Gökhan Çınar

Gökhan Çınar

Yazar
7.7/10
27 Kişi
·
77
Okunma
·
11
Beğeni
·
652
Gösterim
Bu dünyaya “beklenti olmaya” gelmedim.
Bu dünyaya başkası olmaya, ezberlere uymaya, hep aynı şarkıyı duymaya gelmedim...
“Geçmişi unut!”
“Dünü boşver!”
“Eskiyi kapat!” diyorlar mı sana da?
Ama kökünü anlamadan büyüyemezsin ki sen.
Çocukken nasıl kırıldıysan hep oradan kırılırsın hatırlamazsan.
Gökhan Çınar
Sayfa 41 - Destek
Bir hayale başlamadan önce yalnızız. Bir hayal kırıldıktan sonra yine yalnız! "Hep yalnızlık var sonunda" diyor Mazhar Alanson.
208 syf.
·Puan vermedi
Bir çırpıda okunacaklardan biri daha. Yaşamak yetmez var olmak gerek diyenlerden biri...İç seslerini duyan duymaya çabalayan, gözlemcilerden. Edebiyat için bir değeri var mı tartışılır. Yine bir psikolog kitap yazmış işte diyip geçebilirsiniz yalnız; bir yazarın ilk kitabı; kendindendir ya hani, neredeyim diye kendinizi yoklamanız adına okunası bir yol arkadaşı diyebilirim. Güçlendirici, şefkati uyandırıcı, tebessüm ve hüzün bırakıcılardan...
208 syf.
#okudumbitti

"Utançla Yüzleşmek"... Tedx konuşması... Ve Gökhan Çınar... Anlatılanlar öyle güzel bir sıraya konulmuş, özenle seçilmiş cümleler, ses tonlaması... Bunların tümü aslında GEÇECEK Mİ? kitabıyla tanışmam da vesile olan olaylar silsilesiydi.
İtiraf etmeliyim ki bir çok Psikoloğun kitabını elime aldığımda gereksiz teorik bilgilerle okuyucuyu yorduğuna şahit oldum. Fakat insan bazen yanılabiliyormuş işte. Anlatımı, dili, iç içe geçmiş duyguların ayırdımına varmak için sözcüklerle örülen örnekler, yaşanmışlıklar.. Kendime sormaktan kaçtığım, zihnimin en derinlerine itip çıkmasına izin vermediğim anılar, aslında beni ben yapan o şeyleri döktüm önüme bir bir özenle işe yaramadığını düşündüğüm, gereksiz ya da istenmeyen parçalarımı temizliyorum şimdi. Kitabı okuduğum andan başlayarak farkına vardım bir çok şeyin.
Demem o ki okuduğunuzda hiç pişman olmayacağınız bu kitabı sizlerde bir an önce okumalısınız..
208 syf.
Kitabın adı. : Geçecek mi?
Yazarı. : Gökhan Çınar
Sayfa sayısı: 208

Hepimizin yaşamından kesitler bulabileceğimiz; akıcı bir dille yazılmış bir kitap.
Biraz sanal aleme de eleştiriler var.

Kitaptan alıntılar

Bir çocuk doğuyor bugün. Bir yerlerde ölüyor başka çocuklar. Mutlak düzen. Birileri kendini bulamadan giderken, birileri seçmediği kurallara doğuyor. Rolünü oynuyor bütün çocuklar.

"İçimde bir sıkıntım var benim." Bana ait. Anlarsam geçer., dinlersem konuşur, kaçmazsam öğretir. Yaşarsam geçer. Yaşarsam geçer. Yaşarsam geçer. Fark edip kilidini açarsam, söz olup uçarsam, gözyaşı olup akarsam, hareketlenip uyanırsam, tamamlanıp doyarsam geçer sıkıntım.

Bugün varlığımı destekleme, yorgunluklarımı anlama, kendimi anlayışla karşılama günüm olsun. Çabasız, onaysız, yolumda, bana ait ve kendim gibi... Kutlu olsun.

Bu dünyaya " beklenti olmaya", başkası olmaya, ezberlere uymaya, hep aynı şarkıyı duymaya gelmedim. Hep yük taşımaya, öylesine yaşamaya, hızlıca olup bitmeye, idare etmeye gelmedim.

Sonra küçük prens fısıldıyor:"Çünkü yaşam, bize karşı direnir. İnsan, ancak engellerle karşılaşıp onları aşmaya çalıştıkça kendini tanıyabilir".
Keyifli okumalar dilerim
208 syf.
Gökhan Çınar, insan psikolojisine yönelik 38 denemeden oluşan kitabında yıllardır psikoterapi görüşmelerinde çokça duyduğu “Geçecek mi?” sorusunu soruyor ve insanları kendi cevabını bulmaya davet ediyor. “Geçecek mi?” sorusunun cevabının sahip çıkılmayan özelliklerde, tamamlanmamış işlerde, reddedilen duygularda ve ait olunmayan deneyimlerde olduğunu belirtiyor.
Bu kitap, omzunuzdaki beklenti yüklerini tartamayanlara, yarası iyileşmeden iyi olmuş gibi yapanlara, hayal kırıklıklarına basmadan yürümeye çalışanlara, onaylanmak uğruna ana dilindeki cümleleri yarım bırakanlara sesleniyor. “İçiniz döküldükçe, kendinizi anladıkça, yardım istedikçe, hazır oldukça geçecek!” diyor. Ve ekliyor; “Bu dünyaya ‘beklenti’ olmaya, başkası olmaya, ezberlere uymaya, hep aynı şarkıyı duymaya gelmedim. Hep yük taşımaya, öylesine yaşamaya, hızlıca olup bitmeye, idare etmeye gelmedim. Benim bir yolum var. Kimine manzaralı, kimine sevimsiz! Birine yamaç, diğerine yokuş! Bazen sonsuz aydınlık, bazen zifiri karanlık… Yürüdüğüm, koştuğum, düştüğüm, durduğum, duyduğum, baktığım o yol benim!”. Bencede bu yol benim 🤗 Bence geçmeyecek ama zamanla unutulacak #okudumbitti #gökhançınar #destekyayınları #hayallervekitaplar #benbirkitapkurduyum #tavsiyekitap #benokudumsendeoku
208 syf.
·1/10
Bu kitap benim ruh halimi öyle olumsuz etkiledi ki mutluyken kendimi ölüme sürüklenmiş kadar depresif hissettim.Belki de benim tarzıma uymamış da olabilir.Bildiğim tek şey bu tür kitaplardan koşarak uzaklaşacağım.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
#kitapyorumu
#geçecekmi?
#GökhanÇınar
#DestekYayınları

Var mı yaralanmamış olan?
Var mı gerçekten hiç utanmamış olan?
Kusurlarımızı ellerimizle kapatmadık mı?
Sırlarımızı sıkı sıkı saklamadık mı?
Yaralarımızı gülümsemelerin arkasına saklamadık mı?
Utanıyoruz tabi utanmayalım mı?

“Dünyayı utanç kurtaracak diyor” Bergman
“Kendi kendisinden utanmayan yeryüzünde hiç kimseden utanmaz” diyor Neşet Ertaş.

Kaç acıdan düştüm, kalktım da çıktım. Yorgunluğuma,kırgınlığıma, hayal kırıklığıma da sıkıca sarıldım. Benim onlar dokunursam, iyileşirler. Onlardan bir tane daha yok. Benden bir tane daha yok.

Elimden gelenle, aklımdan geçenle, hayatımda kalanla, benden gidenle, gözümde tütenle benim.
Kimseye benzemem ve kimse benzemez bana.

Sıradan bir kişisel gelişim kitabı gibi değildi onu yapmayın şunu söylemeyin şöyle yaparak şu şekilde ilerleyin diyerek nasihatları yoktu. Farklı bir pencereden çocukluğumuzun ve gençliğimizin yarım kalan anılarının onarılmasıydı. Psikolog olan yazar psikolojik yönden farklı ayrıntılarla okuyucuyla buluşmuş. Ben yazarın anlatımını beğendim.

Geçecek mi? sorusunun cevabı bu kitapta..
208 syf.
·11 günde·5/10
Başlangıçta kendimden birçok parça bulup soluksuzca okuduğum satırlar sonlara doğru bazı sayfları okumak istemediğim ve kendimi zorlayarak kitabı bitirme noktasına getirdi. Bazen aralarda yakalasa da o akışı çoğu zaman kaybolmuş, anlatılardan kopmuş hissettim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.