Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı

7,8/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
693 gösterim
Günümüzün en yakıcı sorunlarına bilimsel bir bakış... Emre Kongar yeni kitabı, ABD'nin Siyasal İslam'la Dansı'nda, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki oluşumları, İslam alemi ile Amerika'nın ilişkileri açısından irdeliyor. Türkiye'nin önündeki "model olma" seçeneğini değerlendiriyor. Kongar, yalnızca sorun belirleyen değil, İslam alemi, ABD ve Türkiye açısından çözümler öneren bir yaklaşım sunuyor okurlara. (Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 3 Alıntı

Kürşad Burak 
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bütün dünya bir apartman gibidir. ABD bu apartmanın en üst ve en lüks çatı katında oturuyor. Aşağıda çıkacak bir yangın, elbette yukarıyı da etkiler. Bu açıdan ABD, apartmanda yangın çıkmasını engelleyecek önlemleri, yangın daha başlamadan almak ve yangın çıkaracak durumlara müdahale etmek zorundadır."

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 40 - undefined)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 40 - undefined)
Kürşad Burak 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Türkiye'de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslüman'ım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır.
Ben Mısır'ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın.
Umarım ki Mısır'da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değiştirecektir.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 165 - Remzi Kitabevi)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 165 - Remzi Kitabevi)
Ali Ünal 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mikromilliyetçilik ve mikrodincilik toplumları ve devletleri, hem kendi aralarında hemde kendi içlerinde, etnik ve dini kimlik üzerinden ayrıştırırken, markalar üzerinden gelişen pazar ekonomisi insanları tüketim kalıpları bağlamında birleştiriyordu.

Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 28)Abd'nin Siyasal İslam'la Dansı, Emre Kongar (Sayfa 28)