Haluk Sunat

Haluk Sunat

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
52
Gösterim
Adı:
Haluk Sunat
Unvan:
Türk Yazar
...kendi olmasına izin vermiyor, "kendine göre olmaya" zorluyor.
Demek ki; şiddet ya da tahakküm, kişinin özgürce ‘kendi olamadığı’ yerde başlıyor.
Kadınlarının en küçük kural dışı kendi olma eğilimlerinden düzen bozucu günahlar icat eden ve dellenen töreci ağır abilerle, kendi içindekilerin en küçük kendi olma kımıltısından huylanıp sopa sallayan derin devlet babanın arasındaki fark nedir?
Neden, buranın oğulları da, çoğunluk, babaya yaltaklanmayı seçer; bütün bir ömür babaya yardım ve yataklıkla geçer?
Sormaz mısın kendine, bir başına 'imge', nasıl olur da faşizmin kapısını aralar?
İmge bu yahu; küfrolup düzmeye de yarar, şiir düzmeye de yarar. Marifet onu kullananda!
Şiddet, ‘kendi olamamak’la başlar;
Kendi olamamak, kendilikler arası ‘hiyerarşi’ye işaret eder -o anlamda, şiddet, hiyerarşi ile başlar;
Alt-üst sıralanışı anlamına gelen hiyerarşinin güvencesi, baskı ya da zorbalıkla hükmetmek anlamına gelen ‘tahakküm’dür -dolayısıyla; şiddetin tahakkümü, tahakkümün şiddetiyle doğru orantılıdır.
“İnanmayan dostlarımızdan biri pişmanlık duymadan şunu söyleyebilecektir:
‘Cenneti meleklere ve serçelere bıraktık’”.*
‘İnanmayan dostlarımızdan biri’, Spinozadır!

Freud'un Spinoza Bahsi,
'Bir Yanılsamanın Geleceği'
Leonardo, doğanın ihtişamı karşısında yaşadığı
ulvi duygular ve doğanın gizemini çözme arayışıyla, aslında, çocuklukta kalmış hazzı ele geçirme heyecanı yaşamaktadır. İşte, tam da bu noktada Spinoza yâdedilmektedir:
“Leonardo’nun bu yönelimi, bir cüret, Spinoza’nın düşünme tarzına yakın addedilebilir”.
272 syf.
·7 günde·9/10 puan
Güçlü bir entelektüel birikime sahip olan -daha doğrusu bu entelektüel birikimi bu kitapta yansıtan- aynı zamanda da psikanaliz eğitimi almış olan sayın Haluk Sunat çağımızın en önemli kalemlerinden birisi olan rahmetli Adalet Ağaoğlu'nun eserlerinden yola çıkarak yazarın roman dünyası ve gerçek hayatı arasındaki ilişkilere ışık tutmaya çalışmış. Adalet Ağaoğlu kendi roman dünyası ve yazar kimliği üzerine yapılmış çok az çalışmanın olduğunu denemelerinde sık sık vurguluyordu ve bu çalışmalar arasında özellikle bu çalışmadan bahsetmişti. Kitaba başlamadan önce yazarın Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır..., Göç Temizliği, Gece Hayatım kitaplarının özellikle okunması gerekiyor. Çünkü yapılan çalışmada özellikle bu eserler üzerinden ilerlenmiş. Öncelikle Gece Hayatım kitabı üzerinden yazarın rüyaları aracılığıyla, yazarın yaşadığı dönemin şartları da göz önünde bulundurularak psikanalitik duyarlıklı bir inceleme yapılmış. Nasıl olsa rüyalar gündüz yaşadığımız olayların geçmişte yaşadığımız ve baskı altında tuttuğumuz -bilinçaltımıza ittiğimiz- olayları olayları harekete geçirmesi ve bunun sonucunda uykuda bu olayları daha fazla baskı altında tutamadığımız için bilincimize yükselmesi durumudur. Bu bağlamda yazarın hayatı ve rüyaları arasındaki örtüşmeler ele alınmış. Bunun yanında yazarın bazı romanlarına kendi hayatını ne şekilde yansıttığı da bize aktarılmış. Yani bende, benden içeru olan ben gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmış. Kitabın son bölümünde "Soranına Notlar" başlıklı bir yazıda psikanalitik kuramın gelişimi ile ilgili kapsamlı bilgiler verilmiş. Keşke bu bilgiler kitabın en başında verilseydi. Hem kullanılan yöntemler kitabın diğer bölümlerinde daha açık bir şekilde görülebilirdi, hem de Adalet Ağaoğlu'nun hayatı ve kullanılan yöntemler arasında bir bağ kurulabilirdi. Bunun dışında gayet başarılı bir çalışma. Adalet Ağaoğlu'nun ruhu şad olsun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haluk Sunat
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.