Govert Schilling

Govert Schilling

Yazar
8.6/10
17 Kişi
·
44
Okunma
·
1
Beğeni
·
420
Gösterim
Adı:
Govert Schilling
Unvan:
Astronom
Doğum:
Meerkerk, Hollanda, 30 Kasım 1956
Gökadalar “münzevi” değildir. Büyük gökadalara eşlik eden çok sayıda küçük uydu gökada vardır ve neredeyse her zaman bir gruba ya da kümeye aittirler. Bazen iki gökada birbirlerinin çok yakınından geçer, hatta çarpışır. Bu kozmik karşılaşmalar muhteşem gelgit kuyruklarına neden olur ve yeni yıldız sayısında “nüfus patlamalarına” yol açar.
Eğer Tarantula Bulutsusu Dünya’ya Kartal Bulutsusu ile aynı uzaklıkta olsaydı geceleri hava asla kararmazdı. Ancak gerçekte bu muazzam yıldız oluşum bölgesi 160.000 ışık yılı uzaklıkta, Samanyolu‘nun küçük bir yoldaşı olan Büyük Macellan Bulutu içerisindedir. Yaklaşık 600 ışık yılı çapındaki Tarantula Bulutsusu, bilinen en büyük kozmik doğumevlerinden biridir.
İlgi çekici bir nokta: Işığın Tarantula Bulutsusu’ndan bize ulaşması 160.000 yıl sürer. Bu, bulutsuyu Dünya’da Homo sapiens türünün ilk ortaya çıktığı zamanki haliyle gördüğümüz anlamına gelir. Bugün gördüğümüz yüksek kütleli yıldızların bazıları geçen zamanda süpernova olarak patlamış, ön yıldızların bazıları da yetişkinliğe ulaşmış olmalı.
Ünlü Yıldız Savaşları filmlerinin kahramanı Luke Skywalker’ın evi olan kurgusal çöl gezegeni Tatooine’de her akşam güneş 2 kez batar. Tatooine bir değil iki yıldızın çevresinde dönmektedir. Evrende yaygın olarak görülen çiftyıldızlar, yaşamlarını birlikte geçiren ikiz yıldızlardır.
Kozmik bir gaz ve toz bulutu yoğunlaşıp yeni bir yıldız oluşturduğunda tüm malzemeler bir yıldızda toplanmaz. Bulutun küçük bir kısmı, genelde en fazla %1’i ya da ikisi ilkel gezegen diski ya da kısaca ilgedisk olarak bilinen yassı, dönen bir disk halinde yıldızın yörüngesinde dönmeye sürdürür. Biraz şansının da yardımıyla diskteki malzeme bir ya da daha fazla gezegen halinde bir araya gelecektir.
Evrendeki hemen hemen tüm yıldızlar bir gökadanın parçasıdır; uzayın gökadaların arasındaki kısmında neredeyse hiç yıldız yoktur. Dolayısıyla gökadalar uçsuz bucaksız kozmik karanlık okyanusundaki küçük ışık adaları gibidir.
Beyaz cüceler, güneş benzeri yıldızların çökmüş çekirdeklerinden başka bir şey değildir. Bu Çekirdek temel olarak karbon ve oksijen atomlarınından oluşur ama asla yeni fizyon tepkimelerini tetikleyecek kadar ısınamaz.
Sonunda ön yıldızın iç kısmındaki sıcaklık ve yoğunluk kendiliğinden nükleer tepkimeler gerçekleşmesine neden olacak kadar yükselir. Bu tepkimeler sırasında açığa çıkan enerji, ön yıldızın büzüşmesini durdurur. Bebek yıldız, ancak bu yeni denge durumuna eriştikten sonra gerçek bir yıldız haline gelir.
224 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Astronomiye ilgi duyanlar için harika bir kitap. Tek sorunu az sayıda gök cismini barındırması. Eğer biraz daha uğraşılsaydı süper bir kitap olurdu...
212 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10 puan
Küçük boyutlu bir kitap. Ben okulumun kütüphanesinden alıp okumuştum. Özellikle yolculuklarda okunabilecek bir kitap. İçinde soru cevap şeklinde bilimsel kafa karıştırıcı soruları açıklayıcı cevaplar şeklinde ilerliyor.
224 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Boşluk içindeki doluluktayız...
Güneş sisteminden çıktığınız an bırak kapıdan dışarı adım atmayı aslında daha yerinizden bile kıpırdamadığınızı farkediyorsunuz. Mükemmel fotoğraflarla süslenmiş, çok güzel bilgiler içeren, ilgisi olanın ya da olmayanın farketmez sıkılmadan okuyabileceği bir kitap daha doğrusu albüm. Dolayısıyla okuyup bitirdikten sonra bile canınız sıkıldığında sayfaları çevirip fotoğrafları inceleyebilirsiniz.
224 syf.
·Beğendi·9/10 puan
"Güneş Sistemi'nin ötesine,Evren'nin sınırlarına ve Zamanın başlangıcına bir yolculuk" olarak özetlenebilecek yüksek kaliteli baskısı ve özenle seçilmiş görsellerle zenginleştirilmiş bir power point sunusu gibi kitabın sonuna geliyorsunuz.Eşe dosta öğrenci arkadaşlara alınabilecek uzaya karşı hazırbulunuşluluğunu artıracak arşivlik bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Govert Schilling
Unvan:
Astronom
Doğum:
Meerkerk, Hollanda, 30 Kasım 1956

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 56 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.