Hale Caneroğlu

Hale Caneroğlu

Yazar
7.8/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
40
Gösterim
DÜŞÜNCE HAYAT DÖNGÜSÜ
‘’Heal your life’’ öğretisinin büyük Hayat Öğretmeni Louise, her şeyin düşünce ile başladığını söyler. Bu beni çok rahatlatıyor açıkçası. Çünkü deneyimlerimizi ve geçmişi değiştiremeyiz ama düşüncelerimizi değiştirebiliriz.
 
DÜŞÜNCE:
Önce bir durum yaşıyoruz. Başımıza herhangi birşey geliyor. Ve bu durum karşısında ne algılıyorsak, zihnimizde bir düşünce beliriyor. Düşünce büyüyor, büyüyor ve tahmin et bakalım ne olıyor?
 
DÜŞÜNCE= DUYGU
Düşüncelerimizin etkisiyle bazı duygular hissetmeye başlıyoruz. Olay burada kritikleşiyor. Var olan duygu ve düşüncelerimizin etkisinde ve kontrolünde belli şekilde davranıp belli şekilde seçimler yapıyoruz.
 
DÜŞÜNCE: DUYGU (ya seçim ya duygu)
 
Yani duygu ve düşüncelerimiz hayattaki davranış ve seçimlerimizi belirliyor. Ve bunların sonucunda ne oluyor?
Hayat tecrübelerimizi seçtiğimiz davranışlara göre kendimiz yaratıyoruz. Hayat tecrübelerimiz darken neyi kastediyorum? Tabii ki sağlık- beden, aile- ilişkiler, iş- baları, neşe- eğlence, bolluk- bereket…
Son sözde memnun olmadığın ne varsa ‘’Hangi düşünceyle BEN bu TECRÜBEYİ yarattım?’’ demek yerine, ‘’Hangi düşünceyi koyarsam, hayalimdeki tecrübeyi yaratırım?’’ diye sorarak soncu değiştirmen mümkün.
 
‘’Hepimiz kendi hayatımızı kendimiz yaratıyoruz!’’
‘’Hepimiz kendi seçtiğimiz hayatı yaşıyoruz!’’
Kara kutu kayıtlarımız, hayat tecrübelerimizle doğrudan bağlantılıdır. Bu yüzden hayatımızı iyileştirmenin en önemli anhtarı 4K’ dır. YANİ: Kara kutu kayıtlarını keşfetmek! (4K)
Hayat tecrübende eğer bir kaktüs varsa, git ve tohumu ektiğin yeri bul. Köklerini söküp çıkar ve yerine hangi çiçeği, hangi deneyimi istiyorsan onun tohumunu ek.
 
Eğer buraya kaktüs tohumu ektiysen, hayat tecriben sana mis kokulu güller getirmeyecektir, bekleme!
Hayat tecrübende eğer bir kaktüs varsa, git ve tohumu ektiğin yeri bul. Köklerini çıkar ve yerine hangi çiçeği, hangi deneyimi istiyorsan onun tohumunu ek. Atalarımız ne demiş: ‘’ NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN!’’
KARA KUTU KAYITLARINI KEŞFETMEK (4K)
Kara kutu kayıtlarını keşfettiğinde Düşünce- Hayat döngüsü istediğin şekilde yönetilebilir ve istediğin sonucu elde edebilirsin. Ama bunun için önce keşif yapman, yani farkındalık kazanman gerekiyor. Olumsuz kayıtlar bizi ve hayatımızı sabote ediyor çünkü..

AŞAMA: Bireyi sabote eden negative kara kutu kaydını önce fark edip bulunuz!

AŞAMA: Kaydı çalışmalarla silip dönüştürürüz. Birey iyileşir!

 
SORU: Dış etkenlerin (aile, iş, ülkenin ve dünyanın durumu, trafik vs.) mutluluğumuz üstündeki etkisi sence yüzde kaçtır?
 
%10
 
Sevgili Cem Yılmaz ne diyor?
MUTLULUK İÇİMİZDE!!
Bilimsel çalışmalar bu verileri doğruluyor. Yani mutluluğun % 10’ I tamamen sana bağlı.
208 syf.
Bir meslektaşımın böyle bir kitap yazmış olması beni her sayfayı çevirişimde gururlandırdı. Kişisel gelişim, mutluluk, hayat; bu konularda o kadar yalan yanlış bilgiler veren, o kadar ahkam kesen insan varken, doğru bilgiyi en yalın şekilde ifade etmesi takdire şayan. Kitabı okurken ve bölüm sonu uygulamalarını izleyip uygularken, adeta koçluk seanslarında hissedebilirsiniz kendinizi. Kişisel gelişimine önem veren, "mutluluk" ve ona nasıl ulaşılacağı konusunda meraklı olan herkese tavsiyemdir. "Çünkü herkes seçtiği hayatı yaşar. Mutluluğu seçmen dileğiyle.."

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.