Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı

7,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
647 gösterim
Günümüzün en yakıcı sorunlarına bilimsel bir bakış... Emre Kongar yeni kitabı, ABD'nin Siyasal İslam'la Dansı'nda, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki oluşumları, İslam alemi ile Amerika'nın ilişkileri açısından irdeliyor. Türkiye'nin önündeki "model olma" seçeneğini değerlendiriyor. Kongar, yalnızca sorun belirleyen değil, İslam alemi, ABD ve Türkiye açısından çözümler öneren bir yaklaşım sunuyor okurlara. (Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 8 Alıntı

Kürşad Burak 
 19 Tem 19:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

DP'nin ilk yaptığı işlerden biri, 18 yıldır Türkçe okunan ezanı tekrar Arapça'ya döndürmek ve kültürel açıdan Arap emperyalizminin yolunu açmak oldu...
Daha sonra, zatev işlevsizleştirilmiş olan Köy Enstitüleri'nin resmen kapatılması, tarikatlarla ittifak, İmam Hatip okullarının yaygınlaştırılması gibi siyasal ve eğitimsel olaylar, Demokrat Parti döneminin önemli açılımları oldu.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)
Kürşad Burak 
 19 Tem 20:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Huntington, Batı uygarlığının ancak bir rakip ve tehdit karşısında gelişeceğine inanıyordu. Dolayısıyla Sovyetler Birliği çöktükten ve komünizm tehdidi ortadan kalktıktan sonra, Batı uygarlığının, daha doğrusu bu uygarlığın öncüsü olarak gördüğü Amerika Birleşik Devletleri'nin laçkalaşacağından, gerileyeceğinden ve dünya liderliğini kaybedeceğinden korkuyordu.Bu nedenle Amerika'nın önünde yeni düşmanlar olması gerekliliğine inanıyordu.
Sovyetler çöktükten sonra Huntington'ın ilk belirlediği düşman, İslam uygarlığı idi. Batı bunu da yendikden sonra yeni tehdit olarak sırada Sind uygarlığının olduğunu, yani Çin'in ortaya çıkacağını söylüyordu.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 30 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 30 - Remzi Kitabevi)
Kürşad Burak 
 19 Tem 18:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1945'ten sonra, dünya konjonktürüne uygun olarak Türkiye'de de dinci ve milliyetçi ideolojiler yükselişe geçti.
Tam bu arada Türkiye'de bir şey daha oldu. İsmet Paşa demokrasiye inandığı ve İkinci Dünya Savaşı sonrası yine dünya konjonktürünü zorladığı için Çok Parzili Düzen'e geçildi.
Çünkü İsmet İnönü, Atatürk'ü geliştirmenin, Atatürk devrimlerini yerleştirmenin ancak Çok Partili Düzen çerçevesinde gerçekleştirilebileceğine inanıyordu.
İnönü, Çok Partili Düzen'e geçince, cumhuriyeti kuran CHP'nin karşısındaki muhalefet partisi, dine ve tarıma dayalı toplumun değerlerini savunan parti oldu.
Yani Demokrat Parti muhalefet görevini yüklenirken, kaçınılmaz olarak Atatürk devrimlerine karşı oluşan tepkileri kucaklamak zorunda kaldı.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 21 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 21 - Remzi Kitabevi)
Kürşad Burak 
23 Tem 23:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bütün dünya bir apartman gibidir. ABD bu apartmanın en üst ve en lüks çatı katında oturuyor. Aşağıda çıkacak bir yangın, elbette yukarıyı da etkiler. Bu açıdan ABD, apartmanda yangın çıkmasını engelleyecek önlemleri, yangın daha başlamadan almak ve yangın çıkaracak durumlara müdahale etmek zorundadır. "

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 40 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 40 - Remzi Kitabevi)
Kürşad Burak 
01 Ağu 21:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Türkiye'de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslüman'ım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır.
Ben Mısır'ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın.
Umarım ki Mısır'da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değiştirecektir.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 165 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 165 - Remzi Kitabevi)
Kürşad Burak 
01 Ağu 02:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Suriye Türkiye'nin Rolünü Nasıl Görüyor?
Bu komşuluk değil: Türkiye, Suriye Özgür Ordusu olduğunu iddia eden silahlı gruba ev sahipliği yapıyor. Onlara eğitim veriyor mu bilemiyorum ama onların sınırdan geçişine izin veriyor; silahlarıyla birlikte...
180 derece nasıl döndünüz: Nasıl Türkiye ile stratejik ilişkilerimizi ve ekonomik ve kültürel tüm alanlarda işbirliğini geliştirmek için bir kardeş gibi on yıldır el ele çalışıyorduk. Ben de şaşıyorum, nasıl oldu da Türkiye inşa ettiğimiz bu dostluktan 180 derecelik dönüş yaptı.
Tek sebep Müslüman Kardeşler: Türkiye'deki değişimin arkasında tek sebep görebiliyorum. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Esad ile her görüşmesinde hep Müslüman Kardeşler ile diyalog başlatılmasından bahsederdi.
İki lider arasındaki en büyük sorun buydu. Görüşmelerde Esad her zaman onların birey olarak Suriye siyasetine girmesine izin vereceğimizi, ama parti olarak gelmelerine izin vermeyeceğimizi söyledi. Sanırım Erdoğan'ı mutsuz eden buydu.
İslamcı olmayacağız: Müslüman çoğunlukta bile olsa biz din temelli bir ülke olmayacağız.
Suriye yönetimi ile Müslüman Kardeşler'in amaçları arasında çok önemli bir ideolojik fark var. O da laikliktir...
Müdahaleye direniriz: Türkiye, Körfez ülkeleri ya da Araplar askeri müdahalede bulunursa direniriz. Buna pek olasılık tanımıyorum. Türkiye'de hala bir parça sağduyu ve mantık olacağı kanaatindeyim...
CHP'ye teşekkür: Türkiye'den ana muhalefet ve diğer muhalefet partilerinin gelip görüşlerimizi almalarını takdir ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Demokrasi de bu değil mi? Her ülkede bir hükümet vardır, bir de muhalefet...
Esad için halk karar verecek: Yeni anayasaya göre bundan sonra başkanlık seçimi referandumla değil seçimle olacak. Yani Beşar Esad başkanlığa devam edecek mi, yoksa başka bir adaymı seçilecek buna halkımız karar verecek.
Muhalefete, ulusal diyaloğun ve ulusal birlik hükümetinin parçası olmaları çağrısını yapıyoruz. Tüm muhalefetimizle koşulsuz diyaloğa hazırız.
Muallim daha sonra son günlerde gündemde olan insani yardım koridoru konusundaki risklere dikkati çekiyor ve çok önemli bir tavır belirliyor:
İnsani koridora karşıyız:
Üç sebeple karşıyız.
Öncelikle insani koridor askeri bir unsuru olmadan olmaz. Bu egemenliğimize aykırı.
İkincisi Suriye halkını bizden daha fazla düşünecek bir ülke yoktur.
Üçüncüsü bir yıldan bu yana ülkemde kimse açlık ya da hastalıktan ölmedi.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 129 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 129 - Remzi Kitabevi)
Kürşad Burak 
01 Ağu 02:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uyum, Esad gidene kadar
Ortadoğu uzmanı Barkey, Türkiye ile ABD'nin, Suriye'de rejim değişikliğinden sonra ayrışma yaşayabileceği kanısında.
"Kimi çevreler Türkiye'nin içinde yaşadığı siyasi karmaşayı Ankara'nın bölgede çok aktif olmasına bağlıyor. Buna katılıyor musunuz?"
"Son dönemde bu yöndeki savları çok duydum. Artık Türkiye'nin başkalarının kendi içişlerine karıştığı zihniyetinden kurtulması gerekiyor."
"Türkiye gibi iç politikası son derece karmaşık olan bir ülkede dış güçlerin oyunlar oynayacağı görüşü son derece saçma."
"Zaten kimse Türkiye'de olanları anlayamıyor."
"Gizli bir elin herşeyi karıştırdığı görüşü var. Bunu dedikleri zaman da iki ülkeden söz ediyorlar. Biri İsrail, diğeri ABD. Yani bu ülkelerin başka işi gücü yok da bunlarla mı uğraşacak? ABD o kadar becerikli olsaydı Afganistan'da bu kadar mı başarısız olurduk? Bence bu aptalca."
"Suriye konusunda ABD ile Türkiye arasındaki uyum sizce nereye kadar sürer?"
"Bu iyi bir soru. Kısa ve orta dönemde bir ayrışma görmüyorum. Çünkü ikisi de eninde sonunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesi gerektiğine karar verdiler.
Eğer ayrışma olursa Esad gittikten sonra ortaya çıkacak rejim üzerine olabilir."
"Şimdilik iki ülkede birbirine çok muhtaç ve aynı hizada olmak ikisinin de işine geliyor."
"Peki bu süreçte Türkiye'yi ve bölgeyi bekleyen tehlikeler neler?"
"Bence en büyük tehlike Suriye'den başlayan ve Irak'a yayılan bir iç savaş. Yani Beyrut-Şam-Bağdat üçgeninde mezhepsel bir savaş.
Ancak herkesi çok korkutan konu, böylesi bir savaş çıkarsa Suriye'deki kimyasal ve biyolojik silah stoklarına ne olacağı. Onların dağılması ve değişik örgütlerin eline geçmesine devletlerin tepkileri çok şiddetli olabilir. Ortadoğu'da karmaşa büyüyebilir ve çok daha geniş çaplı bir savaşa neden olabilir. Bu en büyük tehlike.
İkincisi ise Türkiye'de Kürt sorununun çözülemediği ya da daha da kötülediği bir durumda Türkiye'deki Kürtlerin Arap Baharı gibi bir şeye kalkışmaları. Ama şu an için bunu görmüyorum."
"Türkiye'nin Suriye politikası biraz fazla mı aktif?"
"Bana kalırsa Türkiye akıllıca oynadı, çünkü başka bir şıkkı da yok. Senin komşunda yangın varsa kendini savunman için hazırlanman lazım. Libya'da Türkiye büyük bir ders aldı. Önce Libya'da rejimin yanında yer alınca muhaliflerin büyük tepkisini çekti."
"Peki sizce Türkiye bölgeye yayılacak bir savaşa hazır mı?"
"Onu bilemiyorum. Ama Türkiye hiçbir şey yapmamış olsaydı, yalnızca seyirci kalsaydı da olası bir iç savaş yine onu etkileyecekti. Hazır mı değil mi bunu kimse bilemez, çünkü bu devletin içindeki bir karar. Diplomatik açıdan hazırlandıklarını tahmin ediyorum."
"İsrail'in İran'ı vuracağı söylentileri var, sizce böyle bir hazırlık var mı?"
"Bu, dedikodudan öte bir şey. Bayağı bir hazırlık var diye düşünüyorum ama benim inanmak istediğim, bunun aslında diplomatik bir oyunun parçası olduğu.
Bunu özellikle bu seviye getiriyorlar ki ABD'liler bu işi ciddiye alsınlar ve İran'a çok ciddi yaptırımlar uygulasınlar."

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 143 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 143 - Remzi Kitabevi)
Ali Ünal 
20 Ağu 01:35 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mikromilliyetçilik ve mikrodincilik toplumları ve devletleri, hem kendi aralarında hemde kendi içlerinde, etnik ve dini kimlik üzerinden ayrıştırırken, markalar üzerinden gelişen pazar ekonomisi insanları tüketim kalıpları bağlamında birleştiriyordu.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 28)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 28)