Giray Özay

Giray Özay

Çevirmen
8.9/10
38 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
105 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitap siparişi verirken, kitabın altında Atatürk'ün tavsiye ettiği kitap yazısını gördüm ve merak edip aldım.

Atatürk'ün neden bu kitabı okunmasını istediğini daha ilk satırlarında farkına vardım. Okumaya başladığım ilk andan beri beni etkisi altına alan ve zaman zaman da duygulanmama neden olan bir eser oldu.

Kitabın içeriğine gelicek olursak, finlandiya'nın
Kurtuluşunu, dirilişini anlatıyor. İsveç'in himayesi altındayken, nasıl kendi bağımsızlığını kazandığını, eğitim ve refah seviyesini nasıl yükselttiğini, bir kahramanın millet için ne kadar büyük önem taşıdığını, bir milletin birlikte hareket ettiğinde nasıl gelişebileceğini bu kitap  gösteriyor.

Finlandiya'nın kahramanı snelman ülkenin gelişmişlik düzeyinin egitim ve kültür ile ölçüldüğünü bildiği için egitime çok büyük bir önem veriyor. Öğretmen, avukat, doktor, aydın gibi bilgili kişilere halka eğitim vermesini öğütlüyor. Kışla da bile subaylar tarafından askerlere egitim verilmeye devam ediliyor. Artık halk ilkokul düzeyinden üniversite düzeyine doğru yukselmeye başladı. Snelman halk üniversiteleri kurmaya, bedava kitaplar dağıtmaya başlamıştı. Çünkü en büyük düşmanının cahillik olduğunu biliyordu.
Artık fin halkı kendi besinlerini de üretmeye ve satmaya başlamıştı. Yurtdışından artık alıcıları vardı.

Kitabın son bölümü ise oldukça etkiliydi. Bir Doktorun ülke hayatına ne denli etki ettiğini görüyoruz. Aslında her bireyin yapması gereken şeyi yapmıştı. Yani başkalarının sorunlarını da dert edinmek. Halkının sağlık durumunu dert edindi ve sessiz kalmadı. Gazetelere konuştu. Hükümetin bunları görmesini ve önlemler almasını istedi. Vefat ettiğinde ise halkı ona şükranlarını sundu...

İşte bir ülkede kahramanlar kolay yetişmiyor. Başkalarının derdini dert edinen kahramanlar kolay yetişmiyor...
Kitap okuduğum en iyi kitaplar arasında ve biliyorum ki ben bu kitabı okuduğumla kalmayacağım tekrar tekrar elime alıp okucağım.
105 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir insanın tavsiye ettiği bir kitabı okumak ve okurken ne kadar harika bir tavsiye verdiğini harika. Kitabın anlattıkları, göstermek istedikleri o kadar yerinde ve doğru ki insan kendini okumaktan alamıyor..
105 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Çok zor sartlardan, günümüze kadar olan süreçte ,Finlandiya'nın nasıl her yönüyle gelişmiş bir ülke olabildigini anlatıyor. Başta eğitim olmak üzere , kültür, sanat, bilim, ekonomi vb.
Atatürk ün mutlaka okumamızı tavsiye ettiği kitaplar arasında.
Bence de mutlaka okunması gerekiyor.
Başta ülkeyi yönetenler olmak üzere herkesin okuyup benimsemesi gereken bir yapıt .
100 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Daha önce okumam gereken bir kitapmış. İnsanların ve toplumların nasıl yaşaması gerektiğini konu alıyor. Bir yöneticinin altındaki insanları nasıl güzel birer insan haline getirebildiğine şahit oluyorsunuz. Devletlerin toprakları büyümese bile kültürlerinin büyümesiyle nasıl değişebildiğini güzelleşebildiğini gördüm. Herkesin okuması gereken bir kitap.
105 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İnternet alışverişimde kargo ücreti ödememek için kampanyadaki kitapları karıştırdım. Atatürk' ün okunması gerekiyor dediği bu kitabı; listede görünce incelemeden aldım. En çok Finlandiya' yı konu aldığı gibi birçok ülke ve millettenden de bahsetmesi beni bilgilendirdi. Robinson' un, Napolyon' unun da kulaklarını çınlattık. Kitap adına 'Halkın Dirilişi' de çok yakışırdı. Son sayfadaki her cümle için bir nefes aldım. Çünkü; yaşam vardı o cenazede...
105 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Atatürk' ün askerlere tavsiye ettiği kitap olarak bilinen Ak Zambaklar ülkesi kitabı gayet akıcı ve yalın bir dile sahip. Yalnız askerlerin değil herkesin okuması gereken ders niteliğinde bir eser. Gerek anne/baba gerekse de bireyin kendini geliştirmesi adına yazılmış en güzel kitap diyebilirim. Her sayfasında alıntılayacak öyle güzel cümleler vardı ki anlatamam. Ancak size bu kitabı okumadan ölmeyin derim. Tek kelimeyle enfesti. Çok fazla övdüm farkındayım evet ama okuyunca anlayacaksınız. Hatta öyle ki merak ettiğim kitap sayısı arttı bu kitap sayesinde. Kitapla kalın sevgili dostlar..

.
.
.
Alıntılar;
Devlet, yöneticileri iyi veya kötü, kahraman veya zalim olsun, kendi devletlerinin yansımasıdır.
.
Biz kendi ülkemizde neler yapıyoruz? Millerimizin geleceğinde nasıl bir rolümüz var?
.
Ne zaman bizim küçük milletimiz büyük komşularından daha büyük bir uygarlığa sahip olursa, ancak o zaman tehlike savuşturulmuş olur!
.
Çoğunun eğitimi eksikti. Okuldan çıktıktan sonra okumaya, araştırıp düşünmeye hiç yönelmezlerdi.
.
Kışladaki her bir asker, birer canlı elmastır.
105 syf.
·2 günde·9/10
Kitap, Finlandiya’nın diriliş hikayesini anlatılıyor dersek yanlış olmaz sanırsam. Daha doğrusu Finlandiya üzerinden dünyadaki tüm köhneleşmiş, aciz, hiçbir ihtiyaca cevap veremeyen, yıkılmaya mahkum yönetimleri irdeleyerek tez-antitez kıvamında ders veriyor. Bir ülkeyi nasıl ayağa kaldırırsın?Nasıl tekrardan çarkların dişlilerini çalıştırırsın? En önemlisi bunları halka nasıl anlatıp ve uygulamalarını sağlarsın? Kitap tüm bu sorulara cevap bulurken aynı zamanda tarihsel bilgilerle konuyu daha da derinleştiriyor. Bu sebeple kitabı okurken şahsen ben altını çizerek ve notlar alarak okudum. Ayrıca kitabın Atatürk'ün askeri okulların müfredatına konulmasını emrettiği bir kitap olduğunu da belirtmekte fayda var. İncelememi bitirken bu kitap için en doğru cümlenin Atatürk’ün o meşhur sözü olduğunu düşünüyorum ;
“Zamanı gelen fikirler asla geri çevrilemez.”
105 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bir ülke sıfırdan nasıl kurulur sorusunun cevabını içeren, Finlandiya'nın temellerinin nasıl atıldığının anlatıldığı oldukça güzel bir kitap.
Bataklıklar ülkesinden beyaz zambaklar ülkesi olmanın hikayesi.
Bu kitapta da görüldüğü gibi ilk önce "kaliteli insan" yetiştirmek zorundasınız. Eğer kaliteli insan yaratamazsanız, kaliteli ne bir eser ne de bir ürün ortaya çıkarmanız imkansız. Her şey insanla başlıyor.
Örneğin her şeyin başı eğitim denir de nasıl bir eğitim bundan hiç bahsetmezler. Eğitim önemli de ne için, kimin yararına?

Kitabı okurken birçok okur da benim gibi çoğu cümlede iç çekmiştir eminim. Kendi ülkemizin gelişme çabaları ve tarihi de kitapla birlikte aklınızın bir köşesinde sürekli dönüp duruyor.
104 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kitapta Finlandiya’nın İsveç’in elinden kurtulup Snelman adındaki bir aydının yenilik uğraşlarıyla bir bataklık ülkesi olmaktan çıkışı konu alınıyor. Bla bla bla...

Benim bu kitap hakkında tek söyleyeceğim aşağıdaki kısa ve net olan iki cümleden ibarettir. Keyifli okumalar dilerim.

Bilgili, kültürlü ve medeni bir insan olmak için, uygar olmak için lütfen (anlayarak) okuyunuz, okutunuz.
Okuduktan sonra Atatürk’ün neden “okuyun” dediğini anlayacak ve baş ucu kitabınız olarak göreceğinize eminim.
105 syf.
·Beğendi·9/10
Uygarlığa kadim olan milletlerin arasında olmak, eğitilmek , daha iyi bir hayat koşulları için yapılması gerekenleri yapmak ve daha birçok konu ve olaylara ışık tutan devasa bir kitap.
Aile davranışlarından, eğitim sistemine , hoşgörü polikitasindan , çalışma azmine kadar bir cok konuyu ele almis ve günümüz Finlandiya halkının ne derece zorlu bir iklim ve kıtada bu kadar güzel bir uygarlığa temel atabilen bir ülke olduğunu anlatıyor.
Anne-Baba ve çocuklar ,Halk Üniversitesi,Eğitimci Memurlar, Köylüler, İşçiler ve Imalatçılar , Doktorlar ve daha bir çok olay ve olgulara dayanan , bir halkin olmasi gerektiği gibi şekillenmesini ele alan bu eser ender kitaplardan bisidir.