Fredrik Backman

Fredrik Backman

Yazar
9.1/10
46 Kişi
·
65
Okunma
·
7
Beğeni
·
676
Gösterim
Adı:
Fredrik Backman
Unvan:
İsveçli Yazar
Doğum:
Stockholm, İsveç, 2 Haziran 1981
Artık kol mesafesindeki insanlarla herhangi bir konu hakkında boş gevezelik etmek zorundaydınız çünkü bu "kibarlık" olarak görülüyordu.
İnsanlar artık hakiki, Saygın işlevselliğe itibar etmiyodu. Şık ve züppe görünümlü bilgisayarlarıyla bir hayli mutluydular.
On altı yaşında yetim kalmak tuhaftır, yerlerine koyacağın birilerini bulamadan bütün aileni kaybetmek. Yalnızlığın çok özel bir çeşididir.
"İşler zorlaştığında vazgeçersen bu nasıl bir aşk olur?" diye bağırdı kederden titreyen bir sesle. "Direnmek varken terk edersen? Söyle bana, nasıl bir sevgidir böylesi!"
Bir keresinde karısına neden hep bu kadar neşeli olduğunu sorduğunda karısı şöyle cevap vermişti "Bir damla ışık bile gölgeleri yok etmeye yeter."
İnsanlar Ove'nin dünyayı siyah beyaz gördüğünü düşünürdü. Oysa karısı renkli biriydi. Ove’nin gördüğü bütün renkler ondaydı...
"İnsanlar Ove’nin dünyayı siyah beyaz gördüğünü düşünürdü. Oysa karısı renkli biriydi. Ove’nin gördüğü bütün renkler
ondaydı..."
328 syf.
·3 günde
Kitap incelemesi iyi yapamadığım için inceleme eklememe kararı almıştım ama bu kitabı o kadar beğendim ki herkes faydalansın istedim.  Okuyucu sayısıda az olunca kendimi tutamadım filmi de harikaydı iyi bir hikâyesi olan ove'nin yaşamı çok etkileyici ve eğlenceli.
328 syf.
·4 günde·9/10
Kitabı soluklanmak için elime almıştım. Evet puanı yüksekti, üstelik öneri ile seçtiğim bir kitaptı ama yine de bu kadar sevmeyi beklemiyordum.

Uzun zamandır böyle güzel, böyle tanıdık bir karakter okumamıştım. Ove hepimizin hayatına bir noktada girmiş olan huysuz ihtiyarlardan yalnızca biri.

Ove tam bir düzen adamıdır. Her şey belli bir düzende ilerlemeli ve her şey aynı kalmalıdır. Üstelik fazlasıyla da prensiplidir. Prensiplerinden ödün vermemek için herkesi karşısına alabilir. Bir palyaçoyu bile.

Ove için işler siteye yeni bir ailenin taşınması ile değişik bir hal alır. Kapıyı suratlarına kapatsa bile bir şekilde o kapının ardına geçmeyi başaran bu aile Ove için bir dönüm noktası olur adeta. Ove’nin başına gelenler ve bunlara verdiği tepkiler beni kitap boyunca güldürdü. Yer yer onunla birlikte hüzünlensemde beni güldürdüğünü anlar daha çoktu. O sert duruşunun altındaki kocaman kalbi gördüğüm için çok mutluyum.

Kitaptaki her karakter öyle güzel yazılmış ki onları sevmeden yapamıyorsunuz. Üstelik her birinin farkında olmasalar bile Ove’nin hayatına bir noktadan dokunmuş olmaları sizin onları sevmeniz için başlı başına bir sebep oluyor. Ama bir karakter var ki. Ove’den sonra en çok sevdiğim. Parvaneh. O olmasaydı Ove’yi onlar hayatına girdiği için böyle mutluluğunu gizlemeye çalışırken göremeyecekmişiz gibi hissediyorum.

İyi ki varsın Parvaneh.

Ve en çok da sen iyi ki varsın Ove.

Kitap bittiğinde böyle bir insan ellerimin arasından kayıp gitmişçesine üzüldüğümü ve ağladığımı belirtmeliyim.

Kitabın arka kapağında da dediği gibi; ‘ Ve işte böylece hiç tanımadığınız ama çok iyi tanıdığınız Ove’ye özlem duyacaksınız. Bir şekilde hayatınıza girmiş tüm güzel insanlara duyduğunuz gibi...’
328 syf.
·Beğendi·10/10
Huysuz ihtiyar Ove dede! Haha sen bizi mahallemizdeki topumuzu patlatmakla tehdit eden o inatçı huysuz ihtiyarsın. Ama öyle tatlısın ki huysuzluğun ikinci planda kalıyor. Temiz kalbin ve yaşadıklarınla hayata tutunabilen harika bir insansın. Karaktersin diyemiyorum çünkü sen etrafımda gördüğüm bütün huysuz ihtiyarlarsın! :)
328 syf.
Çok keyif alınarak okunan bir kitap. Ove bir yandan kendini öldürmeyi düşünüyor ama her nekadar huysuz ve kuralları olan biri olsada kendini insanlara yardım etmekten alamıyor.
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yüzünüzde sıcacık gülümsemeniz eksik olmadan okuyacağınız mükemmel bir kitap. Bizim huysuz ihtiyar Ove kendisini size sevdirmekle kalmayıp kalbinize dokunacaktır.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Böyle popüler ve puanlaması yüksek kitapları pek sevemiyorum ben o yüzden önyargıyla başladım okumaya... Ove beni o kadar etkiledi ki bu yaşlı adamı okumaktan çok keyif aldım..
adalet ve adil oyun, sıkı çalışma ve düzen gibi kavramlara dair sağlam inançları olan 59 yaşındaki adamın karısını kaybettikten sonraki yaşamını çok güzel bi dille anlatıyor.
328 syf.
·32 günde·8/10
İstisnasız son bir yıl içinde okuduğum en iyi kitap. Çok beğendim. Huysuz bir ihtiyar olan Ove'nin Hulusi Kentmen gibi pamuk yürekli bir adama dönüşmesinin hikayesi.

Bu arada Saab - Volvo savaşında Rune'den tarafayım. Bunu da belirteyim :)
328 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Elli dokuz yaşındaki Ove düzeni çok seven bir adamdır. Ona göre her şey sistemli ve matematiksel olmalıdır, hayat bile. Kendine katı bir hayat şablonu oluşturmuş ve onun dışına hiç çıkmamıştır.

Ove ölen eşinin ardından gitmek istiyordur ama tren raylarında genç makinistin genç gözlerine baktığında ölümünün onun gözlerine sonsuza kadar kazınacak bir travma olacağını fark edip raylara atlamayı becerememiştir. Diğer deneyleri de başarısızlığa uğramıştır.

Umutsuz ve soğuk görünen Ove çevresindeki hayatları ısıtmıştır. Kimse bilemezdi bu huysuz ihtiyarın kalbinde bu kadar çok sevgi barındıracağını, ama kendi tarzıyla :)
300 syf.
·3 günde·8/10
bir solukta okudum denilebilecek nadir bir roman. karakterler çok iyi anlatılmış yaşı benim gibi ilerlemiş olanlar satırlarda kendini buluyor. teşekkürler fredrik backman
Volvo Renault Saab deyince hiç güldünüz mü?
Sonja
Kitaplar
Ove
Kedi var desem.
Her insan kendi hatasını kabul etmekte zorlanır.
en mutlu olduğunuz günler en acılı güne dönse hayata nasıl tutunabilrisiniz ki?

Yazarın biyografisi

Adı:
Fredrik Backman
Unvan:
İsveçli Yazar
Doğum:
Stockholm, İsveç, 2 Haziran 1981

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 65 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.