Geoff Johns

Geoff Johns

YazarTasarımcı
8.1/10
246 Kişi
·
617
Okunma
·
8
Beğeni
·
828
Gösterim
Adı:
Geoff Johns
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman ve Televizyon Yazarı, Film ve Televizyon Yapımcısı
Doğum:
Detroit, Michigan, ABD, 25 Ocak 1973
Geoff Johns (Ocak 25, 1973 doğumlu) bir Amerikan çizgi roman ve televizyon yazarı, film yapımcısı ve televizyon yapımcısıdır. DC Comics'de Başkan ve Şef Yaratıcı Görevlisidir; 2010'dan bu yana ikinci sırada yer almıştır. Farklı medyada yaptığı en dikkat çekici eser DC Comics karakterleri Green Lantern, Aquaman, Flash ve Süpermen'i kullanmıştır. The WB / The CW'nin Smallville, Arrow ve Flash adlı eseri ile tanınır.
Carr D'Angelo ve Jud Meyers ile birlikte Northridge, California'da Earth-2 Comics'i ortak olarak alan bir çizgi romancı perakendeci
Justıce League dünyayı her gün kurtarabilir ama biz herkesi her gün kurtaramayız. Bu demek değil ki League herkesi kurtarmayı denemesin. Ama bunu yapmaya devam etmek için dünyanın desteğine ihtiyacımız var.
İçlerinde derin bir boşluk.
Kalplerinin derinliklerinde gömülü bir şey.
Bu garip his geceleri uyutmuyor, merak ediyorlar...
...Neydi kaybettikleri?
168 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Çizgi roman dünyasında yeniyseniz hangi karakterlerin DC'ye hangilerinin Marvel'e ait olduğunu benim gibi karıştırıyor olabilirsiniz. Ben de kendime uzun zamandır bu ayrımı yapabilmek adına bir yöntem bulmuştum. Karakter komik ve eğlenceli ise Marvel, ciddi ve karanlık tarafları varsa da DC. Bu yüzdendir ki, Iron Man, Spider Man, Death Pool, Guardians of Galaxy, Thor&Loki gibi tüm sevdiğim karakterler Marvel'danken, Superman gibi mesafeli, Batman gibi karanlık ve Wonderwoman gibi de duygusuztüm karakterler DC'dendir. Ve yine bu sebeptendir ki, Marvel'i hep DC'den daha çok sevmişimdir.
Buna tek istisna Flash... Dizisi hayatıma girdiğinden beri Barry Allen bizim aileden gibi oldu, saflıkları, Iris West takıntısı, zeki ve bilimsel tarafları ile, "yaşayan en hızlı adam" olmasına rağmen her şeye geç kalışı ile kalbimi kazandı ve en sevdiğim süper kahramanlardan biri oldu.
Ancak çok yakın zamanda öğrendim ki Flash sadece benim için önemli bir karakter değilmiş, tüm DC ve hatta çizgi roman dünyası için oldukça önemli bir karaktermiş...

Flash ilk olarak 1940 yılında başlamış ve ilk Flash'ımız Jay Garrick imiş. Superman gibi bir uzaylı ya da Batman gibi bir milyarder olmadığı için, halkın içinden bir genç olduğu için kısa sürede okuyucu tarafından benimsenmiş ve çizgi roman satışları patlamış. Bu dönemler çizgi roman tarihinde altın çağ olarak bilinirmiş. Jay amcanın bu dönemde hızlı koşmak dışında fazla bir özelliği yokmuş aslında...

Sonra ikinci dünya savaşının bitmesi ile ve ana kötü Hitler yenilince 1449 yılında popüleritesi oldukça azalmış çizgi romanların, satışları düşmüş... 1956'da ise eski popüler kahramanları yeni tarzlarla tekrar piyasaya çıkarmak istemişler. Bir kaç başarısız denemenin ardından yeni bir tasarım, kostüm ve kimlik ile Barry Allen'i Flash olarak yaratmışlar ve bir anda inanılmaz sevilmiş. (Bu arada Barry Allen ismi, çizgi romanın yaratıcısının en sevdiği iki talk show sunucusu, Barry Gray ve Steve Allen’ın birleşiminden oluşmuş :) ) Barry Allen'in tutması ile bir anda diğer tüm kahramanlar da yenilenmiş ve ve piyasa canlanmış... Yani Barry ile çizgi romanların gümüş çağı başlamış böylece...

Ancak Flash kısa sürede yeni arkadaşlar edinir, öncelikle eşi Iris West Allen'in küçük yeğeni Wally West de Barry gibi elektrik çarpması sonucunda hızına kavuşarak Kid Flash olur. Bu andan sonra da uzunca bir süre birlikte koşup birlikte kötülerle savaşırlar. (Hatta derginin bir sayısında Flash, kendi evreninde çizgiroman olan Flash evrenine giderek orada Jay Garrick ile tanışıp beraber savaşmışlar)

Ve 1986'da büyük bir dünya savaşında Barry evreni kurtarmak için kendini feda eder ve ölür... Bunun üzerine Wally büyüyerek Flash'ın kostümünü alır, yeni Flash olur. Ama maceraların kaldığı yerden devam etmesi için de yeni bir Kid Flash gereklidir... Bu yüzden de 25. yüzyıldan Allen'in torununu zaman gezgini olarak bu güne getirerek Kid Flash olarak Wally'nin yanına vermişler.

Gel zaman git zaman DC evreni yaşlanmış, kahramanlar ölmüş dirilmiş.sanırım en son Hal Jordan (Green Lantern), Bruce Wayne (Batman) falan da ölmüş ve işler sarpa sarmış... Derken DC çalışanları evreni yenidenn resetlemeye karar vermişler ve New 52 adında yepyeni bir evren çıkarmışlar 2011'de... Ve bu yeni evreni de eskisine bağlayabilmek için Flash'ın zamanda geri giderek Flashpoint yapabilmesini kullanmışlar... Ancak bunun için de, Barry Allen'i geri getirmişler :)

Yani aslında Flash, hem gerçek hayatta hem de DC evreninde devirleri açıp kapayan süper kahraman olmuş... (Yazının tamamına https://kahramangiller.com/...man-dosyalari-flash/ adresinden ulaşabilirsiniz, kendi çapımda özetlemeye çalıştım)

Bu uzun ön bilgi sonrası gelelim New 52 öncesi, yani Flash'ı Flashpoint yapıp da evreni restlemesini sağlayacak olaylar zincirini anlatan dört kitaplık mini seriye.
Bu dört kitap sırasıyla "Yeniden doğuş"(Rebirth), "Kötülerin kuşkulu ölümü" (The Dastardly Death of the Rogues), "Flashpointe giden yol" (The road to Flashpoint) ve "Flashpoint"tir... Sonrasında zaten new 52 evreni ve bu evrendeki yeni hikayeler başlıyor.

Rebirth, yani bu mini serinin ilk kitabı, bizi taaa1986'ya yani Barry'nin ölümüne götürür ve o süreçte nerede olduğunu, yeniden hayata döndüğünde karşılaştıklarını anlatır. Aslında hikayenin çok çok önemli olmadığı, sadece 1986 dünyasında Flash'ın ve dostlarının, ailesinin, kitabın ana kararkterlerinin kim olduğunu anlatmak için yazılmış bir kitap. Hikayesini Geoff Johns'un yazdığı ve Ethan Van Sciver'ın da çizdiği bu kitap olduka renkli, canlı resimlerle süslü akıcı ve keyifli bir hikaye sunuyor.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Çok güzeldi! 4 kitaplık mini serinin son ve en güzel kitabıydı bence. Kurgusunu çok sevdim, bildiğimiz süper kahramanların kötü ya da zayıf versiyonlarını gördüm. İyilerin her zaman her koşulda iyi olabileceklerini anladım... Ve annelerin her yerde, herkes için anne olabildiğini gördüm.

Dikkat, buradan itibaren içerik ile ilgili detay bilgi barındırır.

Sevgili, canımız ciğerimiz Barry'miz kendisini bir anda bambaşka bir evrende bulur. Bu evrende sadece annesi hayattadır ancak onun dışında her şey berbat bir hal almıştır. Güçleri bile yoktur Barry'nin... Zoom'un kendisi ile oyun oynadığına inanan Barry Zoom'u yenip her şeyi eski haline getirmek için Justice Lugue'deki en iyi arkadaşı Batman'a koşar...
Ve sonunda, içinde bulunduğu dünyayı korumak ve artık yavaş yavaş hafızasından silinen gerçek evrenini yeniden bulmak için Barry koşar...

Ve... New 52 başlar...
192 syf.
·1 günde·8/10 puan
Isminden de anlasildigi gibi DC Comics super kahramanlarinin bir araya gelip de nasıl Justice League olusturdugunu anlatıyor. Bol resim ve az yazi vardı, çizimler cok basariliydi hikaye de akıcı. Baslayayim da sonra okurum diyerek elime aldim, bir kac saat icinde bitti.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Zekice bir kurgu, çizimler enfes yine... Diziyi de izlemiş biri olarak oldukça tanıdık bir hikaye...

Dikkat, devamı içerik hakkında bilgi barındırır.

Bu kitapta Zoom'u, diğer bir deyişle Flash'dan yüzlerce yıl sonra doğacak olan ana düşmanı Eobard Thawn'ı tanıyoruz. Çocukluğunu, hırslarını, Flash takıntısını anlıyoruz. Barry, Wally ve Bart'a, paralel bir evrenden gelen, karizmatik bir kostüm içerisindeki Barry allen da destek veriyor. (Acaba dizideki Savitar bundan mı esinlendi diye düşünmüyorum değil)
Barry'nin bu bölümde öğrendiği bazı şeyler psikolojik bir çöküşe götürür kendisini ve sonunda... Barry koşar :)
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
İşte bu!

Bir cizgi romandan beklentim bu benim. Evreni herkes cok iyi bilmek zorunda değil, Marvel cizgi romanlarina bakalım. Nerden baslarsanız baslayın, cok net diyorum her sey birbirine giriyor zaten. İstediginiz listeye bakın, listelerin cogunu denedim, yeri geldi duz okudum yeri geldi tersten okudum. Herifler nasıl bir sistem yaptılarsa yazarlar biel nerden baslayacaklarını bilmiyorlar. Birinde Hulk ölüyo, diğerinde büyüyor; birinde manitası oluyor birinde çocugu oluyor. Bu ne arkadaş, ne kadar oynak cizgi romanlar var gercekten...

DC cizgi romanlarında bu durum yok, inanın o kadar çok seviyorum ki bu durumu. Aquaman'i başından sonuna kadar anlatmış, daha önceden DC izlememis insanı gectim film izlememis insanın bile anlayacağı türden anlatılmış. Her sayfada ayrı bir emek var ve kimin ne yaptığı anlasılıyor. Diyaloglar gayet akıcı. Umarım bu sekilde devam eder ve Marvel da artık filmlerde gösterdiği başarıyı çizgi romanları icin de gösterebilir.
228 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
New 52 evreni öncesinde yazılmış olan 4 kitaplık mini serinin ikinci kitabında Flash, gelecekten gelen polislerle mücadele eder. Bu polisler, aslında Azınlık Raporu filmindeki mantıkla çalışır. Ellerindeki tarihi kayıtlara göre geri gidip suçları işlenmeden engelleyerek, suçu tamamen engellemeye çalışırlar. Dolayısıyla Flash'ın henüz işlemediği bir suç için onu yakalayıp mahkemeye götürmek için gelirler. Tabi işler göründüğü kadar basit değildir ama fazlası süpriz bozar :)

Bu kitaptaki olayın en önemli noktası aslında Flash'ın geleceğin göreceli ve değişebilir olduğunu anlamasını sağlar. Daha evvel bir kaç kez küçük olaylarda geçmişi değiştirmeyi denemiş ancak hep başarısız olmuş, zamanın akış iradesine karşı yenik düşmüş, o yüzden yeni bir gelecek ve evren yapabilmenin imkansız olduğunu sanan kahramanımız, gelecekten gelen bu polis ekibinin yaptığı işi görerek aslında tarihi akışı değiştirmenin mümkün olabileceğini görüyor.
144 syf.
·Puan vermedi
Batman: Yeni Dünya #starkyorumluyor
Batman benim en sevdiğim kahramanlardan biri. Dolayısıyla bütün filmlerini izlemiş biri olarak çizgi romanlarına da bir el atayım dedim. Batman: Yeni Dünya bir seri ve serinin ilk kitabı da bu kitap. İlk kitap olmasından dolayı Batman’in ailesinin ölümü ve Bruce Wayne’in Batman oluşu anlatılıyor. Alfred karakterini biraz değiştirmişler ve bence daha güzel olmuş. Başlangıç kitabına göre güzel bir kitaptı ama hani çizgi romanı bitirip yanınıza bıraktığınızda “Vay be!” dersiniz ya, heh işte onu dedirtmedi. Çizimler çok güzeldi. Gotham’ın karanlığı çok güzel yansıtılmıştı ama heyecan azdı. Batman’e farklı bir bakış açısıyla başlamak için güzel bir çizgi roman. Bir çırpıda bitireceğiniz, sıkılmadan okuyacağınız, çizimlerinde kendinizi kaybedip Gotham’da hissedeceğiniz DC’nin güzel bir çalışması olmuş. Keyifle okuyun.
23 syf.
·Puan vermedi
Çizgi roman oldukça iyi başlıyor aslında. Manapul-Buccellato ürünü olan Manuel Lago’nun hikayesi merak uyandırıyor. Elektrik kesintisinin şehir hayatına etkisi de güzel yansıtılıyor. Kaos ortamı oluşuyor, polis başta olmak üzere tüm ekipler seferber oluyor. Hikaye buradan çok daha iyi yerlere gidebilecekken (hafif spoiler olabilir, okumayanlar cümleyi atlasın) Lago’nun Barry’i hiç düşünmeden ölüme terk ederken bir süre sonra “Barry’yi öldürdünüz mü?” diye ağlamaya başlaması gibi olaylarla saçmalamaya başlıyor ve sonrasında Captain Cold’a rağmen toparlayamıyor. Captain Cold da hikayenin Sürat Kuvveti’ne kaymasıyla hemencecik unutuluyor zaten. Ek olarak, Sürat Kuvveti’nin zaman yolculuğu konusuna yeterince değinilmediğini düşünmekteyiz....
172 syf.
·2 günde·8/10 puan
Yeni kurulmuş bir ekip olan Justice League'in hala içinde çözemediği şeyler vardır. Egoları tavan yedi kişinin olduğu yerde lidersizlik büyük sorun, fikir ayrılıkları ayrı bir sorun ve belki de en önemlisi birbirlerini hala tam tanımıyorlar ve aralarında hala sırlar saklıyorlar. Bu açıklar da bu kitabın ana düşmanı için büyük önem kazanıyor elbette...
İlk kitap kadar akıcı değildi. Hikayede sürekli 4 yıl önce 2 gün sonra 1 hafta evvel gibi atlamalar oldu ve çok sık olması akışı sekteye uğratmıştı. Öte yandan kitabın başlarında bahsi geçen ve ekibe yeni üye alımı ile ilgili konu bir anda unutuldu, bir yere bağlanmadan kapandı. Ileriki sayılarda, bahsi geçen kahramanımızın ekibe katıldığını şahsen görmek isterim :)
200 syf.
·2 günde·5/10 puan
Serinin bana göre açık ara en kötü cildiydi. Önceki kitaplarda hep güzel akan bir hikaye vardı ancak bu kitapta her şey bir karışıktı. Sayamadım, 10 farklı grup vardı heralde, hepsi birbirine dalmış... Kim ne için savaşıyor anlamak mümkün değil. Sevmedim. Keşke 7. cilt biraz daha farklı kurulanıp gereksiz uzatmak yerine orda bitseymis. Cok gereksiz ve basarisiz bir cilt olmuş bu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Geoff Johns
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman ve Televizyon Yazarı, Film ve Televizyon Yapımcısı
Doğum:
Detroit, Michigan, ABD, 25 Ocak 1973
Geoff Johns (Ocak 25, 1973 doğumlu) bir Amerikan çizgi roman ve televizyon yazarı, film yapımcısı ve televizyon yapımcısıdır. DC Comics'de Başkan ve Şef Yaratıcı Görevlisidir; 2010'dan bu yana ikinci sırada yer almıştır. Farklı medyada yaptığı en dikkat çekici eser DC Comics karakterleri Green Lantern, Aquaman, Flash ve Süpermen'i kullanmıştır. The WB / The CW'nin Smallville, Arrow ve Flash adlı eseri ile tanınır.
Carr D'Angelo ve Jud Meyers ile birlikte Northridge, California'da Earth-2 Comics'i ortak olarak alan bir çizgi romancı perakendeci

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 617 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 274 okur okuyacak.