Gültekin Yılmaz

Gültekin Yılmaz

Çevirmen
8.5/10
58 Kişi
·
102
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Psikolojik gerilim eserler yazan Sebastian Fitzek'in bu eseri kurgu ve işleyiş bakımından diğer kitaplarından ayrılmış. Eser sondan başlayarak, temposu düşmeden ilerliyor...

Konusu ise,
Dünyanın en eski oyunu olan "Saklambaç" oyunu. Bu oyunu tüm çocukların sevdiğini bilen katil, kendi hastalıklı düşünceleri oyun ile birleştirip, oyununu oynamaya başlıyor...

Eski polis şimdinin gazetecisi olan Zorbach, oyunun kurallarını nasıl bozabileceğini haber sayfalarına taşırken, kendi geçmişin ve şimdi ki zamanın arasına sıkışarak, ilerlemeye çalışıyor...

Karakterlerin bir biri ile uyumu, oyunun zaman ile yarışı ve kurbanların çocuk olması, katilin kimden, neden intikam aldığını yazar oldukça başarılı betimlemiş...

Katil ortada olmasına rağmen tüm ekibin onu görmemesi ise kitabın gerilimini artırmış...

Ebeveynlerin günahını çocukların çekmesi için Saklambaç oyununu seçen katil, geçmişindeki travmaların intikamını almak için kronometrenin düğmesine basıp, koleksiyonunu tamamlamayı başaracak mı sorusunu sorduruyor...

Eser sondan başladığı için ve kronometre işlediği için gerilim tırmanarak devam ediyor.Kitabın sonu ise bana devamının geleceğini düşündürdü...

Gerlim-Polisiye okurlarının, merak ve keyifle okuyacakları bu eseri tavsiye ederim...
392 syf.
Psikolojik gerilim türünde Uyurgezer kitabıyla tanıştığım Sebastian Fitzek hayal gücüyle yine beni kendine hayran bıraktı.
İlk kitabı Terapi ile sıçrama yaptığını düşündüğüm yazar, Kıymık kitabıyla benim için inişe geçmişti. Göz Koleksiyoncusu ise, yazarın kendini aştığı ve yeni bir sıçrama yaptığı bir kitap olmuş.
Yazarın diğer kitaplarıyla kıyaslandığında, bu kitapta polis, olayların içerisinde daha fazla yer almakta.
Kitap, kapanış ve son bölümle başlıyor (Epilogue). Sayfa numaraları ve bölüm numaralarının da sondan geriye doğru sıralanması kitaba ayrı bir ilginçlik katmış.
Polis tarafından Göz Koleksiyoncusu lakabı takılan acımasız bir seri katilin oynadığı saklambaç oyununu konu alıyor.
Göz Koleksiyoncusu , önce anneleri öldürüyor ve çocukları kaçırıp saklıyor. Annelerin avucunun içerisine yerleştirdiği kronometreyle çocukların bulunması için geri sayımı başlatıyor. Eski polis yeni gazeteci Alexander Zorbach göz koleksiyoncusu tarafından olayların içine çekiliyor. Umulmadık bir şekilde kendini saklambaç oyununun şüphelisi durumunda bulan Alex in yardımına Alina yetişiyor. Alina , göz koleksiyoncusuyla karşılaştığını ve ona dokunduğu anda yaptıklarını özel yeteneği sayesinde gördüğünü iddia eden, gözleri görmeyen bir Fizyoterapisttir. Alina gerçekten duru görüye sahip mi yoksa oyunun içinde ki bir şarlatan mı ?
Her sayfasında merak uyandıran ,şüphelendiren ve zaman zaman insanı gerçekten geren bir kitap. Kitabın içine yerleştirilen ipuçları düşünüldüğünde, sonunda nasıl görmedim dedirten, sonu tahmin edilmeyen güzel bir psikolojik gerilim.
392 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yazarın daha önce okuduğum kitabı oldu"Uyurgezer", çok zor okumuş ve beğenmemiştim. Ama yazara bir şans daha vermek istedim ve iyi ki de vermişim bu kitabını çok beğendim. Konusu ilginç, anlatımı akıcıydı. Bu arada katili ancak kitabın sonlarına doğru tahmin edebildim...
392 syf.
·3 günde·9/10
Alman yazarlar psikolojik gerilim konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe sahipler sanırım. Wulf Dorn gibi Fitzek’te bu konuda baya başarılı. Fitzek’in okuduğum ilk kitabıydı ve çok başarılı buldum. Sıradan polisiye romanı değil sonlara doğru heyecanın hızı artıyor. Katil kesin başroldeki adam sanırım kafasıda bulantılı zaten hatırlamıyo yaptıklarını diye düşünmüştüm fakat öle olmadı. Kör kızın bir halüsinasyon olduğunuda düşünmüştüm ama gerçekmiş. Kitap sürekli acaba öyle mi acaba böylemi diye düşündürtüyo buda sıradanlıktan çıkartıyo kitabı. Merak içinde ve sıkılmadan okudum.
392 syf.
·6 günde·Beğendi
Tamam Sebastian Fitzek yeni bir hayran kazandın. Bu kitabın böylesi bir sonla biteceğini asla düşünmezdim. Sarstı, ters köşe yaptı, kalın bir kitap olmasına rağmen; gereksiz detaya girmeden, son satıra kadar heyecan içinde okuttu.
Kitap sıradışı bir olay örgüsüne sahip, şöyle ki; sondan başlıyor yani sayfalar sondan başa doğru numaralandırılmış. Ve kitabın başında yaşanan aynı olay, karmaşa ve heyecan son sayfada da yaşanıyor.
Sanırım pek anlatamadım ama inanın hem anlatarak tam açıklanamaz, hem de başka yorumlarda açıklansa bile (ürün satış tekniği ağzı gibi oldu) okumayın. Onu keşfetme lezzetini okurken siz tatmalısınız.
Polisye, gerilim okumayı seviyorsanız kesinlikle bu kitabı okuyun derim. İlginiz yoksa ki, bu kitabın kurgusu sayesinde sevebilirsiniz diye düşünüyorum.
392 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Diğer okuduğum Sebastian Fitzek kitaplarına nazaran daha sade bir kurgu olmuş bu demek değil ki 'sıradan'.. Tabiii yine üzerinde çokca emek harcanmış, yazarın analitik zekasıyla harmanlanmış harika bir roman olmuş.sadece bu sefer "beyin yakmıyor :))" . Fitzek sevenler zaten seve seve okuyacaktir. Henüz tanışacak olanlara da gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim..
İyi okumalar..
392 syf.
·Puan vermedi
Bence dünyada iki tür yazar var. Sıradan yazarlar ve büyük yazarlar. Sebastıan Fıtzek ikinci kategoriye giriyor bence. Yazarın sıkı bir takipçisi olarak kitabın çıktığını duyar duymaz siparişini verdim. Çünkü bu yazarı okumayı çok seviyorum ve son kitabını görünce inanılmaz mutlu oldum. Sanki yıllar önce sizin için önemli bir nesneyi bulurcasına, bir anıyı bir hatırayı yıllar sonra anımsamaya benzer bir mutluluk. Veya karanlık bir yolda yürürken bir anda elinizde bir fener belirmişcesine bir mutluluk...Bu yazarı eşsiz kılan yarattığı kurgular ve ters köşe sonları. Bu son kitabı da çok çok iyiydi. Kitap 387.ncı sayfada kapanış ile başlıyor. Sonra normal seyrinde devam edip giriş bölümüyle bitiyor. Kurguda gereksiz hiçbir ayrıntı, kafa karıştıran hiçbir olay yok. Öyle bir anlatım, öyle bir duygu yansıması, öyle bir heyecan vardı ki, merak unsuru sonuna kadar gidiyor ve tempo hiç düşmüyor. Her şeyden önce konu çok orijinal. Hatta okurken, yıllar önce izlediğim bir filmi anımsattı. Yazarın bu filmden ilham aldığını düşünüyorum ama maalesef ismini hatırlayamadım...
Kitabın devamı var. Göz Koleksiyoncusu 2 olarak 2011 yılında yayınlanmış. Umarım okumak için biz fazla beklemeyiz...
392 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Göz Koleksiyoncusu özellikle psikolojik gerilim alanında önemli bir yeri olan alman yazar fitzek in kitabı. Beklentilerimin karşılığını aldığım bir kitap oldu kitap oldukça sürükleyici ve bölümler arasındaki geçiş çabuk olduğundan sıkılmıyorsunuz.
392 syf.
️ Masum bir oyun olan saklambacı seri katil oynarsa gerilim dolu bir arayış kaçınılmaz olur.Hele bir de zaman kısıtlaması varsa heyecan hiç eksik olmaz .

Anneleri öldüren ,çocukları bilinmedik yere saklayan ,ipucu olarak geriye akan bir kronometre bırakan “Göz koleksiyoncusu” adını almış seri bir katilin amacı , yaşananların kader mi talih mi olduğunu tabi ki sizlere açıklamaya niyetim yok.Kendiniz okuyup öğrenin

Zamana karşı bir yarışı, heyecan fırtınası ,gizem ve güzel bir gerilim okumak istiyorsanız yazarın “Terapi “ kitabı kadar olmasa da bu kitap doğru adres

#alıntılar

️ Yalnızca içinde bulunduğumuz anı yaşamayı başarabildiğimiz pek az zaman vardır - geçmişin ya da geleceğin olmadığı, yalnızca şimdinin önem arz ettiği zamanlar.

️ Körden daha kördür korkan insan
Ürkekçe şerri hayra yorar...

️İnsan doğduğu andan itibaren ölmeye başlar
392 syf.
·5 günde·8/10
Psikolojik gerilim, polisiye kitaplar genelde en sevdiğim kitaplardır. Bazı yazarların tüm kitaplarını çıkar çıkmaz almışımdır. (Tess Gerritsen, John Verdon, Jean Christophe Grange gibi gibi) Gecen seneye kadar doğru dürüst alman yazarların kitaplarını okumamıştım. Ta ki Wulf Dorn'a kadar. Sonra Frank Schatzing Sürü kitabını okudum ve dedimki ne kadar geç kalmışım alman yazarların kitaplarını okumak için. En son Sebastian Fitzek 'göz kolleksiyoncusu'nu elime aldım ve bitti.
Gayet sürükleyici bir kitap. Yazarın dili çok akıcı. Anlatılan hikaye inanılmaz sürükleyici. Türünün en iyi örnekleri arasında. Kesinlikle yazarın diğer kitaplarınıda okumayı planlıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gültekin Yılmaz

Yazar istatistikleri

  • 102 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.