Halil Ecer

Halil Ecer

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
3
Beğeni
·
67
Gösterim
En nihayetinde hikâyelerin başlangıç noktası olan kalmaların ve gitmelerin coğrafyasındayız.
Hüzün yüzümüzde tahrip edilmiş geç kalmışlıkların toplamıdır
modern ruhumuzun acısıyla yeşermiş doğal bitki örtümüzdür.
80 syf.
·Beğendi·7/10
Şiirle ünsiyetimin pek iyi olmadığı aşikâr. En azından kalitesi sakızlardaki manilerden hallice olduğu açık olan şiirlerden yana külliyen vejetaryen olduğum net. Yine de kulağa değince ikinci kere dinlemek isteği uyandıran şiirlere karşı da kayıtsız sayılmam. Kaldı ki şiiri gibi şairine de muhabbet beslediğim ortadayken hiç olmazsa tavsiye ehline bir şeyler bırakmış olayım şuralara.

Halil, imgeleri güçlü kullanan, anlatmak istediğinin özünü verip nihayetini okuruna bırakan kalemi de yüreği de güzel bir isim. Gündelik hayattaki dostluğuna diyecek lafımızın olmadığı gibi zannediyorum ki şiirlerine de itiraz etmek kolay olmayacak. Onun için "Nazım'ın, Ahmet Arif'in kokusunu unutturmayan yazara selamlar" demişti bir okuru. Bu ifade fazlasıyla cüretkar olsa da, yine de o kokuyu hissettirdiğini söylemek de gerekir. Ha, bu kitabı onun çıraklık döneminin ürünü. Zannımca şu anki Halil'in yazacakları merakı hak ediyor. Duymuş olsun.

Kitabın ismi dikkatimi çekmişti ilkin. "Niye Sad, Nun, Mim?" diye sorduğumda hem fiyakalı hem de kendisine yakışan cevabı vermişti: "Sad-Nun-Mim o, Sanem yani. Put demek."
Anladım ki Halil'in aşkın çeşitli formlarına karşı duruşunun bir yerlerinde onu fazlasıyla yüceltip put haline getirmeye karşı bir eleştiri de var. "Eskiler putu gözle görülür, elle tutulur, hatta acıktığında yenir bir şekilde yaparlardı. Bizim putlarımız ise soyut. Zihnen, madden, malesef aşk ile oluşturduk putlarımızı" demişti. Sanem'e başkaldırı mesafesinde şiirler var kitapta. Şeytan taşlamak için yığınla taş var sayfalarda.

Halil ile ya ciddi meseleler üzerinde muhabbet edilir de feyz alınır, ya onun nükteleri ile dert tasa bırakılır veya sessizlik hakim olunca şiir okuması istenir. Bu yüzden Sad Nun Mim'i önermiş olayım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halil Ecer
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.