Gülden Fındıklı

Gülden Fındıklı

Çevirmen
8.5/10
6 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Gülden Fındıklı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
348 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Başlarda bir gemi işçisi olan Martin Eden'in kendisinden yüksek tabakada yer alan Ruth ile tanışmasından sonra yazar olma çabasının anlatıldığı romanda tutkulu, aşık, kalıplaşmış düşüncelere karşı duran, sorgulayan, inanan ve idealleri uğruna, çıkarına olmasa da düşündüklerini cesurca ifade eden genç Martin Eden'den bahseder.

Başlarda yazdığı eseleri kabul görmeyen Eden için acaba öldükten sonra mı değeri anlaşılacak klişesi canlandı gözümün önünde. Ancak Eden yaşarken eserleri kabul görmeye, beğenilmeye başladı.

İlerleyen kısımlarda bir yeşilçam senaryosunu da andıran bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı repliği gözünüzün önüne gelsede, Martin daha önce değersiz buldukları yeteneği önünde başarı, para ve ün sağladıktan sonra eğilen burjuva sınıfının iki yüzlü değerlerinden tiksinçlik duyuyor.

Jack London ile Martin Edenin hayat hikayesinin benzediği, London'un kendi hayat hikayesinden yola çıkarak Martin Eden'i yazdığından bahsedilmektedir. Fakat London, Martin Eden ile kendini şunları söyleyerek ayırır:
-Martin Eden bir bireyci idi, bense bir Sosyalist. İşte bu nedenle ben yaşamaya devam ediyorum ve işte bu nedenle Martin Eden öldü. Martin Eden başkalarının ihtiyaçlarının farkına varmayan aşırı bireycidir. Hayalleri kaybolduğunda, uğrunda yaşayacağı hiçbir şey kalmaz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülden Fındıklı

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.