Gerry Souter

Gerry Souter

Yazar
8.4/10
7 Kişi
·
28
Okunma
·
1
Beğeni
·
352
Gösterim
Adı:
Gerry Souter
Unvan:
Yazar
Troçki ile Frida bir kitabın arasına bıraktıkları notlarla haberleşiyor ve ilişkilerini çok gizli tutmaya çalışıyorlardı. Cristina'nın evinde buluşuyorlardı. Frida kız kardeşinin Diego’yla ilişkisini affetmişti. Troçki'nin eşi Natalya, kocasının ilişkisini öğrenince o kadar geniş fikirli davranmadı ve kocasına ”ya o, ya ben” ültimatomunu verdi. Dik başlı bir ideolog olan Troçki boşanmanın imajını ciddi ölçüde zedeleyeceğini düşünüyordu. Zaten Diego’nun kaypak Komünizm yandaşlığından ”rahatsız olmaya” da başlamıştı. Natalya ile Troçki Coyoacân'da kalacak başka bir yer aramaya başladılar.
Gerry Souter
Sayfa 196 - Yapı Kredi Yayınları
Diego daha sonra şöyle yazacaktı: "Bir yıl sonra, sütunun arkasından gelen gizemli sesin ona ait olduğunu öğrendim. Adı Frida Kohlo’ydu. Ama bir gün karım olacağından hiç haberim yoktu."
Gerry Souter
Sayfa 96 - Yapı Kredi Yayınları
Kendi gerçeğimin resmini yapıyorum. Tek bildiğim buna mecbur olduğum için resim yaptığım; aklımdan geçeni hiç düşünüp taşınmadan resmediyorum.

Frida Kahlo
Diego Rivera, Paris’te yaşarken Komünist ideolojiyle yoğrulmuştu. 1922'nin sonlarında Komünist Parti’nin 992. Üyesi oldu. Önceden, bağımsız Meksika’nın doğumuna katılmaktan kaçınmıştı ama şimdi emekçi mücadelenin Meksikalıların sınıfsız bir toplum yaratmasının tek yolu olduğuna inanmıştı.
Gerry Souter
Sayfa 100 - Yapı Kredi Yayınları
256 syf.
·7/10
Sanat tarihine fazlasıyla merak saldım yakın zamanda. Kitap Frida Kahlo eşi usta sanatçı Diego Rivera’yı anlatan biyografik bir eser. İçinde onlarca eserine de görsel olarak ulaşabileceğiniz güzel bir çalışma olmuş.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Frida Kahlo popüler kültür ikonlarından biridir. Ancak yaşamını ve eserlerini pek bilmezdim. Bu kitap özellikle yaşamını öğrenmem açısından faydalı oldu. Çektiği acılar, evliliği ve ilişkileri olmak üzere çok alışılmışın dışından bir yaşamı olan ve sürrealist resimleri ile de dikkat çeken bir ressam ve kadın.
Ayrıntılar: http://kitapokurum.blogspot.com/...kahlo-1907-1954.html
256 syf.
Ne zaman konu Frida’nın hayatından açılsa, daima aynı soruyu duyuyorum;

“Frida neden Diego’ya aşık oldu?”

Bu kitap her sayfada Kahlo’nun resimlerine yer verse de daha çok yaşam öyküsüne odaklanıyor.

Frida Kahlo’nun yaşamında en dikkat çeken olaylar ise çocukken geçirdiği kaza, Diego Rivera ile inişli çıkışlı ve iki kere yapılan evliliği, kadın ve erkeklerle ilişkileri, ikisi düşük olmak üzere üç çocuk kaybetmesi ve yaşam boyunca çektiği fiziki acılar ve geçirdiği ameliyatlardır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gerry Souter
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.