Füsun Menşure

Füsun Menşure

YazarEditör
9.2/10
19 Kişi
·
35
Okunma
·
6
Beğeni
·
66
Gösterim
Adı:
Füsun Menşure
Unvan:
Yazar
Bir sıcaklık hayal ediyorsun sonra. Bir ruh ikizi.

Sen anlatmadan anlayacak, gözlerinin içine bakarak dinleyecek, sarılınca bütün yaralarını iyileştirecek biri...
Gün biter gülüşün kalır bende
Anılar gibi sürüklenir bulutlar
Ömrümüz ayrılıklar toplamıdır
Yarım kalan bir şiir belki de...
Bu evrende mutsuzluk veren ne varsa hepsini birden yok edemeyeceğimi biliyorum ama umudumu diri tutmaktan vazgeçmiyorum.
Füsun Menşure
Sayfa 68 - Post Yayınevi
143 syf.
·10/10
Füsun Menşure Hanım'ın kaleme aldığı Rüzgarlı Sokak isimli romanı, hükmedemediğimiz karanlıklar ve kalabalıklar arasındaki çığlıklarımızın, "umut" vesilesiyle doğan haykırışlarımızın, insanlık arayışlarımızın biriktirdiği başkaldırışlarımızın temsili ve en nihayetinde var olma gayemizin insana ve insanlığa hizmet olduğunun apaçık delilidir. Ayağınıza takılan veya başınıza yediğiniz bir taş hayatınızı değiştirebilir. Nitekim "bir musibet, bin nasihatten evlâdır" der büyükler. Toplumun yüz çevirdiği sorunların konu alındığı bu romanda, aslında bu olayların sandığımızdan daha fazla yaşandığını bir kez daha görüyoruz/yüzleşiyoruz. Bu bağlamda yapmamız gereken en içinden çıkılmaz durumlarda bile hamasete kapılmamak olmalıdır. Bir bardak kahve eşliğinde bir solukta okuduğum bir kitap. Tavsiye ederim.
143 syf.
·10/10
Rüzgârlı Sokak, yazar Füsun Menşure'nin Konforlu Yalnızlık (öykü) ve Kuytu Köşe' den (şiir) sonra yalnızca kendine ait olan üçüncü kitabı. Çünkü Muhaceretteki Telaferli Türkmen Şiirleri Antolojisi gibi pek çok çalışmada olduğu gibi doğrudan veya dolaylı olarak çeşitli çalışmalarda katkısı olmuştur yazarın.

Rüzgârlı Sokak, Ankara'da eğlence mekanlarıyla ünlü bir alan. Burada yaşanan bir dramı merkeze alan kurgudaki, "ensest" vurgusu benim için çok kıymetli. TCK'nin bile hukuki bir terim olarak görmezden geldiği ensestin cesur bir dille ortaya konulması takdiri hak ediyor. Ayrıca "eğlence adabından" dolayı sorulmayan, sorgulanmayan kişisel hikayelerin ardına düşülüyor romanın kurgusunda. Yoğun bir şekilde insanlık bilincinin vurgulandığı roman, akıcı dili sayesinde kendini hızlıca okutturuyor. Daha fazla sayfadan oluşmuş olsa bile rahatlıkla okunacak bu kitap, mevcut haliyle mesajlarını net biçimde verebilmiş. Eser, cesareti ve insanlık mesajlarıyla bizi bir nebze de olsa sarsmak ve kendimize getirmek üzere okunmayı bekliyor...


#KitapŞuuru insanlık şuurudur.

Füsun Menşure
143 syf.
·10/10
Sanmayın kalem yazarken mürekkep kalemden akar diye Rüzgarlı Sokak'ı okuduktan sonra bazı şeylerin yürekten akan kanla yazıldığına kani oldum. Hayat rüzgar misali yanımızdan akıp geçiyor hissetmiyoruz bile ama rüzgar hayatın acılarını da taşır. İçerisinde bulunduğumuz çürümüşlüğü, kokuşmuşluğu, ahlaksızlığı görmemiz için bize birilerinin rüzgarın getirdiği o olumsuz nefesi hissettirmesi lazım. Rüzgarlı Sokak tam olarak bunu yapıyor. Fakat yalnızca kokusu yürek kaldıran bir bataklık yok Rüzgarlı Sokak'ta; bütün olumsuzluklara rağmen en kötü ortamlarda bataklıkları kuruturcasına en canlı renkleriyle açan çiçekler de var. İyilik, güzellik, temizlik bir çiçek misali ruhtan ruha akar oysaki. Bir çiçekle bahar olmaz demişler. İnançla bir çiçek baharları getirir. Örnek alınacak, ders olarak okutulacak bir hikaye Rüzgarlı Sokak. Özveriyi hayata anlam katmayı da öğrenmek mümkün. Bir kitapla bunlar olur mu demeyin. Alın okuyun fark edeceksiniz. Belki bir çiçekle bahar olmayacak, ama bir kitapla hayat daha çok anlam kazanacak. Yazılanların yaşandığını bilmek bile evrensel duyarlılığımıza dokunsun bari. Bir kez de kötülüğe burun kıvırmak yerine lanet okuyalım. İyilikten ödün vermemek için onu iyice kanıksamak şart. Bazen bu anlattıklarım, masal tadında hikaye edilen kitaplarla bile mümkün, yeter ki okuyalım.
143 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Kitap oldukça güzel hikaye olarak okunabilir yazar toplumuzda kadınlara dair işlenen yüz kızartıcı suçlara oldukça güzel dikkat çekmiş tabi kendisinin bu konuda olan fikirleri de anlatılmış her ne kadar ütopik çözümler önerse de bence uygulanabilir ama bizim ülkemizde uzun yıllar sonra maalesef ki kadınlarımız toplumumuzda gereken değeri görmüyorlar
Yazar hikayeye biraz ağır bir giriş yapsa da sonunu güzel bitirmiş kitap ilk 40 sayfada biraz ağır gidiyor sonrasında ise bir anda hızlanıyor ve gerçekten kendini okutuyor ben hikayenin sonunu bilemedim ama nasıl bir yol izleyeceğini tahmin ettim okumaya değer bir kitap bence.
BaZı yazım hataları var tabi yazarı ve biyografisini göz önüne alır isek ilerleyen yıllarda bu sorunu çözeceğini umut ediyoruz kendini geliştirecektir mutlaka...

Yazarın biyografisi

Adı:
Füsun Menşure
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.