Hakan Olgun

Hakan Olgun

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
309
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Doç. Dr. Hakan Olgun, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim görevlisidir. Hristiyanlık ve dinde reform üzerine araştırmaları vardır. Bu kitapta, Yeni Anlaşma'da anlatılan İsa'nın dağdaki vaazı konu alınmış. Aslında kitabın önsözünde yazarın fikri; mevcut incillerdeki İsa'nın İslam'ın bahsettiği İsa'ya da kaynaklık edebileceği yönünde. Bu kaynaklığa örnek olarak da dağdaki vaazı veriyor. Bu vaaz daha çok imanla ilgili bilgiler veriyor ve Ferisilere benzemeyin uyarısı yapıyor. Kitabın büyük bir bölümü İsa döneminde Eski Anlaşma'ya bağlı olan ve Yeruşalim'de bulunan dini grupların betimlemesidir. Bu grupların en önemlisi ve en bilineni olan Ferisiler hakkında son yıllarda yayınlanmış kitaplara da atıfta bulunarak güzel bilgiler verilmiş. Kalan bölümlerde de dağdaki vaazın içeriği ile ilgili.
Kitabı genel hatlarıyla beğendim, bilgi edinilebilir bir kitap fakat küçük bir eleştiri; önsözde belirtilen fikirler ile kitabın içeriği arasındaki bağ tam kurulamamış. İslam'ı kabul edenlerin İsa'yı da kabul ettiğini söylemesine rağmen onu dışlamış, başka dinin peygamberi olarak görmüş olmasına yakınıyor fakat kitabın son bölümlerinde yer almasını beklediğim bu fikir hakkında bir yazı yok.
Kitabı okuyacak olanlarınıza da bir tavsiyem var; Hristiyanlığın savunduğu İsa'yı hiç bilmiyorsanız yada bilginiz sadece "üçleme"den ibaretse, öncelikli olarak bir Hristiyan'dan İsa'yı dinlemelisiniz. Kitabı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Tavsiye ederim.
Prof. Dr. Hakan Olgun, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisidir. Daha önce Tuz ve Işık isimli kitabı hakkında yorum yazmıştım. O kitabını çok beğenmiştim ve diğer bir kitabı olan bu kitabı edinmiştim. Bu kitap da beklentimin üstünde olan güzel bir kitap. Üç bölüme ayırarak incelemek mümkün; Lutheranizm'in tarihi, teolojik içeriği ve modern kavramlara uygulanması. Kaynakça olarak da çok iyi bir kitap. Luther'in kendi yazılarına atıf yeterli sayıda olmakla birlikte Melanchton, Chemnitz, Gerhard, Hunnius gibi haleflere de atıflar var. Yüzeysel bilgi sahibi olarak konuyu merak edenler için kitap ağır, dolayısıyla sıkıcı gelebilir. Fakat teolojiye ilgisi olanlar için ideal bir tavsiyedir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.