1000Kitap Logosu
Göktuğ Canbaba

Göktuğ Canbaba

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
394
Okunma
13
Beğeni
2.712
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 1981
Yaşamı
Göktuğ Canbaba, 1981 yılında Ankara’da doğdu. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Basın-Yayın Bölümü’nden mezun oldu. Lisans öğrenimini “Şarap ve İnsan” adlı belgesel fotoğraf projesiyle tamamladı. Uzakdoğu’da uzun soluklu birçok seyahate çıkıp kişisel fotoğraf projeleri üzerine çalıştı. İlk romanı olan Ozanın Şarkısı 2007’de yayımlandı. Tılsım-ı Kudret 2010’da, İşeyen Atmaca 2013’te, Ayyaş Buda 2016’da raflardaki yerini aldı. Öykü Gazetesi, OT, Dünyanın Öyküsü, Vagon, Yabani gibi dergilerde öyküleri yayımlandı. Aynı zamanda çocuklara da yazan Göktuğ Canbaba’nın Fener Balığının Kayıp Işığı, Valizdeki Kedi, Arayış Ormanı adındaki eserlerinin de aralarında bulunduğu Doğan Egmont’tan çıkan yirmi çocuk kitabı var.
128 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Göktuğ Canbaba'dan, "delilerle" dolu kısa ama bayıldığım bir hikaye kitabı. Normal görünen ama içlerinde dev fırtınalar kopan insanlar. Kendi içlerinde tutarlılar ama, deli mantıklarıyla tamamen uyum içinde ve dürüstler. Korkususuzlar da aynı zamanda. Deli idealleri var. Kimisi doğuştan deli kimisi yaşadıklarından. Bu deli, karşı komşunuz da olabilir, eşiniz de, iş arkadaşınız da. Ama gerçek çatlaklarla dolu bir kitap. Her an karakterlerden biri dibinizde beliriverecek sanki. Garip bir şekilde de sizi içine çekiveriyor. Çatlaklar... Deliliğe dair deli hikayeler. Kim bilir, belki siz de bir gün bir hikayenin ana karakterine dönüşürsünüz. Okuyun, okutun. Hele kendisini çatlak hissedenler, bu kitap kaçmaz :)
Çatlaklar
8.7/10 · 11 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
bu bir incelemeden çok, geçmişteki benim kitap hakkındaki hislerim sanırım:d
İlkokuldayken okumuştum bu çocuk kitabını. Fener Balığının Kayıp Işığı... Sanırsam okulun aldırdığı kitaplardan birisiydi bu da. Aradan seneler geçmesine rağmen, ve o dönemden pek çok şeyi hatırlayamasam da, geçen günlerde bu kitap düştü aklıma. İsmini net, kurgusunu net hatırladığım; taaa o zaman beni etkileyip kendine hayran bıraktıran bu kitabı şimdi tekrardan okudum :') Çocuk kitaplarını hep çok severim zaten. Dili, verdiği mesajlar çok tatlı. Çocuk kitaplarının sadece çocuklara okutulmaması, büyüklerin de illa illa bakması gerektiğini düşünüyorum. Hele o Poli... Kapaktaki tatlı mimiği wjbsnabsna bir çocuk kitabında bile favori karakter seçmesem olmaz. Ha bir de en sevdiğim bölüm var tabii.. Bunca senedir zihnimden silemediğim ve şimdi de bayıla bayıla okuduğum bölüm: Şarkı Söyleyen Solucanlar Diyarı. Farklılıklarından dolayı şarkı söylemek yerine dudak oynatmaya zorlanan sesi güzel solucanlar.. Demek istediğim son şey.. Yazarımıza bir okyanus dolusu sevgi gönderiyorum! Yazmak büyülü bir iş ya. Bir ilkokul çocuğunu yazarak etkileyip, anılarında böyle derinlemesine yer edebilmek çok sihirli. Ve çok da hayran olunası, saygı duyulası.. Önünde eğiliyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum Göktuğ abii Okuyun yahu, güzel bir yolculuğa çıkarsınız Loppi ve Poli'yle. Küçük denizanası ve fener balığıyla tanışmanızı isterim :) Hoşçakalın, kitaplarla kalınn.
Fener Balığının Kayıp Işığı
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
Bir apartman dolusu insanla muhatap olmaya var mısın? Her birinin tasası, acısı, mutluluğu, yaşamı ya da ölümü bambaşka... Bir avuç insanın soluk aldığı bu daireler dile gelsede bir konuşsa der bulduğum lakin pek tabii yazarın sanki her tozlu rafı, her eskimiş basamağı, kazan dairesini, bahçesini, korkuluğunu ve daha nice gözümüze doğal gelip kalemi sayesinde şaşırtıcı bir uslüpla anlatması insanı affalatmıyor değil. Kimisi bahçeye kendini gömüp ölümü bekleme derdinde kimisiyse komşusunundan etkilenip kendini ona benzeme çabasında... Ne karmaşık oldu bu Aslı diyenlere sözüm şu ki; dur ve kulak ver yazarın sözlerine çünkü bil ki hayatın üstünden çok altında olan kısacık öykülerden bahsetmiş. Biraz rahatsız, biraz ürkütücü ve belki de biraz hüzünü bol insanlarla karşılaştıracak seni yazar. Tavsiye dememe lüzum bile yok ama illa ki sorarsan elbet oku derim. #çatlaklar #goktugcanbaba #dogankitap
Çatlaklar
8.7/10 · 11 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
392 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Karşınıza biraz fantastik biraz gizemli bir kitapla geldim. Adı üstünde Tılsım-ı Kudret. Yani güç tılsımı kitabımızın temel öğesi. Ve biz baş kahramanımız Frederic namıdiğer Fransız ile bu tılsımın peşinde antik Yunan Tanrıları zamanından Osmanlı'ya oradan da günümüze uzanan bir hazine avcılığına çıkıyoruz. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlkinde daha çok tılsımın yazılma sebebi ve günümüze nasıl ulaştığını okuyoruz. Güç peşinde bir Şehzade'nin kötü emellerini gerçekleştirmek için İbn-i Reşad adında bir hocaya tehditler ile yazdırdığı muska ile başlıyor herşey. İkinci kısıma geçmeden bizi olayların temeli sayılabilecek bir Mitolojik efsane karşılıyor. Tanrı ve Tanrıça isimlerini görevleri bir türlü aklımda tutamayan bir insanım maalesef o kısımla ilgili detaylı bir yorumda bulunamayacağım. İkinci kitapta ise bizi bu sefer tılsımın yazılmasınına yardımcı olan Kefenyırtan adlı iblisin ortaya çıkışı ve intikam sebebi konu alınıyor. Mor ışık, kristaller, çocukların kaybolması, tılsımlar, büyüler, cinler, ifritler, iblisler, öte diyarlar, bilgeler, koruyucular hepsi oldukça yoğun olarak bir arada. Detaylı tasvirler sayesinde okurken gözümde film gibi canlandırdım. Hatta filmi olsa izlerim ben bunu dedim. Olayların geçmiş ve günümüz ile bağlanma şeklini sevdim. Yer yer kafamı karıştıran noktalar oldu bazı karakterlerin kitapta bulunma amacı hakkında. Ama onun dışında ne olacak acaba merak ettiğim, beni kendine çeken, kurgu olarak bütünleşmiş ve çok farklı bir eserdi. Farklı kitaplar okumayı altında yatan düşünceleri anlamaya çalışmayı seviyorum.
Tılsım-ı Kudret
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
3 günde
Kitaba adından dolayı başlamıştım, ilk 20-30 sayfa çok hoşuma gitmedi ama sonra kurgu bir düzene girdi. Açıkçası en baştaki hayal kırıklığımdan sonra bir çıta koymuş olacağım ki kitap çok üzerine çıktı. Sibel'in kahramanı babası ve ortaya karışık hayali arkadaşı Panda'sı bir de toksik zihni diyebiliriz. Hayali arkadaşı olan çocuklar hiç de az değil. Yetişkinlikte tekrar ortaya çıkabilir mi, çıkabilir belki de. Psikolojimle oynadı biraz çok sağlammış gibi fakat fena değildi. Sağlam bir baba kız ilişkisi okumayı hayal etmiştim bunun dışında yine de boşuna okuduğumu düşünmüyorum en azından.
Ben Babam ve Diğerleri
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Fenerbalığının kayıp ışığı
3.sınıf için uygun okuma kitabı Poli ve loppinin okyanusun derinliklerindeki maceralarını konu alıyor. Loppi bi gün uyanıyor ve ışığının kaybolduğunu fark ediyor. Arkadaşı poli ile birlikte ışığını bulmak için yola koyuluyorlar.
Fener Balığının Kayıp Işığı
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Gogo ve Ferit ile keyifli bir mistik yolculuğa çıkıp hepsi birbirinden keyifli öyküler okumaya ne dersiniz :) Yol öyküleri hiç bu kadar gerçeküstü olmamıştı. Öykülerin ismi gibi içerikleri de eğlenceli. Başlarda içine girmekte zorlanabilirsiniz ama direnirseniz çok keyif alacak ve eğleneceksiniz.
Ayyaş Buda
7.8/10 · 29 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.