Gustav Janouch

Gustav Janouch

Yazar
8.8/10
19 Kişi
·
41
Okunma
·
2
Beğeni
·
547
Gösterim
Adı:
Gustav Janouch
Unvan:
Yazar
Resim, Kafka'nın hoşuna gitti. "Olağanüstü güzel bu resim.Gerçekle dolu." dedi birkaç kez.
"Gerçeğe fotoğraf gibi bağlı mı demek istiyorsunuz?"
"Neler kuruyorsunuz?Hiçbir şey fotoğraf kadar aldatıcı olamaz. Gerçek, ne de olsa, yürek işidir.Ancak sanatla elde edilebilir."
Gustav Janouch
Sayfa 65 - iz yayıncılık
"Gelgeç şeylerle fazla uğraşıyorsunuz. Çağdaş kitapların çoğu, bugünün titrek yansımalarıdır ancak.Çok çabuk kalkarlar ortadan.Daha eski kitapları okumalısınız. Klasikleri. Eski olan, en iç değerini açığa vurur, dayanıklılığını.Sadece yeni olan, geçiciliğin ta kendisidir.Bugün güzeldir, yarın gülünç görünür. Edebiyatta bu böyledir."
-"Peki şiir?"
"Şiir yaşamayı değiştirir. Bazen daha da beterdir."
Gustav Janouch
Sayfa 22 - iz yayıncılık
"Sevgi hep onmak bilmeyen yaralar açar,sevgi hep pislik eşliğinde görünür de ondan. Sevginin pislikten ayrılması ancak sevilenin istemiyle olur. Yardımsız bir erkeğin kendi sevgi istemi yoktur, bu yüzden pislik ona bulaşır. Hamlıktan ileri gelen şaşkınlığının kurbanıdır o. Bu gibi şeylerden büyük zararlar doğabilir. Bir adamın acı yüz çizgileri çoğu kez, bir çocuğun taş kesilen şaşkınlığıdır sadece”

Franz Kafka
Yaşamayı bütü­nüyle kavrayanda ölüm korkusu yoktur. Ölüm korkusu, başarılmamış bir yaşayışın sonucudur ancak.
Gustav Janouch
Sayfa 70 - Bilgi Yayınevi
88 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu benim ilk incelemem. Aynı zamanda bu kitap için de yapılan ilk inceleme. Umarım becerebilirim ve faydalı olur. İlk inceleyen olduğuma seviniyorum çünkü hayatta benim için en değerli on kitap varsa biri budur, diğer dokuzunun bazılarıyla henüz tanışmamış olabilirim. Ayrıca yine benim için en değerli on yazar varsa biri Franz Kafkadır, yine diğer dokuzunun bazılarıyla henüz tanışmamış olabilirim.

Kitap elbette en çok Kafka okuyucularının ilgisini çekecektir fakat herkes için de kendinden bir şeyler bulabileceği pek çok içeriğe sahip. Yazarın gündelik hayatına ve yazdıklarının nasıl şekillendiğine dair ipucu bulacaksınız. Kitabı kaleme alan Gustav Janouch ise Kafkanın iş arkadaşının oğlu ve Kafkadan yirmi yaş küçük, babası vesilesiyle tanışıyorlar.Okumaya ve yazmaya ilgisi olan bir genç.Kafkayla abi-kardeş , dost ,sırdaş oluyorlar. Gustav aldığı notları yıllar sonra kitaplaştırıyor. Bu çeviride Turan Oflazoğlu’nun hakkını da teslim etmeliyiz.

Kafkadan bahsetmek gerekirse söylenecek sözlerin sonu yok lakin kısaca benim için “sadelik,gariplik,arayış” gibi kelimeler çok şey anlatır. Kanaatimce ruhu İslamı (hakikati) arayan bir Yahudidir. Katıldığım bir görüşe göre, “umutsuzluğun değil, umutsuzluğun içinde sınanmanın yazarıdır”. Milyonlarca kişinin ortak çırpınışlarına sahip, nereden gelip nereye gittiğini anlamaya çalışan, zamanın ve mekanın sınırlamasıyla mücadele eden, şartlar denilen kavramla çoğumuz gibi başı dertte, genç yaşta göçüp giden bir güzel adamdır. Kafkayla ilgili daha geniş detaylı fikirleri kendisine ait kitaplarla inceleme ve alıntılarla hep birlikte sürdürebiliriz.

Kitaptan çok fazla alıntı yapmadan birkaç kısım paylaşmak istiyorum;

- Bütün görünüşü şöyle der gibiydi :“Ben, bağışlayın,büsbütün önemsizim. Beni görmezlikten gelirseniz büyük bir sevinç vermiş olursunuz bana”

-“Demek zenginsiniz” dedim. Franz Kafka dudak büktü. “Zenginlik nedir ki ? Kimi için eski bir gömlek zenginliktir. Kimi de on milyonuyla yoksuldur.Zenginlik baştan aşağı görece yetersiz bir şeydir.Temel bakımdan sadece özel bir durumdur.Zenginlik kişinin elinde bulunan şeylere ve ele geçireceği yeni şeylere bağlılığı demektir. Maddeleşmiş güvensizliktir sadece.

-“Sevgi hep onmak bilmeyen yaralar açar,sevgi hep pislik eşliğinde görünür de ondan” dedi Kafka. “Sevginin pislikten ayrılması ancak sevilenin istemiyle olur. Yardımsız bir erkeğin kendi sevgi istemi yoktur, bu yüzden pislik ona bulaşır. Hamlıktan ileri gelen şaşkınlığının kurbanıdır o. Bu gibi şeylerden büyük zararlar doğabilir. Bir adamın acı yüz çizgileri çoğu kez, bir çocuğun taş kesilen şaşkınlığıdır sadece”
144 syf.
·1 günde
Kafka sever olan herkesin mutlaka okuması gereken harika bir söyleşi kitabı. Kafka'yı anlamak ve onun başka şair ve yazarlar hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için eşsiz bir çalışma.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gustav Janouch
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.