1000Kitap Logosu
Halil İbrahim Bulut
Halil İbrahim Bulut
Halil İbrahim Bulut

Halil İbrahim Bulut

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
9.6
13 Kişi
91
Okunma
4
Beğeni
899
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. Halil İbrahim Bulut
Unvan
Türk İlahiyatçı, Akademisyen, Yazar, Çevirmen
Doğum
Samsun, Türkiye, 1968
Yaşamı
1968 yılında Samsun’da doğdu. 1990’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans (1994) ve doktorasını (2001) yine aynı üniversitede tamamladı. 1990-1997 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli liselerde öğretmen olarak çalıştı. 1997 yılında intisap ettiği Sakarya Üniversitesi’nde 2006’da Doçent, 2011’de ise Profesör kadrosuna atandı. Halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Sahasıyla alakalı çeşitli yayınları vardır. Arapça ve İngilizce bilmekte olup evli ve dört çocuk babasıdır.
Muhammet KELEŞ
İslam Mezhepleri Tarihi'yi inceledi.
256 syf.
·
10/10 puan
Müslümanlar arasında siyasî ve itikâdi gayelerle ortaya çıkan zümreleşme faaliyetlerinin tarihi, dini, siyasi ve sosyal temellerini ortaya koymak, dinin temel metinlerini nasıl anladıklarını ve bunları nasıl pratiğe döktüklerini tasviri bir tarzda açıklayan ve müslümanların ortak değerler üzerinde birleşmesine katkı sağlayacak zengin içeriği, sağlıklı ve güvenilir bilgilerle diğer mezhep mensuplarını tanıyıp onların fikir zenginliği ile kendimizi donatacak harika bir kitap...
İslam Mezhepleri Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hüray Bzbyk
İslâm Mezhepleri Tarihi'yi inceledi.
560 syf.
·
49 günde
·
Puan vermedi
İlahiyat mezunu biri olarak zaten mezhepler tarihi dersi almıştım. Bu kitabı ise hem ders tekrarı hem de konuları tekrar gözden geçirmek için okudum. Ayrıca bu kitap birçok ilahiyat fakültesinde ders kitabı olarak da kullanılıyor. Anlatımı gayet güzel, sade ve anlaşılır. Kitabın açıklamasında şöyle yazıyor; "Kitap, müslümanlar arasında siyasi ve itikadi gayelerle ortaya çıkan zümreleșme faaliyetlerinin tarihi ve dini, siyasi ve sosyal temellerini ortaya koymak, dinin temel metinlerini nasıl anladıklarını ve bunları pratiğe nasıl döktüklerini tasviri bir tarzda açıklıyor. Müslüman toplumların mezhebi yapılarına dair sağlıklı ve güvenilir bilgiler edinmek, mezhep mensuplarının birbirlerini daha iyi tanımalarına, farklılıkları bir zenginlik olarak kabul etmelerine, ihtilaf noktalarından ziyade ortak değerler üzerinde birleșmelerine ve böylece potansiyel çatışmaların önünü almalarına yardımcı olacaktır." Kısaca; ilahiyat fakülteleri için hazırlanmış olsada, mezhepleri çok detaylandırmadan, ana hatlarıyla anlatan, mezheplerin nasıl ortaya çıktığını merak edenlerin okuyabileceği bir eser.
İslâm Mezhepleri Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
9