Hamza Yusuf

Hamza Yusuf

Yazar
8.8/10
126 Kişi
·
373
Okunma
·
20
Beğeni
·
499
Gösterim
Adı:
Hamza Yusuf
Unvan:
Yazar
Doğum:
Washington, ABD, Ocak 1960
Doğum adı Mark Hanson’dır. Rum-Ortodoks Hristiyan geleneğinden gelen bir ailenin çocuğu olarak, bu gelenek çerçevesinde Kuzey Kaliforniya’da yetişti. 17 yaşında geçirdiği ciddi bir trafik kazasının ardından bir müddet komada kaldı. Fizik tedavisi tamamlandıktan sonraki tedavi döneminde kendi iç âlemine dönüp bir nevi inzivaya çekilerek fâniliği üzerine düşünmeye başladı. 1977 yılında Müslüman olarak Hamza Yusuf ismini aldı. Bundan sonraki on yıl boyunca başta Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuzey ve Batı Afrika olmak üzere İslam coğrafyasında gezdi. Farklı ülkelerde iyi bilinen âlimlerden birçok İslamî konuda icazet aldı. On yıllık yurt dışı eğitimlerinden sonra ülkesine dönerek burada Dinler Tarihi ve Sağlık Hizmetleri alanlarında diploma aldı. Bir müddet acil serviste çalıştı.

Ardından Kaliforniya'ya yerleşen Hamza Yusuf, burada sağlık memurluğu ile karşılaştırmalı dinî ilimler eğitimleri aldı. Hastane koridorlarından sonra, eğitimci ya da konuşmacı olarak davet edildiği programlara katıldı ve nihayet hayalini kurduğu İslamî ilimler merkezini kurmak için bölgedeki diğer âlimlerle çalışmalara başladı. Dünyanın dört bir tarafında İslam hakkında konferanslar veren Hamza Yusuf, 1996’da Zaytuna Enstitüsü’nü kurdu. Batı’ya klasik İslam tablosunu sunan, İslamî ilimlerin ve geleneksel metotlarla eğitimin yeniden canlanmasını amaçlayarak her yıl çeşitli programlardan ve yaz kurslarından birçok mezun veren enstitü, 2008’de Zaytuna Collegeolarak yeniden yapılanarak Berkeley’e taşındı ve Batı’nın ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi unvanını aldı Kalbin Simyası: Manevî Yaralara Çara Bulmak, (Purification of the Heart) yazarın Türkçeye kazandırılan ilk kitabıdır.
Kinin esas kurbanı, onu taşıyan sahibidir.
Bu sebeple, mü’minler şöyle dua ederler:
“...Rabbimiz! Kalbimizde mü’minlere karşı kin bırakma...
Haşr, 10
Hamza Yusuf
Sayfa 169 - Timaş
“En iyi anti-depresan insanlara hizmet etmektir,
eğer depresyondaysanız kendinizle ilgilenmekten vazgeçin ve hizmet edebileceğiniz birilerini bulun.
Allah, sizi ona götürecek bir dünya yarattı.”
Hamza Yusuf
Sayfa 274 - Tlmaş
272 syf.
·9/10
Es-Selam Dostlar…
Kalbin Simyası. İlk gördüğümde açıkça ifade etmek gerekirse son zamanlarda sırf d i n i kitap kisvesi adı altında ortaya çıkan tamamen tarz yapma amaçlı türedi kitaplardan bir örnek daha dedim:))

Konya da her zaman derim özelikle dini kitaplar anlamında biraz reklam gibi de olacak ama Rampalı Çarşıda ki HÜNER KİTABEVİNİ tek geçerim:))

İncelediğimde yanıldığımı anladım.
Yazarımızın şu cümlesi dahi kitaba bedel derim;
‘’ “En iyi anti-depresan insanlara hizmet etmektir,
eğer depresyondaysanız kendinizle ilgilenmekten vazgeçin ve hizmet edebileceğiniz birilerini bulun.
Allah, sizi ona götürecek bir dünya yarattı.”

Hamza YUSUF…
1977 yılında Müslüman olup çeşitli islam ülkelerinde dini konularda icazet almış.
Ardından ABD ye yerleşmiş ve islami ilimlerin geleneksel metodlar ile eğitimine önem vermiş ve hayalini kurduğu İlk Müslüman Beşeri İlimler Üniversitesini kurmuş.

Kitaba gelince;
Dikkatli bir şekilde yazıldığı ilk gözüme çarpan unsur.
Moritanyali Alim Muhammed Mevlüd el-Moritani isimli bir zatın Mutahharatul Kulub adlı eser ve İmam Gazalinin İhya’sından faydalanılarak kaleme alınmış.
Bir nev’i şerh tarzında bir eser de diyebiliriz.

Hepimizin bildiği gibi globalleşen seküler dünyada en büyük sıkıntılarımızın başında Kalbin mutmain olmaması gelmektedir.
Ve görüyoruz ki kalbi hastalıklar her daim sürekli bir şekilde zuhur etmektedir.

Müellif işte bu noktada konuyu dolandırmadan herhangi bir kalbi kusur ve arızalardan bahsetmekle beraber o kusurdan kurtulmanın yollarını da izah etmektedir.
Misal;
Haya,utanma imandandır ya da kalbin iyi güzel bir amelidir.
Peki hangi durumlarda haya övülmüşken,
Hangi durumlarda haya yerilmiştir?

Yerilmiş haya; iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırma konusunda susmak,

Övülmüş haya ise; seçilmiş O’lanın ( SAV ) Hz. Zeyneb ile evliliği esnasında göstermiş olduğu haya övülmüştür.
Efendimiz (SAV) in evinde vermiş olduğu düğün yemeğinden sonra gelenlerin çoğu çıktığı halde üç kişi oturmaya ve kendi aralarında konuşmaya devam etmişlerdi.
Peygamberimiz (SAV) ise güzel ahlakından dolayı onlara çıkmalarını söylemekten haya etmişti.

İşte islam geleneğini esas alan yazarımız insanın her daim anlam arayışına dair kalbin rahatsızlıklarını örnekler ile irdeleyip önümüze Kur’an ve sünnet eksenli sürdürebilir tedavi yöntemlerini önermiş.

Peki nerede hata yapmış?
Maalesef ve maalesef Hadisleri ele alırken kaynak belirtmemiş.
Ve kitabın tek kusuru ve hatta en önemli kusuru bu diyebilirim.

Hamiş;
Neredeyse tamamen dış görünüş ve maddiyat anlamında seyreden günümüzün dünyasında, manevi gelişime en üst düzeyde ihtiyaç duyulan an’da manevi hastalıklarla mücadele edip kalbimi arındırmak istiyorum diyenler?
Hadi ne duruyorsunuz bu kitabı en kısa zamanda temin edin derim:))))

Baki selamlar…
272 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
“Bütün hayatımızda yapıp ettiklerimizden sorumlu tutulacağımızı fark ettiğimiz an, işte o zaman, her saniye hayati bir önem kazanır. Vakit, bize Allah’ın bir nimetidir. Ve onu nasıl değerlendirmemiz gerektiği sorusu, bizim karşı karşıya kaldığımız en çetin meseledir. “
(syf:236)

“ En iyi ayni depresan insanlara hizmet etmektir, eğer depresyondaysanız kendinizle ilgilenmekten vazgeçin ve hizmet edebileceğiniz birilerini bulun.”
(Arka kapaktan)

“Eskiden İslam dünyasında insanlar, manevi bir servet olan ilimle anılmak isterlerdi, maddiyatla değil. O dönemlerde yalnızca ilimleri sebebiyle islam dünyasında ciddi bir şöhrete sahip son derece fakir alimler bulunması kayda değerdir. “Günümüzde bunu bulmak pek mümkün değil.
(syf:87)

Aslında kitabı herkesin elinde görünce okumaktan vazgeçmiştim çok sonra okuyacaktım ki bir anda kendimi kitabı okurken buldum.
Bir yazar kitabında şöyle bir şey diyordu: Maddi hastalıklara değen eller çoğalırken manevi hastalıklarımız artıyordu.
Hastayız. Manevi yaralarımızın farkına varmaya teşhis ve tedaviye ihtiyacı var. Nasıl ki maddi hastalık sürecinde hastalığımızın teşhisi , kabul süreci ve ardından tedavisi varsa manevi hastalıklarda böyle.
Önce teşhis edilmeli, sonra bunu kabul etmeli ve iyi olmayı şifa bulmayı istemeli.
İşte okuduğum kitabı alimlerden İmam Mevlüd’ün beytlerinden yola çıkılarak
Hamza Yusuf’un kendi içinde beytleri şerh ederek kitaba alıp hazırladığını öğreniyoruz.
Beytlerin Arapça aslından tercüme edilmesi öyle naif ki okurken de çok dile getirdim bunu hayran oldum gerçekten çok etkiledi beni. Bunda sevgili Handenin işini ne kadar aşkla yaptığını görüyoruz.
Kendisiyle sohbet etme imkanım oldu sağolsun vaktini ayırdı samimiyetine samimi / niyetle sarıldım️


Hamza Yusuf Washinton da Hristiyan geleneğinden gelen bir ailenin çocuğu. 17 yaşında geçirdiği ciddi bir trafik kazasının neticesinde komada kalıyor ve sonrasında tedavi döneminde iç alemine dönerek sorgulama yapıyor ve 1977 de Hamza Yusuf olarak müslüman oluyor. (Detaylı bilgi için nete bakınız.)
Ve yazarın Türkçede yayınlanan ilk kitabı Kalbin Simyası
(Manevi yaralara çare bulmak)
Kitapta (kibir,gaflet,riya, kıskançlık, dünya sevgisi,fakirlikten korkmak, su-i zan ve daha bir çok manevi hastalığın tanımını yapıyor ve sonrasında tedavisini veriyor.
En çok neresi etkiledi derseniz gaflet bölümü derim...
Öyle büyük bir gaflet içinde debelenip duruyoruz ki çırpındıkça batıyoruz.
Sevindiren yanı ise kurtuluş mümkün.


Altını çizmediğim sayfalar çok azdır kitapta.
Öyle güzel ve akıcı bir anlatıma sahip ki kitap burada çevirmenin (Abdurrahman Açıkgöz beyfendinin) de hakkını vermek lazım. Kitabı kim okursa okusun anlaşır dilde olmuş.
Tedavi yöntemleri çok etkileyici gerçekten.
Ben kendi adıma kalbimi yokladım ve kendime bile söyleyemediğim hastalıklarımın olduğunu farkettim. “ Herkes kendi kalbinin çobanıdır” diyor kitapta. Niyetimi tekrardan gözden geçirdim. Evet kalbimize çoban olmak en büyük vazife. Zira çoban olamazsan nasıl dağılacağını kestiremiyorum.
Hastalıklarımı teşhis edip bir liste çıkardım, tedavilerini uygulamaya karar verdim inşallah Rabbimin yardımıyla başarılı olabilirim. Sonra Ayeti Kerimeleri ve Hadisi Şerif’ler not aldım.
Çok uzun oldu biliyorum daha da uzun olabilir belki ama bu kitabı mutlaka okuyun, okutturun hayatınıza, sevdiklerinize dokunsun. Ola ki ahiretinizin kurtuluşuna vesile olur.
İnşallah bana okuduklarımla amel etmek size de okumak nasip olsun.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Neredeyse her satırını çizmem gerektiğini düşündüğüm bir kitap ,sadece manevi yaralara değil aslında maddi yaraları da saracak bir kılavuz diyebiliriz.Bir Müslüma'nın hayatı boyunca gideceği yollarda yapacağı tercihlerin nedeni, sonucu neleri doğurabilir ya da nasıl ilerleyebilir ?Hiç duymadığım örneklere rastladım sahih ya da noksan, ya da uydurma hadis fark etmez bize aşılanması gereken doğru mu ?Bunu düşündürdü .Kendimizi anlayabildik mi anlatabildik mi derdimiz bu olmalı .Bütün mesele baştan beri eksiğiz, hala anlayamadığımız, cevabını veremediğimiz bir yığın soru, ha bu da yetmezmiş gibi yaptığımız şeylerin nedenine de cevap bulamayaşımız hayli garip bir durum .Bütün meselelerin özünde ise iyi bir insan, iyi bir Müslüman olabilmek ...
272 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Kitabı sürekli görüyordum. Öyle sanıyorum ki bu aralar gündemde olan bir kitap. Bende merak ettim ve aldım. Daha kitaba başlamadan Hamza Yusuf'u tanıtan ilk kısımda zaten hayran kaldım. Gıpta ettim. Kitabı da beğendim. Kalpte olabilecek ve olan hastalıkları sırayla ele alıp bunların tanısı ve çözümü nedir bunu anlatmış. Nefsime pay çıkardığım elbette çok cümle oldu. Tavsiye ediyorum.
272 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ameller niyetlere göredir ve gönlümüzdeki niyet ne ise onu göreceğiz.Peki bizler gerçek niyetlerimizi gerçekten biliyor muyuz?
Yaptığımız yardımları,ibadetleri...gerçekten Allahın rızasını kazanmak için mi yapıyoruz yoksa başkaları hakkımızda iyi şeyler söylesin diye mi?Eminim hepimiz "Tabi ki Allah rızası için" deriz.Kim cimriyim,kimseye haksızlık etmem,buğz etmem,itibar peşinde koşmam,sû-i zan beslemem,sahtekarlık yapmam der ki zaten.Ama bence bu kitabı okuyun ve niyetlerinizi tekrar bir gözden geçirin.Kendi adıma yaptığım birçok hatayı farketmeme,niyetlerimi sorgulamama,vesile oldu bu güzel kitap.
Kitabın bir diğer ve güzel özelliği de niyetleri sorgulatmanın yanında,sizlere kalp tedavisi için Kuran ve sünnetten örnekler vererek,tedavi yollarını gösteriyor.
272 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hepimizin, sahip olduğumuz fakat sahip olmaktan şikayetçi olduğumuz, değiştirmeye çalıştığımız fakat bir türlü değiştiremediğimiz, kendimize ve çevremize zarar veren, olumsuz birtakım özelliklerimiz vardır.
Hamza Yusuf, bu özelliklerin "kalbimizin hastalıklarından" kaynaklanabileceğini söylüyor.
Kalbimizin bu hastalıklarının manevi kökenli olduğunu ve bu hastalıkların çaresini de manevi kaynaklarımız olan Kur'an-ı Kerim, hadisler vb kaynaklardan bulabileceğimizi savunuyor Hamza Yusuf.
Tam 29 adet manevi hastalıktan bahseden Hamza Yusuf, her bir hastalığın manevi çarelerini de bizlere sunuyor.
Kendinizden çok şey bulacağınız ve okuduktan sonra değiştiğinizi hissedeceğiniz bu kişisel gelişim kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum! Kalbin Simyası Hamza Yusuf
272 syf.
·38 günde
Kesinlikle okunması gereken bir kitap demek istiyorum .. Şöyle ki içinde hem manevi sıkıntıların ne için kaynaklandığı ve bunlara nasıl çözüm bulunacağına dair çok güzel bilgiler mevcut ..istisnasız her satırı çizme gereği duyuyorsunuz çünkü her satır bir öncekine göre daha mühim .. Böyle bir zamanda hafife aldığımız bir çok davranışın aslında ne denli bir hastalık olduğunu anlıyorsunuz .. Ve kesinlikle ara ara açıp okunması gerektiği kanısındayım .. Yazılacak çok şey var lakin merak edip okumak isteyenler olur diye çok fazla yazmak istemiyorum açıkçası. :) emin olun pisman olunmayacak bir kitap kendisi ..
272 syf.
·Beğendi·10/10
Son zamanlarda sıklıkla gördüğüm ve çoğu kişinin beğenerek okuduğu kitabı sonunda bende okuma fırsatı buldum. hem kişisel gelişim hem de tasavvuf kitabı olarak adlandırabiliriz. Kitap İmam Mevlüd’ün manzum eserinden yola çıkarak yazılmış. kalbin hastalıklarından ve onları nasıl tedavi ederiz sorusuna cevap bulabileceğimiz çiçek gibi bir kitap. ayrıca sayfaları bolca ayetler ve hadisler süslüyor.
Birçok konuda bilimsel çalışmalardan çıkarılan sonuçlarda yer almakta.
Fesatlıktan, hasetlikten kibirden nasıl kurtuluruz, bunların nedenleri nedir gibi konulara değiniliyor.
Peygamber Efendimiz’in ve sahabelerin hayatından bir çok misal veriliyor. Ayrıca Müslüman kimse nasıl olmalıdır, onu diğer kişilerden ve topluluklardan ayıran noktalar neler olmalıdır, nefsimize hâkim olmayı nasıl başarabiliriz hepsi bu kitapta.
Kitabın yazarı olan Hamza Yusuf âlim ve mutasavvıf ve ABD’deki ilk Müslüman beşeri ilimler üniversitesi olan “Zaytuna College” ‘i kurmuş. Kitapta kalple ilgili her konu ele alınıyor.
kalbin kitabı gibi düşünün.
tüm kötülükler ve iyilikler kalpten gelir, o halde onu çok iyi tanımamız gerek.
işte bu yüzden bu kitabı okuyun ve okutun..
272 syf.
·93 günde·Beğendi·10/10
"Kalbin Simyası: Manevî Yaralara Çare Bulmak", "manevî boşluk" gibi kavramlarla karşılanmaya çalışılan günümüzün trendi kişisel gelişim arayışlarının asıl sebebine eğiliyor, bu nedeni "kalbin manevî hastalıklara yakalanması" olarak ele alıyor.
İnsanoğlunu bu boşluğa sürükleyen asıl sebep, manevî dayanak noktalarının kaybolarak nefsin isteklerinin iyi yönlendirilemeyip kalbin kibir, cimrilik, düşmanlık, şımarıklık gibi birçok olumsuz özellik tarafından kuşatılmış olması. İşte Hamza Yusuf, bu hastalıklara, çok önemli bir âlim olan İmam Mevlüd'ün şiirsel eserinden yola çıkarak tanı koyup onları teşhis ediyor ve bu manevî rahatsızlıklara yönelik tedavi yöntemleri öneriyor.

Fiziksel kalbimiz ile manevî kalbimiz aslında aynı yönde ilerler, fiziksel kalp ne kadar sağlıklıysa manevî kalp de yeme içme gibi rutinlerdeki adaba uygunlukla o denli sağlıklı olur ve yine, manevî kalp sağlıklı tutulursa fiziksel kalp hastalıkları da o denli azalır.

İslamî geleneğe yaslanan bu metin, "korku"dan ziyade "umut" vâdetmekle birlikte, okuru, bir kul, hataları olan bir Âdemoğlu olarak, noksan noktalarının farkına vararak içsel boşluğunu doldurma yönünde adım atmaya teşvik ediyor. Değindiği disiplinlerarası noktalarla da birçok sosyal bilim koluna kitap ediyor.

Hamza Yusuf, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi olan Zaytuna College'in kurucusu, dünya çapında bilinen, hatrı sayılır takipçileri olan, dinî meseleleri samimiyetle, araya bir ulema-halk ayrımı koymadan anlatabilen bir İslam âlimidir. On yedi yaşında geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatının anlamını sorgulamaya başlayarak bu sürecin sonunda Müslüman olmuş, hayatını, dünyanın birçok ülkesini dolaşarak İslam'ı ve onun güleryüzünü, kapsayıcılığını anlatmaya vakfetmiştir. Halihazırda çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye'de de hatrı sayılır bir takipçi kitlesi bulunan Hamza Yusuf, ülkemize de gelerek program yapmıştır.

Orijinal adı "Purification of the Heart" olan ve yıllardır alanında ilgi gören önemli referans kitaplardan olan bu çalışma, bahsi geçen kalbî / manevî hastalıkları, güncel tabirle, insana kötü enerji yükleyen özellikleri kısa ve özlü sözler formatındaki beyitler eşliğinde tanı-teşhis-tedavi ekseninde ele alıyor ve anlam arayışı içinde olan günümüz dünyasına bir geleneğe yaslanış ve yaratılış amacını anlama sürecine giriş bağlamında ayetlere, hadislere, nasihatlere dayanarak çözüm önerileri sunuyor. Bu nedenle kitabı okuyan herkes, neredeyse otuz başlıkta ele alınan, bu yıpratıcı özelliklerden en az birini kendinde bulacak, etkilerini kendiyle bağdaştıracaktır.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Selâmun aleyküm
Kitapta 25 tane hastalıktan bahsediyor. Kalbimizin kapılabildigi, kapılabiliceği veya belkide şuan o hastalıkların birisinin veya bir kaçının bizi yakaladığı hastalıklar:
1) Cimrilik (buhl)
2) Şımarıklık
3) Nefret (buğz)
4) Haksızlık (baghî)
5) Dünya sevgisi
6) Kıskançlık (haset)
7) Zararlı Utangaçlık (hayâ)
8) Hayal kurmak
9) Fakirlik korkusu
10) Riya
11) Allah'tan başkasına dayanmak
12) Kadere Rıza göstermemek
13) İtibar peşinde koşmak (Sum'a)
14) Uzun Emel ( Tûl-i emel)
15) Sû-izan
16) Ucuz
17) Sahtekarlık (gış)
18) Öfke
19) Gaflet
20) Kin (gil)
21) Bobürlenme ve kibir
22) Yerilmekten Hoşlanmamak
23) Ölümden nefret
24) Küfran-ı Nimet
25) İstihza
Bu 25 hastalıklığın tek tek tanımını yapıp, sonra nasıl tedavi ediliceğini anlatıyor. Bu kitap, manevi arınmaya dair yollar sunan Mutahharatü'l-Kulûb (Kalplerin Saflaştırılması) isimli şiir üzerine bina edilmiştir. Kitap Batı'da okura hitaben yazılmıştır. Bu yüzden kitapda Batı yaşayış tarzından örnekler vermektedir. Ama malesef ki sözü edilen modern sorunlar, artık sadece Batılıları değil, bizleri de yakından ilgilendiriyor. Hayatıma yeni şeyler kattan bir kitap oldu. Kendimde olan hastalıkları öğrenmeme vesile oldu. Ve onları nasıl tedavi edebilirim onları öğrendim. Rabbim istifa edebilmeyi nasip etsin. Bir kere değil el altında olup hatta bir grupla düzenli tahlilerinin yapılıp, konuşulacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hamza Yusuf
Unvan:
Yazar
Doğum:
Washington, ABD, Ocak 1960
Doğum adı Mark Hanson’dır. Rum-Ortodoks Hristiyan geleneğinden gelen bir ailenin çocuğu olarak, bu gelenek çerçevesinde Kuzey Kaliforniya’da yetişti. 17 yaşında geçirdiği ciddi bir trafik kazasının ardından bir müddet komada kaldı. Fizik tedavisi tamamlandıktan sonraki tedavi döneminde kendi iç âlemine dönüp bir nevi inzivaya çekilerek fâniliği üzerine düşünmeye başladı. 1977 yılında Müslüman olarak Hamza Yusuf ismini aldı. Bundan sonraki on yıl boyunca başta Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuzey ve Batı Afrika olmak üzere İslam coğrafyasında gezdi. Farklı ülkelerde iyi bilinen âlimlerden birçok İslamî konuda icazet aldı. On yıllık yurt dışı eğitimlerinden sonra ülkesine dönerek burada Dinler Tarihi ve Sağlık Hizmetleri alanlarında diploma aldı. Bir müddet acil serviste çalıştı.

Ardından Kaliforniya'ya yerleşen Hamza Yusuf, burada sağlık memurluğu ile karşılaştırmalı dinî ilimler eğitimleri aldı. Hastane koridorlarından sonra, eğitimci ya da konuşmacı olarak davet edildiği programlara katıldı ve nihayet hayalini kurduğu İslamî ilimler merkezini kurmak için bölgedeki diğer âlimlerle çalışmalara başladı. Dünyanın dört bir tarafında İslam hakkında konferanslar veren Hamza Yusuf, 1996’da Zaytuna Enstitüsü’nü kurdu. Batı’ya klasik İslam tablosunu sunan, İslamî ilimlerin ve geleneksel metotlarla eğitimin yeniden canlanmasını amaçlayarak her yıl çeşitli programlardan ve yaz kurslarından birçok mezun veren enstitü, 2008’de Zaytuna Collegeolarak yeniden yapılanarak Berkeley’e taşındı ve Batı’nın ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi unvanını aldı Kalbin Simyası: Manevî Yaralara Çara Bulmak, (Purification of the Heart) yazarın Türkçeye kazandırılan ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 373 okur okudu.
  • 68 okur okuyor.
  • 290 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.