Greg McKeown

Greg McKeown

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
384
Gösterim
Adı:
Greg McKeown
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1977
Bir şeyi sadece her zaman yapmış olduğumuz için yapmayı sürdürme eğilimine bazen " statüko ikilemi " denir.
Greg McKeown
Sayfa 171
Yaşamınızdaki öncelik sırasını siz belirlemezseniz , sizi bunun adınıza bir başkası yapar
Ya artık daha fazlasına sahip olmanın değeri yüceltilmese ve daha azına sahip olmak hor görülmese?
Ya saygınlığın göstergesi olarak meşguliyeti göklere çıkarmasak? Ya bunun yerine dinlemeye, kafa yormaya, düşünmeye ve hayatımızdaki en önemli insanlarla vakit geçirmeye ayırdığımız zamanı önemsesek?
Greg McKeown
Sayfa 37
Tüm erdemler arasında, basitlik benim en sevdiğim erdemdir. Öyle ki basitliğin kişisel olduğu kadar dünyaya ilişkin de pek çok sorunu çözebileceğine inanmaya meyilliyimdir. Kişinin yaşama yaklaşımı basitse , çok sık yalan söylemeye , tartışmaya ya da çalmaya, kıskanmaya, öfkelenmeye , kötüye kullanmaya ya da öldürmeye ihtiyaç duymaz. Herkes yeterli düzeyde ve bolca kazanacaktır, bu yüzden kimse istiflemeye , spekülasyon yapmaya, oynamaya ya da nefret etmeye ihtiyaç duymaz. Karakter güzel olduğunda siz de güzelsinizdir. Bu , basitliğin güzelliğidir.
Greg McKeown
Sayfa 280 - Koridor yayınevi
Hayatlarımızın gerçek amacı konusunda net olmadığımızda -diğer bir deyişle hedeflerimiz, arzularımız ve değerlerimiz konusunda net olmadığımızda- kendi toplumsal oyunlarımızı üretiriz. Zamanımızı ve enerjimizi diğer insanlara kıyasla iyi görünmeye çalışmakla tüketiriz. Daha güzel bir araba ya da ev, hatta Twitter'daki takipçi sayımız ya da Facebook'taki fotoğraflarda nasıl göründüğümüz gibi soyut şeylere aşırı değer veririz.
Greg McKeown
Sayfa 139
Daha az çabalayarak, daha çok şey başarmanın sırrı
.
Hayatta birçok şeyi birden yapmaya çalışırken, aslında yalnızca birkaç şeyin gerçekten önemli olduğunu unutuyoruz. Pek az şey asli önem taşıyorsa, şuanda zamanımız ve kaynaklarımızla yapmamız gereken en önemli şeyin ne olduğunu sorgulamak daha az çabalayarak başarıya ulaşmanın ilk basamağıdır.
Greg McKeown kaleminden ÖZ kitabı, özcülüğü bir yaşam tarzı haline getirmeyi öğreten bir klavuz gibi. Özcülük hayattaki öncelikleri saptayabilmeyi ve amaca hizmet eden aktivitelerde bulunmayı amaç edinen bir bakış açısı. Daha az, daha iyi felsefesiyle yola çıkılınca, elbette ki doğru eylemin ne olduğunu saptamak temel problem oluyor. Enerjimizi onlarca aktiviteye harcamaktansa, bir aktivitede yüksek başarı göstermek elbette ki hepimizin istediği bir şey. Öyleyse başlayalım. Hadi kendinize şu soruları sorun.
Hangi sorunu çözmek istiyorum?
Derinden etkilendiğimi hissettiğim şey ne?
Özellikle hangi konuda yetenekliyim?
Dünyadaki önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan ne?
Ve şu anda hayatınızla ilgili tek bir şey yapacak olsaydınız bu ne olurdu?
Sorular aklınızdakilerin netleşmesini sağladı mı?
Öz’ü okumak bana aklımdaki düşüncelerin netleşmesine, önceliklerimin ve engellerin belirlenmesine, hayatımı yavaşlatan sebebi saptamama, her gün tek bir konuya odaklanarak zihin karışıklığını azaltmaya ve kaliteli zaman geçirmeye olanak sağladı.
Israrla tavsiyemdir. Hayatınıza uygulayabileceğiniz muazzam pratik bilgiler içeriyor. Sevgiyle…
#kitap #kitapkurdu #kitapaski #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #hergun1kitap #1kitap1fotograf #kitapkahve #book #oykuhane #bookstagram #kitapokuyoruz #kitapligim #instabook #kitaptutkusu #kitaplayasamak #kitapsever
Kitap" Daha az ama daha iyi " ilkesiyle hareket edildiğinde, birçok olumsuzlukla nasıl başa çıkılabileceğini, iş hayatında doğru bilinen yanlışları, sınırlamanın ve hayır demenin mucizelerini anlatıyor.
"Hayatın bilgeliği ikincil şeylerin yok edilmesinde gizlidir" -Lin Yutang
Yazar büyüyen dünyada birçok önemsiz şeyin bulunduğunu ve bunların arasında önemli olan birkaç şeyin bulunduğundan bahsediyor... Bu kadar önemsiz şeyin hayatımızı nasıl işgal ettiğini ve asıl yapmamız gerekenleri nasıl engellendiğine değiniyor... Ve asıl yapmamız gerekeni yapmadığımızda duyduğumuz pişmanlığa...
Hepimizin ulaşmak istediği, hayatımızda gerçekleşmesini istediği, hayaller, hedefler var. Çoğu kitapta da bunları okumuşuzdur. Ama bu kitaplar sadece yazar, çözümü nasıl bulacağımız hakkında pek bir şey vermez...
Bu kitabın beğendiğim yanı bizim için önemli olan şeylerin dışındaki önemsiz ya da ikincil şeyleri yok edip hayatımızı nasıl sadeleştirebileceğimiz; hedeflerimizi kutsallaştırıp ulaşılmaz hale getirmeden rutine bağlayıp yavaş yavaş nasıl hayatımıza dahil edebileceğimiz hakkında kayda değer ipuçları veriyor...

Yazarın biyografisi

Adı:
Greg McKeown
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1977

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.