Guy Delisle

Guy Delisle

Yazar
8.1/10
19 Kişi
·
28
Okunma
·
2
Beğeni
·
121
Gösterim
Adı:
Guy Delisle
Unvan:
Kanadalı karikatürist
Doğum:
Québec, Kanada, 19 Ocak 1966
-Bütün seyahatler çevirmen ve/veya rehber eşliğinde stüdyonun aracıyla yapılmalıdır.
-Pazar günleri araç kullanılmaz.
-Sadece STK mensuplarının araçlara serbest erişim ve sınırsız seyahat hakkı vardır.
-Geceleri ışık açmak yasaktır.
Guy Delisle’in Türkçe’ye çevrilen diğer çizgi romanlarını da okuyup çok beğenmiştim.Ancak Kudüs Günlükleri’nin yeri bende farklı oldu.Belki hala açık bir yara olduğundan,belki de kişisel hassasiyetten kaynaklanıyor.
Guy Delisle tamamen objektif bir şekilde yaklaşıyor Filistin ve İsrail’e.Gözlemleri çok güçlü,çok keskin.
Çoğu yerde sinirleniyorsunuz adaletsizliğe.Diğer sevdiğim özelliği din temelli değil insan hakları odaklı bir anlatımın olması.Eleştirilerin dozu,değinilen o ufacık ayrıntıların bile ne kadar önemli olabileceği gibi..
Pyongyang’a nazaran daha kapsamlı olduğunu söylemek mümkün Burma Günlükleri’nin.Her ne kadar “batılı” bakış baskın olsa da Burma/Myanmar’ ın gerek siyasi gerek sosyal yaşamına değinmesi ve çizgilerdeki detaylar oldukça iyiydi.
Pyongyang, son 20 yılın en değerli grafik romanlarından biri.”
– Vulture

“Joe Sacco’nun Filistin’ini Marjane Satrapi’nin İran devrimi sonrasını anlatan Persepolis’i takip etmişti. Şimdi de Guy Delisle’in Kuzey Kore’de geçirdiği günleri anlatan çizgi romanı aynı geleneği sürdürüyor.”
– The Guardian
“Guy Delisle, çizgi roman dünyasında sıra dışı bir yıldız.” Star Tribune “Pyongyang, bir korku paranoyasından ziyade neşeli bir seyahatname.”
– The Hollywood Reporter
Sanırım “daha detaylı bir anlatım” beklediğim için çok etkilenemedim..Belki de Kuzey Kore ile okuduğum diğer kitapların çok dramatik olmasındandır..
Ancak grafik anlatımı göz önüne aldığımızda farklı bir deneyim olduğu da kesin..
Yazarın -seri olmasa da- bu içerikteki diğer kitaplarına göre en beğendiğim kitap oldu..Belki karanlık çizgilerle Çin’in o boğucu görüntüsünü hissettirebildiği içindir ..
Çok zevkli bir çizgi roman. Bağımsız gözlerle bakılmış bir ülke. Sadece Kudüs'e değil İsrail ve Filistin ilişkilerine, etnik farklılıklar ve ötekileştirmelerin dışardan bakıldığında ne kadar komik ve ironik göründüğüne dair yapılmış en başarılı eser olduğunu düşünüyorum. Gerçekten meraklısı olan herkes için şaşırtıcı ve eğlendirici bir kitap olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Guy Delisle
Unvan:
Kanadalı karikatürist
Doğum:
Québec, Kanada, 19 Ocak 1966

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.