Gerard Dumenil

Gerard Dumenil

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
342
Gösterim
Adı:
Gerard Dumenil
Unvan:
Yazar
Gérard Duménil iktisatçı ve CNRS’te araştırma müdürüdür. Actuel Marx dergisinin editörlerindendir.
Üç unsur -yönetici sınıfların iç demokrasisi, halk sınıflarının özerkliği ve genişlemiş demokrasi- birbirlerinin en iyi garantörleridir. Yöneticilerin çeşitli kesimlerinin elindeki iktidarın dengesi ve halk sınıflarının özerkliği, daha derin bir kurumsal demokrasi için alan yaratır. Aynı şekilde, halk baskısını olduğu gibi hissettiren genişlemiş demokrasi, kuşkusuz yöneticilerin hırslarının yoldan sapmasını engelleyecek tek gerçek bağlamdır.
Özgürlük, her zaman ve özellikle farklı düşünenin özgürlüğüdür. Sınırlandırılmamış basın ve toplantı özgürlüğü yoksa fikirlerin özgürce çarpışması söz konusu değilse, hayat bütün kamu kurumlarında sararıp solar, bitkiselleşir ve bürokrasi tek aktif öğe olarak kalır.
Dine dair marksist kavrayış, sıklıkla, Marx'ın Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi. Giriş (1844) makalesinde yer alan "din halkların afyonudur" deyişiyle özetlenir. Ancak bu ironik ifade Marx'a özgü değildir. Dostları Moses Hess ve Heinrich Heine dahil olmak üzere, Marx'tan önce pek çok yazarda aynı ifadeye rastlanır.
Kapital’in ilk birikim üzerine olan bölümünde “barbarlık” olarak nitelendirilenler, Batılı sömürgecilerin politikalarıdır. Marx, Hıristiyan bir yazar olan Rev. William Howitt’in şu sözlerini üstlenir: “Hıristiyan denilen bu soyların (...) uyguladıkları iğrenç zulmün ve barbarlığın bir benzerine, dünya tarihinde hiçbir çağda; ne kadar yabanıl, ne kadar kaba ve ne kadar acımasız olursa olsun, başka hiçbir soyda rastlanmaz.” Görüldüğü gibi, bu ifade, kapitalist uygarlıklara özgü modern bir barbarlık halini tarif eder.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gerard Dumenil
Unvan:
Yazar
Gérard Duménil iktisatçı ve CNRS’te araştırma müdürüdür. Actuel Marx dergisinin editörlerindendir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.