Gillian Todd

Gillian Todd

Yazar
7.7/10
9 Kişi
·
43
Okunma
·
0
Beğeni
·
96
Gösterim
Adı:
Gillian Todd
Unvan:
Yazar
...sosyal medya yeme bozukluklarına neden olur mu? Bunun yanıtı basitçe hayırdır, fakat sosyal medya bazı insanlar için diğer psikolojik, biyoloji ve çevresel faktörlerle birlikte bir rol oynayabilir. Gerçek beden ölçümüzle kültürümüzdeki ideal ölçü arasındaki açıklık büyürken gerçekçi olmayacak ölçüde ince, kusurları kapatılmış ve fevkalade büyüleyici ünlülerin resimlerine maruz kalmamızın bize, kendimize nasıl göründüğümüzle ideal-ince imgemizi kıyaslarken pek faydası olmaz.
Bu tür davranışları değiştirme düşüncesi anlaşılabilir şekilde korkutucudur fakat bu sonu gelmeyen bir döngüdür. Ne kadar kontrolü elinizde tutma ihtiyacı duyarsanız, o kadar kontrolü kaybettiğinizi hissedersiniz, bu da kontrolü elinize almak için daha çok şey yapmanıza yol açar. Kontrolün sizde olduğu düşüncesi çok katı bir düşüncedir, onun için kontrolün elinizden kaçtığına dair en ufak bir ima bile sıkıntı verir.
Gillian Todd
Sayfa 25 - kuraldışı
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yeme bozukluklarının neler olduğu, bu bağlama hangi bozuklukların dahil olduğu, net ve açıklayıcı bir biçimde işlenmiş. Kitap, yeme bozukluğu yaşayan bireylere daha fazla hitap eden, onları bu bozukluğu aşmak için güdülemeye çalışan bir kitap olmuş. Kitapta verilen örneklerin detaylandırılmasını dilerdim-bu boyutta hayat öyküleri alınan bireylerin izinlerinin alıp alınmadığını bilemediğimden dolayı bu beklentimin karşılıksız kalmasını doğal buluyorum-. Genel bağlamda okunulabilecek, özellikle Psikoloji alanına ilgi duyan insanlar için bu bozukluklara giriş niteliğinde olabilecek bir kitap.
104 syf.
·2 günde·7/10 puan
Kitap yeme bozukları ile ilgili yaşanmış örnekleri anlatmakta; bu bölümü sevdim. Kitaptaki örnek kişilerin duygu durumları hatta neden bu bozukluğun geliştiğine dair bilgiler çok güzeldi. Ama tedavi bölümünde kişinin beslenme rutini oluşturulmasında birkaç noktaya katılmadım. Diyalektik yaklaşımlar pratik örnekler ile güzel gösterilmişti.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yeme Bozuklukları kitabını hem meraktan hem de şifa olsun diyerek okumaya karar vermiştim. Kitap örnekler üzerinden yeme bozukluklarını ve pratik çözüm önerilerini bilişsel terapi yöntemiyle ele alıyor. Kitabın içinde kendiniz doldurmanız için uygulama sayfaları da var. Tabii ki psikolojik rahatsızlıkların sadece bir kitapla yenilemeyeceği vurgusu da sık sık tekrar ediliyor. Çok kapsamlı bir çalışma değil ama başlangıç için okunabilir ve faydalı buldum, örneklerin sadece kilo almaya çalışan değil kilo vermeye çalışan bireylerden de olması daha faydalı olabilirdi, kendisine rehber olsun diye kitabı alanlarda da bir empati duygusu oluşturabilirdi belki.
Ama bu "Üstesinden Gelmek" serisi dikkatimi çekti, serinin diğer kitaplarına da bakacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gillian Todd
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 43 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.