Gioconda Belli

Gioconda Belli

Yazar
8.6/10
20 Kişi
·
35
Okunma
·
7
Beğeni
·
871
Gösterim
Adı:
Gioconda Belli
Unvan:
Şair, Yazar
Doğum:
9 Aralık 1948
Gioconda Belli
Yazar
Doğum: 9 Aralık 1948 (66 yaşında), Managua, Nikaragua
Her ay
her yıl
her gün
her rüzgar
geliyor ve gidiyor
Ve kanı canı olan her şey
kendi huzurunu bulacağı yere erişiyor.
İspanyollar, bizi uygarlaştırmaları ve barbarlıktan kurtarmaları gerektiğini düşünüyorlardı. Ancak barbarlıkla bizi boyundurukları altına alıp halkımızı katlettiler. Birkaç yıl içinde kutsal bayramlarımızın tarihinde olduğundan daha fazla insan katliamına neden oldular.

Bu topraklar yoğun nüfusluydu. Buna karşın yaşamımın yirmi beş yılından sonra tek bir insan bile kalmadı. Onları büyük gemilerle Lima adını verdikleri büyük bir kenti kurmaya gönderdiler; onları öldürdüler, köpeklere parçalattılar, ağaçlara astılar, başlarını kestiler, vurdular, vaftiz ettiler, kadınlarımıza fahişelik yaptırdılar.

Bize, bizim tarihimizi ve köklerimizi tanımayan, kendisine tapınmamızı isteyen bir Tanrı getirdiler. O güzel şeylerden geriye ne kaldı? Kendime bunu soruyorum.

İnsanlar hala kaçıyor. Kana susamış hükümdarlar var. Et parçalamaya ve savaşa devam edilecek.

Bu, bizden geriye kalan tek şey Yarince: Direniş.
Asıl üstesinden gelinmesi gereken kendine uygun eşi bulmak değil, bir yere yerleşmeyi, eksiğiyle, kusuruyla birbirini kabullenmiş iki varlığın özverili emeğiyle toprağı işlemeyi, köprüler kurmayı ve toprağın ilk titreyişinde kaçmamayı göze almaktı.
Dünyayı değiştirmek gibi bir hayaliniz varsa, onu gerçekleştirebileceğinizi hissetmenizden daha üstün bir güç yoktur.
Herkesin mutluluğu için verilen mücadelede, her şeyden önce insan kendi mutluluğunu buluyordu.
Gioconda Belli
Sayfa 111 - Metis Yayınları
Kitap düşüncedir. Toplumun içinde özgürce dolaşması gerekir. Bilginin sadece onu satın alabilenlerin tekelinde olmasından büyük rezalet olamaz. Bilgi evrenseldir. Hepimizindir.
Birden düşünme, düşüncelerimi yansıtma özgürlüğüne sahip olmuştum. Mutluluk arayışının devrim yapmak kadar meşru bir amaç olduğu fikrindeydim; aklımı kendi mutluluğumu kazanmakta kullanamazsam, dünyayı kurtarmaya nasıl kalkışabilirdim?
Sanki ölümle tanışıyormuş gibi, diye düşündü Lavinia ve dikkatle bu karmaşık, ince aletlere baktı. Başka insanları bu dünyadan göndermek üzere bu aletleri imal eden insanın aklından neler geçtiğini kavrayamadan izliyordu; bundan başka bir şey üretmeyen dev fabrikalar vardı. Tüfeklerden, mermiler, tanklardan, toplardan başka bir şey... Sadece karşılıklı olarak birbirlerine zarar vermek için. Bu, dünyanın kurulduğu günden bu yana böyle gelmişti. Başka birinden bir şeyler çalan, bir diğerini izleyen, ona karşı da kendini koruyan insan. Tüm bunlar egemenlik kurma ve sahiplenme dürüstünden, benin, senin kavgasından kaynaklanıyordu...
Bu aralar güçlü devrimci kadın yazarlardan çok güzel kitaplar okuyorum. Gioconda Belli onlardan biri. Kendisi varlıklı bir ailede dünyaya gelmesine rağmen, gecekondu insanlarının, işçi sınıfının haklarını savunan eylemlerde bulunmuş. Portakal Ağacında Oturan Kadın'da onun hayatından kesitler sunan, yarı otobiyografik tarzda bir roman.
Genç ve güzel Lavinia bir alışveriş merkezinin projesi ile meşgulken hemen yanında bulunan gecekondu mahallesinde yaşayan insanlarla tanışır, onların hikayesinden çok etkilenir. Kısa bir zamandan sonra burada yaşayan insanların kenara itilmişliği onu çok etkilemeye başlar ve kendi sınıfından uzaklaşarak yoksul halka yanaşır. Onlar için mücadele etmeye başlar. Aynı zamanda Nikaragua ile birlikte diğer Ortay Amerika toplumlarının devrim mücadelesini de okuyoruz. Tavsiye ediyorum.
Roman olduğu kadar da feminist bir kitap. Sorguluyor sorgulatıyor kadın rolü ne, olduğu yaşandığı gibi mi yoksa değişmesi gereken başka şeyler de var mı? Bir şeylerin değişmesi gerektiğine inançları ve cesaretleri olan insanların okuması gereken bir eser. Tıpkı Lavinia gibi. O inanmak istiyordu hepsi bu ve adımını attı. Ara ara mantığının ve kalbinin arasında takılan bir kadın da göreceksiniz ve kalbinin seçtiği yoldan gittiğini de. Bu yüzden hayatımızdan yaşama yön veren kararlarımızdan biz sorumluyuz ve bu hafife alınmamalıdır.Kitabı okumaya karar veren arkadaşlara tavsiyem ara vermeden okumaya bakın, ara verince bütün kitaplar sihrini kaybeder.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gioconda Belli
Unvan:
Şair, Yazar
Doğum:
9 Aralık 1948
Gioconda Belli
Yazar
Doğum: 9 Aralık 1948 (66 yaşında), Managua, Nikaragua

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.