Gallagher Lawson

Gallagher Lawson

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Gallagher Lawson
Unvan:
Yazar
Kaliforniya Üniversitesi Riverside Palm Desert Güzel Sanatlar Yüksek Lisans Programı’ndan mezundur. Seyahat ve teknoloji yazarlığı yapıyor ve klasik piyano çalıyor. Los Angeles’te yaşıyor.
Engebelerden arkana bakacak kadar uzaklaştığında hepsinin bir işe yaradığını görürsün, dedi kendi kendine.
Yetişkinler kendi hayatlarıyla oldukça meşgulken, bir şeylerin yanlış gittiğini ya da birisinin bir sorunu olduğunu hep ilk çocuklar fark ederdi.
Herkes, kendilerine ait olmayan şeylerde, sanki kendilerine aitmişçesine bir iz bırakmaya çalışıyordu.
Tüm duygularının arasında, onu korkutan bir duygu içinde dolup taşıyordu; yalnızca bir nesne olduğu ve herkesin kendisini yönlendirmeye çalıştığı korkusu. Onu tanımlıyor, onu sınıflandırıyor ve onu bir kalıba sokuyorlardı.
...bir şeylerin yanlış gittiğini ya da birisinin bir sorunu olduğunu hep ilk çocuklar anlardı.
İhtiyacın olduğunu düşündüğün şeye sahip olmak için bir parçanı geride bırakmak zorundasın.
Aklıma aniden sana daha önce hiç sormadığım bir soru geldi:Bir kağıt adam kaç yıl yaşar?Yani asıl merak ettiğim,bir kağıt adam ićin yolun yarısı ne zaman gelmiştir?
386 syf.
Kaçımız kendimiziz, kaçımız farklı olmak uğruna herkesleşme yolunda yürümüyor? Evet bazen insan kendim olacağım derken bir de bakmış bir metamorfoza uğrayıp bir diğerine dönüşmüş. Herkes gibi olan bir diğerine... Zamanın akışı ile zamansızlaştığımız şu dünyada kendimizi bulma yolunda yitirdiğimiz o benlik en büyük kaybımız. Michael bir kağıt adam, taşradaki durağan hayatından sıkılıp şehre göç ediyor. Zihnindeki yaşamı bulmak adına attığı adım onu en çok da kendinden uzaklaştırırken, gerçeklerin dünyasında yapayalnız olduğunu, hatta kendisi olmadığını fark ediyor. Bu yolculukta insanların onu fark etmesini, görmesini isterken hedefine ulaştığında yalnızca bir nesne olduğunu görmekse hazin sonu oluyor. İşin kötüsü kendisi ile birlikte insanları da sürüklüyor ardından ya da insanlar varoluşun o bitip tükenmeyen memnuniyetsizliğiyle maskelerin ardına saklanmayı, kendilerinden uzaklaşmayı tercih ediyorlar.
Bir kağıt adam kaç yıl yaşar? Ruhsuz bir beden yaşarken aslında neyi yaşar?
Genel itibariyle beğendim romanı, sorgulamayı sevenlere de mutlaka tavsiye ederim.
386 syf.
·3 günde·8/10
Ilk yüz yüz elli sayfasında bireysel bir başkaldırı okuyacağımı düşünmüştüm dilini ve anlatımını çok beğenmiştim ve kitabın fikrini özgün bulmuştum,sonra kitap toplumsal bir distopyaya dönüştü.Herkesin maske taktığı ve aslında kimsenin kendisi olamadığı bir toplum düzenini okudum.Bence kitap bireysel bir kimlik arayışını anlatsaydı çok daha başarılı olurdu ama yazar bence distopik eserlere öykünerek ben de çok satan bir eser yazayım demiş.Yine de toplumun kimlik bunalımını ve herkesin kendisini başkasının ceketinde hissetme eğilimini anlatması yönünden ben beğendim.Ilk defa Alakarga yayınlarından bir kitap okudum kapak tasarımı güzeldi Can Yayınları ve Yapı Kredi'nin örnek alması lazım.
386 syf.
·4 günde·8/10
Alakarga Yayınları'ndan okuduğum ilk kitap Kağıt Adam oldu. Kitap, Michael adında kağıttan bir adam adında. 14 yaşında geçirdiği bir kaza sonrasında Michael, sanatçı babası tarafından kağıt adam olarak yeniden yaratılır. Bu yeni bedeninde Michael yaşlanmaz ama sudan uzak durmak zorundadır. Yeni bedeni pek çok şeye hassastır. Öyle ki kolu kolaylıkla kopabilir. Taşrada babası ve kahve üreticisi iki abisiyle birlikte yaşamaktadır Michael ve abilerinin muhasebe işlerine bakmaktadır. Neredeyse evden dışarı adımını bile atmadığı 10 yılın ardından Michael istediği herşey olabileceği şehire taşınır. Michael burada çeşitli sorunlarla karşılaşır, yeni insanlarla tanışır, çocukluk aşkıyla karşılaşır ve kendi kimliğini bulma mücadelesi içine girer.

Sık sık imla hatasıyla karşılaşsam da okuma zevkimi pek fazla bozmayan, rahat okunan, çevirisi başarılı bir kitaptı. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gallagher Lawson
Unvan:
Yazar
Kaliforniya Üniversitesi Riverside Palm Desert Güzel Sanatlar Yüksek Lisans Programı’ndan mezundur. Seyahat ve teknoloji yazarlığı yapıyor ve klasik piyano çalıyor. Los Angeles’te yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.