Göktuğ Börtlü

Göktuğ Börtlü

Çevirmen
8.5/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Finallerin yaklaşmasından dolayı çok dolu ve yoğun bir kitap olduğu için geçici bir süre için kitabı yarım bırakıyorum. Bu kitabı okumaya niyetlenen olursa - okuduğum üç öyküden edindiğim izinden dolayı kesinlikle tavsiye ederim - kafanızın yoğun olmadığı zaman ve sindire sindire okumanızı tavsiye ederim. Farklı bakış açıları katacağını yürekten inandığım bir kitap.
260 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Beklediğimden çok daha' sını bulduğum, nükteli, düşündürücü, hayret uyandırıcı kitaplar listesinde kendine güzel bir yer bulan yapıt.

Bir öyküden diğerine sıçrarken, cümlelerin içinden, kendinize, yaşanmışlığa ve yaşanabilecek şeylere dair (z)engin bir seçki ile karşılaşıyorsunuz. Fantasik ile gerçeği, öykü ile felsefe ve matematiği buluşturabilen nadir kitaplardan birisi.
...

Birçok insan ilişkileri yarı kararlıdır, buzun erimesiyle kaynama noktası arasında bir yerdedir; ilginç bir şekilde yarı kararlılık çok büyük bir direnç gösterir.
Gerçek aşk objesi daimi olarak değişir ve bugün birisi seni, ancak dünkü sana ihanet ederek sevebilir. S.56 -57

Herkes güneşin siyah noktalarla kaplı olduğunu biliyor. Ama kaç insan güneşin kendisinin, gezegenlere siyah ışınlar vuran siyah bir noktadan ibaret olduğunun farkında?
Gece, öğle vaktinde bile asla çekip gitmez: On binlerce gölgeye bölünüp burada, günün içinde saklanır; bir dulavratotu yaprağını kaldır, orada siyah bir tutam gece hemen köke gidiverir. Her yerde -kemerli geçitlerde, duvarlarda, yaprakların altında- ufak, siyah parçalara ayrılmış gece bekler.. S. 109

Ve daha nicesi..
260 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kapağına ve ismine bakıp -benim gibi- karanlık gotik öyküler bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Felsefi öyküler ve bolca filozofun anıldığı bir kitap bu. Rusların ağdalı üslubuyla birleşince zor bir kitap oldu. Doğru zamanda okunan bir kitap değildi benim için.

Yazarın biyografisi

Adı:
Göktuğ Börtlü

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.