Fritz Pappenheim

Fritz Pappenheim

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Fritz Pappenheim
Tam adı:
Fritz Pappenheim
Unvan:
Ekonomist Yazar
Doğum:
Almanya, 18 Mayıs 1902
Ölüm:
ABD, 31 Temmuz 1964
Her birimize verilen eğitimin herhangi bir gerçek anlamı olmadı. Bizler entelektüel yaşama karşı sadece ilgisiz olmakla kalmadık, sınıf içinde ve dışında da durmadan oyalanma arayışı içinde bundan kaçtık...Çoğumuz, entelektüel hoşgörüye sahip değiliz; sadece birer ahmağız; sorgulayıcı değil, sadece şüpheciyiz; sofistike değil, sadece ilgisiziz; alçakgönüllü değil, sadece şaşkınız...Ama en kötüsü, bizde hevesten, meraktan, hatta ilgiden eser kalmamış...
Fritz Pappenheim
Sayfa 115 - Phoenix, Henry Locke Anderson
Unutmayalım ki. Bilimin her armağanı, kötülüğü artırmak için kullanılabilir....Bizleri ıstıraptan kurtaran mucizevi ilaçlar armağan eden kimya, aynı zamanda bir insanı ömrü boyunca tutsak edecek uyuşturucuyu da sağlayabilmektedir... Kuşatma altındaki bir kente gıda ve antibiyotik yetiştiren uçak, vebadan beter bir dehşet saçmak için de gidebilir bu kente. Bilim hem iyiliğin hem de kötülüğün araçlarını, bunların kullanılacağı amaçların niteliğini belirlemeden, sunuyor bizlere.
Fritz Pappenheim
Sayfa 98 - Phoenix, Gerald Ensley
Basın kendine karşı dürüst mü? Taşıdığı misyonun soyluluğuna uygun davranıyor mu? Değerini bir ticari işlev düzeyine düşürdüğünde basın özgür müdür? Yazarın varolmak ve yazmak için geçimini sağlamak zorunda olduğu doğrudur; ama o geçimini sağlamak için varolmamalı ve bunu yazma gerekçesi yapmamalıdır. Gerçek bir yazar, hiçbir biçimde eserlerine bir.araç gözüyle bakmaz. Eserleri kendi içinde amaçtır. Eserleri kendisi ya da başkaları için bir araç olmaktan o kadar uzaktır ki yazar gerektiğinde kendi varlığını onlarınkine feda eder... Basın özgürlüğü her şeyden önce, kendisinin bir ticari iş olmamasına dayanmaktadır.
Herkes bir başına olup tecrit edilmiştir, üstelik bütün diğer insanlara karşı bir gerilim durumu vardır.
...bu dünyada şahıs zamirinin anlamı o kadar kaybolmuştur ki "ben düşünüyorum," "ben tercih ediyorum," "ben hareket ederim" gibi ifadeler içi boşaltılmış biçimlere dönüşmüştür.
Basitçe çoğunluktan biri olarak varolmak, " sanki her şey olabileceğinin en iyisiymiş gibi insanı derinden yatıştıran bir etki yaratır." Bu yatışma cazip olmasına caziptir ama, çok yüksek bir bedel ödemeden insanın bunu elde etmesi olanaksızdır. Bedel olarak kendi olmaya son vermek, kendi benliğinden uzaklaşmak zorundadır.
İnsan, diye ısrar eder, "şudur" diyemeyiz, yalnızca şu ya da bu olma yolundadır, diyebiliriz.
Fritz Pappenheim
Sayfa 20 - Phoenix, Ortega Gasset
İnsanlar kendilerini geleneklerin yönlendirdiği toplumun batı ortaçağ versiyonuna kenetleyen temel bağlardan kurtulunca, aslında son yüzyıllarin en büyük toplumsal ve yapısal değişimi meydana gelmiş oldu...Kendi kendini yönetmekten başkaları tarafindan yönetilmeye dönüşüm dahil, daha sonraki bütün dönüşümler bunun yanında önemsiz kalmaktadır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fritz Pappenheim
Tam adı:
Fritz Pappenheim
Unvan:
Ekonomist Yazar
Doğum:
Almanya, 18 Mayıs 1902
Ölüm:
ABD, 31 Temmuz 1964

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.