiği tepkiler beni kitap boyunca güldürdü. Yer yer onunla birlikte hüzünlensemde beni güldürdüğünü anlar daha çoktu. O sert duruşunun altındaki kocaman kalbi gördüğüm için çok mutluyum.

Kitaptaki her karakter öyle güzel yazılmış ki onları sevmeden yapamıyorsunuz. Üstelik her birinin farkında olmasalar bile Ove’nin hayatına bir noktadan dokunmuş olmaları sizin onları sevmeniz için başlı başına bir sebep oluyor. Ama bir karakter var ki. Ove’den sonra en çok sevdiğim. Parvaneh. O olmasaydı Ove’yi onlar hayatına girdiği için böyle mutluluğunu gizlemeye çalışırken göremeyecekmişiz gibi hissediyorum.

İyi ki varsın Parvaneh.

Ve en çok da sen iyi ki varsın Ove.

Kitap bittiğinde böyle bir insan ellerimin arasından kayıp gitmişçesine üzüldüğümü ve ağladığımı belirtmeliyim.

Kitabın arka kapağında da dediği gibi; ‘ Ve işte böylece hiç tanımadığınız ama çok iyi tanıdığınız Ove’ye özlem duyacaksınız. Bir şekilde hayatınıza girmiş tüm güzel insanlara duyduğunuz gibi...’
341 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10 puan
Bir soyguncunun bir grup insanı rehin almasıyla hikayemiz başlıyor. Sonrasında rehineler serbest bırakılıyor ancak soyguncu ortadan kayboluyor, adeta buharlaşıp uçuyor. Bunun üzerine polis olan baba-oğul Jim ve Jack olayı araştırmaya, rehineleri sorgulamaya başlıyor. Böylece biz de "rehinelerin" her birini yakından tanımaya başlıyoruz.
* * *
Çok güzel ve sıcacık bir kitaptı. Özellikle son sayfaları yüzümde bir tebessümle okudum ve kitap bitince şunu fark ettim; her karakter o kadar özenli yazılmış, içimizden biri gibi aktarılmış ki hayatlarının devamında neler olacağını merak ediyorum.
352 syf.
·1/10 puan
Yazdığı her kitabın seveni sevmeyenlerinden daha çok olduğu için uzun zamandır okumayı düşündüğüm bir yazardı. Hayal kırıklığı olduğunu söylememe gerek yok, verdiğim puan her şeyi açıklıyor.

Bu kitaba komedi diyenler var... Yürek burkucu diyenler de olmuş... Aynı kitabı mı okuduk acaba? Ben tek bir cümlesine bile gülümsemedim, hiçbir sahne beni duygulandırmadı. Banka soyguncusunun parasız bir bankaya gitmesi mi komikti? Yoksa tuvaletten kafasında tavşan başlığı olan bir adamın çıkması mı? Acaba komik olan soyguncunun bankadan çıkıp en yakındaki binaya girmesi ve evi görmeye gelenlerin hepsini rehin alması olayı mıydı?

Kitap bomboştu. Kitaba girmek, okumaya başlamak çok kolay olmuştu oysa ki. Giriş kısmı samimi bir şekilde yazılmıştı, kendini okutuyordu. Okunmaya değer olan şeyler, insanlara dair tespitlerdi. Onların çoğu da alıntı olarak buraya girilmiş zaten.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Huysuz ihtiyar Ove dede! Haha sen bizi mahallemizdeki topumuzu patlatmakla tehdit eden o inatçı huysuz ihtiyarsın. Ama öyle tatlısın ki huysuzluğun ikinci planda kalıyor. Temiz kalbin ve yaşadıklarınla hayata tutunabilen harika bir insansın. Karaktersin diyemiyorum çünkü sen etrafımda gördüğüm bütün huysuz ihtiyarlarsın! :)
328 syf.
Çok keyif alınarak okunan bir kitap. Ove bir yandan kendini öldürmeyi düşünüyor ama her nekadar huysuz ve kuralları olan biri olsada kendini insanlara yardım etmekten alamıyor.
328 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Huysuz, yaşlı adamımız Ove Saab'dan başka araba kullanmaz, başka marka araba kullananların güvenilir olmadığını düşünür. Çoğu zaman güldüren, yerine göre fazlasıyla hüzünlendiren duygular arasında sürekli geçiş yaptırmayı başaran sıcacık bir hikaye.
Hangi türden kitap okursanız okuyun bu hikayeyi ve kitabı sevmemeniz imkansız.
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yüzünüzde sıcacık gülümsemeniz eksik olmadan okuyacağınız mükemmel bir kitap. Bizim huysuz ihtiyar Ove kendisini size sevdirmekle kalmayıp kalbinize dokunacaktır.
328 syf.
·5 günde·10/10 puan
Bilindik duyguları eğlenceli olaylar eşliğinde ve akıcı bir üslupla sunmuş yazar okurlarına. Bittiğine üzüleceğiniz cinsten bir kitap. Ove ise kesinlikle tanınması gereken bir karakter.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Böyle popüler ve puanlaması yüksek kitapları pek sevemiyorum ben o yüzden önyargıyla başladım okumaya... Ove beni o kadar etkiledi ki bu yaşlı adamı okumaktan çok keyif aldım..
adalet ve adil oyun, sıkı çalışma ve düzen gibi kavramlara dair sağlam inançları olan 59 yaşındaki adamın karısını kaybettikten sonraki yaşamını çok güzel bi dille anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fredrik Backman
Unvan:
İsveçli Yazar
Doğum:
Stockholm, İsveç, 2 Haziran 1981

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 124 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.