Bir Cesedin Otobiyografisi

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
357 gösterim
20. yy. Sovyet edebiyatının ayrıksı çocuğu Sigizmund Krjijanovski ilk defa Türkçede. Kurmacadan çok rüya günlüklerini anımsatan bu öyküler derlemesi yazarın uyku ile uyanıklık, gerçek ile gerçek dışı, yaşam ile ölüm arasındaki ezeli mücadelesini gözler önüne seriyor. Sıradan gerçekliğin, olağandışılığa nüfuz ettiği bu on bir öykü, okurlarımızı esaslı bir edebi yolculuğa davet ediyor.

"1920'lerin Sovyet yazarlarından olan Sigizmund Krjijanovski'nin yazdığı öykülerden oluşan Bir Cesedin Otobiyografisi, soyadının başındaki ünsüz harfler kadar olağanüstü."
-The New York Times Book Review-

"Krjijanovski sürekli Borges, Swift, Poe, Gogol, Beckett ve Kafka ile karşılaştırılıyor, fakat yazdığı öykülerin özünü aykırılıkla mantığın özel bir karışımı oluşturuyor."
-Natasha Randall, Bookforum-

"Krjijanovski'nin marazi biçimde kinayeli hayal gücü Edgar Allan Poe'nun fütürist rüyavari öyküleriyle, Stanislaw Lem'in savaş sonrası bilimsel kâbusları arasındaki kayıp bağı kuruyor… Fantastik öykülerin haşarı ustası."
-Bill Marx, The-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786059115674
 • Çeviri:
  Göktuğ Börtlü
 • Yayınevi:
  Aylak Adam
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
16 May 2016 · Puan vermedi

Finallerin yaklaşmasından dolayı çok dolu ve yoğun bir kitap olduğu için geçici bir süre için kitabı yarım bırakıyorum. Bu kitabı okumaya niyetlenen olursa - okuduğum üç öyküden edindiğim izinden dolayı kesinlikle tavsiye ederim - kafanızın yoğun olmadığı zaman ve sindire sindire okumanızı tavsiye ederim. Farklı bakış açıları katacağını yürekten inandığım bir kitap.

Hüseyin Düver 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kapağına ve ismine bakıp -benim gibi- karanlık gotik öyküler bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Felsefi öyküler ve bolca filozofun anıldığı bir kitap bu. Rusların ağdalı üslubuyla birleşince zor bir kitap oldu. Doğru zamanda okunan bir kitap değildi benim için.

Kitaptan 2 Alıntı

Bu arkadaşlık (kendime genelde bu lüksü çok görürüm) kesilmedi. Deri şapkalı adam kitaplar için odama grldu. Görünüşe göre beninle, kitapların sahibiyle hiçbir işi yoktu. Bir kere bile kim olduğumu ya da ne yaptığımı sormadı. Ama kitaplarımı yalayıp yuttu. Başta ona daha basit şeyler verdim. Anlamaz, diye düşündüm. Hayır. Anlıyordu. Kendine göre bir yolu vardı, ama anlıyordu. Sonra ona daha zor kitaplar verdim. İkinci verdiklerimi iade ederken,kitapları ikiye ayırdı.
'Bunlar teğet, şunlar içimden geçti.'

Bir Cesedin Otobiyografisi, Sigizmund Krjijanovski (Sayfa 41)Bir Cesedin Otobiyografisi, Sigizmund Krjijanovski (Sayfa 41)

"Biz" ile beslenmemiş, minik canlısını sarmalayan anaç organizmaya göbekten bağlanmamış bir "ben", kendi olmaya başlayamaz...

Bir Cesedin Otobiyografisi, Sigizmund Krjijanovski (Sayfa 18)Bir Cesedin Otobiyografisi, Sigizmund Krjijanovski (Sayfa 18)