Hamza Yusuf

Hamza Yusuf

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Eğer biri,herhangi bir kimseye verilen nimetleri sorgularsa aslında bu nimetleri vereni sorguluyor demektir.
Başkalarının kusurları üzerine düşünmek ya da konuşmak için vakit harcamak ahmakçadır.Şu kısa hayatta,kendi kusurlarımızın farkına varıp onları gidermek için sürekli çalışmak çok daha makul bir yatırımdır
Hepimiz,her an,kainatta kendisinden başka güç ve kudret sahibi olmayan,gökleri ve yeri yaratan Allahın yüce huzurunda yaşıyor ve hareket ediyoruz
Allahın yarattıkları üzerindeki kusursuz nezaretini ve bize gönderdiği sayısız nimetleri cidden tefekkür etsek ve bunun üzerine Onun huzurunda yapıp ettiklerimizi gözden geçirsek,zillet ve utançtan başka ne hissedebiliriz
Biriktirdiklerimiz,ölüm bizi alıp götürdüğünde,başkaları,uzerinde kavga etsin ve harcasın diye arkamızda kalır
272 syf.
·93 günde·Beğendi·10/10
"Kalbin Simyası: Manevî Yaralara Çare Bulmak", "manevî boşluk" gibi kavramlarla karşılanmaya çalışılan günümüzün trendi kişisel gelişim arayışlarının asıl sebebine eğiliyor, bu nedeni "kalbin manevî hastalıklara yakalanması" olarak ele alıyor.
İnsanoğlunu bu boşluğa sürükleyen asıl sebep, manevî dayanak noktalarının kaybolarak nefsin isteklerinin iyi yönlendirilemeyip kalbin kibir, cimrilik, düşmanlık, şımarıklık gibi birçok olumsuz özellik tarafından kuşatılmış olması. İşte Hamza Yusuf, bu hastalıklara, çok önemli bir âlim olan İmam Mevlüd'ün şiirsel eserinden yola çıkarak tanı koyup onları teşhis ediyor ve bu manevî rahatsızlıklara yönelik tedavi yöntemleri öneriyor.

Fiziksel kalbimiz ile manevî kalbimiz aslında aynı yönde ilerler, fiziksel kalp ne kadar sağlıklıysa manevî kalp de yeme içme gibi rutinlerdeki adaba uygunlukla o denli sağlıklı olur ve yine, manevî kalp sağlıklı tutulursa fiziksel kalp hastalıkları da o denli azalır.

İslamî geleneğe yaslanan bu metin, "korku"dan ziyade "umut" vâdetmekle birlikte, okuru, bir kul, hataları olan bir Âdemoğlu olarak, noksan noktalarının farkına vararak içsel boşluğunu doldurma yönünde adım atmaya teşvik ediyor. Değindiği disiplinlerarası noktalarla da birçok sosyal bilim koluna kitap ediyor.

Hamza Yusuf, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi olan Zaytuna College'in kurucusu, dünya çapında bilinen, hatrı sayılır takipçileri olan, dinî meseleleri samimiyetle, araya bir ulema-halk ayrımı koymadan anlatabilen bir İslam âlimidir. On yedi yaşında geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatının anlamını sorgulamaya başlayarak bu sürecin sonunda Müslüman olmuş, hayatını, dünyanın birçok ülkesini dolaşarak İslam'ı ve onun güleryüzünü, kapsayıcılığını anlatmaya vakfetmiştir. Halihazırda çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye'de de hatrı sayılır bir takipçi kitlesi bulunan Hamza Yusuf, ülkemize de gelerek program yapmıştır.

Orijinal adı "Purification of the Heart" olan ve yıllardır alanında ilgi gören önemli referans kitaplardan olan bu çalışma, bahsi geçen kalbî / manevî hastalıkları, güncel tabirle, insana kötü enerji yükleyen özellikleri kısa ve özlü sözler formatındaki beyitler eşliğinde tanı-teşhis-tedavi ekseninde ele alıyor ve anlam arayışı içinde olan günümüz dünyasına bir geleneğe yaslanış ve yaratılış amacını anlama sürecine giriş bağlamında ayetlere, hadislere, nasihatlere dayanarak çözüm önerileri sunuyor. Bu nedenle kitabı okuyan herkes, neredeyse otuz başlıkta ele alınan, bu yıpratıcı özelliklerden en az birini kendinde bulacak, etkilerini kendiyle bağdaştıracaktır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.