Haluk Hepkon

Haluk Hepkon

YazarÇevirmen
8.0/10
4 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
771
Gösterim
Adı:
Haluk Hepkon
Tam adı:
Cevdet Haluk Hepkon
Unvan:
Yazar
Gazeteci yazar, Kırmızı Kedi Yayınları'nın sahibi ve OdaTv'de köşesi vardır.
"Komplo teorilerinin baş düşman figürü, gerici sınıfların ihtiyaç ve korkularına bağlı olarak ve toplumların gelişmesine paralel olarak sürekli değişmiştir, değişmektedir. Değişmeyen tek şey, komplo teorilerinin gerici karakteri ve aydınlanmaya, devrimlere, ilerlemeye olan düşmanlığıdır."
160 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Tunus'ta Bin Ali'nin devrilmesine yol açacak Bouazizi adında bir gencin kendini yakması ile başlayan ve sonrasında tüm Ortadoğu'ya yayılan Arap Baharı ile ilgili olarak yazılmış detaylı bir araştırma eseri. Kitaba makaleler yazan dört yazardan biri karışan Libya'da yaşadığı için bu kitap bir bakımdan daha da önemli. Yazılarda ayaklanmaların ABD bünyesinde olduğunu savunan yazarların teorilerine gerçekler üzerinden bir antitez üretiliyor. ABD'nin bu süreçte nasıl yara aldığı, Hüsnü Mübarek'in devrilmemesi için elinden geleni yaptığı, Bahreyn'de çıkan isyanda menfaatleri dolayısıyla nasıl kanlı bir şekilde bastırdığı, Ilımlı İslam bünyesinde Türkiye'yi bu ayaklanmalar sonrasında model olarak göstermeye çalıştığı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca ayaklanmalarda Soros etkisi olmasının bu isyanları ABD taraflı olamayacağı da anlatılıyor. Son bölümde ise CFR adlı örgüt kurulmadan önce İngilizlerin Miler ve Ekibi adında bir örgüt kurması, ABD'nin dünya savaşlarına ekonomik sebeplerle girmesi, Texe Marrs gibi yazarların ürettiği komplo teorileri, Arap Baharı olaylarına İran, Çin, Rusya gibi ülkelerin tutumu ve Mısır'daki olayların İsrail'i güvenliği açısından rahatsız etmesi de detaylı bir şekilde anlatılıyor. Konuyu merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
122 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zeitgeist belgeselinin gerçekleri nasıl çarpıttığını, insanların gözlerini açmayı iddia ederken aslında insanların gözünün üzerine yeni bir sis perdesi çektiğini kanıtlarıyla gösteren bir kitap.

Kitapta belgeselin ilk kısmında yer alan Nasıralı İsa'nın aslında yaşamadığı
ve ona atfedilen özelliklerin daha önceki mitolojilerden alındığının anlatıldığı bölümün eleştirisi çok iyiydi. Belgeselin bu kısmında gerçeklerin nasıl çarpıtıldığı kanıtlarıyla ortaya koyuluyor.

Tunca Arslan'ın eleştiri yazısı ise bence kitabın en iyi kısmı. Tunca Arslan, Zeitgeist'in emperyalizm kavramı yerine gücü her şeye yeten birkaç kapitalisti geçirerek emperyalizmle savaşın (örneğin bağımsızlık savaşlarının) beyhude olduğu görüşünü tekrarlayan bir belgesel olduğunu, aydınlanmanın bir Zeitgeist cd'siyle gelmeyeceğini söylüyor.

Doğruyu söylemek gerekirse belgesel başta beni de çok etkilemişti. Zeitgeist bu konuda çok başarılı ve inandırıcı bir belgesel. Eleştirel bir gözle izlenmediğinde kişinin her şeyi bildiğini sanmasına neden oluyor.

Kitapta katılmadığım tek şey komplo teorilerinin tamamen olumsuz bir kavram olarak gösterilmesi. Bu durum özellikle Haluk Hepkon'un yazısında çok belirgin. Bütün komplo teorilerinin aynı kefeye koyulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bazı komplo teorileri gerçekten mantıklı argümanlara dayanıyor. Bunlar tam olarak gerçekleri yansıtmayabilir ama kuşku ve endişeleri ortaya koyması bakımından önemlidir diye düşünüyorum. Bu teoriler eğer eleştirel bir şekilde mantık süzgecinden geçirilerek değerlendirilirse faydalı olabilir.

Okuduğumuz, izlediğimiz şeyleri eleştirel bir gözle değerlendirmenin, önümüze sunulan bilgileri kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatan bu kitabı tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haluk Hepkon
Tam adı:
Cevdet Haluk Hepkon
Unvan:
Yazar
Gazeteci yazar, Kırmızı Kedi Yayınları'nın sahibi ve OdaTv'de köşesi vardır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.