Kalbin Simyası (Manevi Yaralara Çare Bulmak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
288
Gösterim
Adı:
Kalbin Simyası
Alt başlık:
Manevi Yaralara Çare Bulmak
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050829259
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Kalbi kararmış olanlar zulmederler; buna karşılık, saf kalpli kimseler kendilerine zulmedeni affetmekle kalmaz, onu itibar ve ahlaken yükseltirler. Kendimizi manevî olarak temizlemek için, önce bu gerçeğin farkına varmamız gerekiyor. İşte elinizdeki, tamamen bununla ilgili bir kitap: Kalbi arındırmanın ve kurtuluşun el kitabı."

Neredeyse tamamıyla dış görünüş ve maddiyat odağında seyreden günümüzün dünyası, manevî gelişime daha fazla ihtiyaç duyar hale geldi. İnsanoğlunu boşluğa sürükleyen asıl neden ise manevî dayanak noktalarının kaybolması sonucunda nefsin isteklerinin doğru yönlendirilemeyip kalbin kibir, cimrilik, düşmanlık duygusu gibi birçok olumsuz nitelik tarafından kuşatılmış olması.

İşte; ABD'deki ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi olan Zaytuna College'in kurucusu, dinî meseleleri samimiyetle, ulema-halk ayrımı yapmadan anlatabilen, aynı zamanda sosyal bilimlere dair entelektüel birikimi ve disiplinlerarası metoduyla, kadim İslam geleneğini esas alan bir âlim ve mutasavvıf olan Hamza Yusuf, bu anlam arayışına ket vuran kalbî rahatsızlıkları irdeliyor. Kendisi de önemli bir âlim olan İmam Mevlüd’ün manzum eserinden yola çıkarak, kalbin manevî hastalıklarını teşhis edip bu hastalıklara Kur’ân, gelenek ve ilim eksenli sürdürülebilir tedavi yöntemleri öneriyor.
272 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ameller niyetlere göredir ve gönlümüzdeki niyet ne ise onu göreceğiz.Peki bizler gerçek niyetlerimizi gerçekten biliyor muyuz?
Yaptığımız yardımları,ibadetleri...gerçekten Allahın rızasını kazanmak için mi yapıyoruz yoksa başkaları hakkımızda iyi şeyler söylesin diye mi?Eminim hepimiz "Tabi ki Allah rızası için" deriz.Kim cimriyim,kimseye haksızlık etmem,buğz etmem,itibar peşinde koşmam,sû-i zan beslemem,sahtekarlık yapmam der ki zaten.Ama bence bu kitabı okuyun ve niyetlerinizi tekrar bir gözden geçirin.Kendi adıma yaptığım birçok hatayı farketmeme,niyetlerimi sorgulamama,vesile oldu bu güzel kitap.
Kitabın bir diğer ve güzel özelliği de niyetleri sorgulatmanın yanında,sizlere kalp tedavisi için Kuran ve sünnetten örnekler vererek,tedavi yollarını gösteriyor.
272 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
“Bütün hayatımızda yapıp ettiklerimizden sorumlu tutulacağımızı fark ettiğimiz an, işte o zaman, her saniye hayati bir önem kazanır. Vakit, bize Allah’ın bir nimetidir. Ve onu nasıl değerlendirmemiz gerektiği sorusu, bizim karşı karşıya kaldığımız en çetin meseledir. “
(syf:236)

“ En iyi ayni depresan insanlara hizmet etmektir, eğer depresyondaysanız kendinizle ilgilenmekten vazgeçin ve hizmet edebileceğiniz birilerini bulun.”
(Arka kapaktan)

“Eskiden İslam dünyasında insanlar, manevi bir servet olan ilimle anılmak isterlerdi, maddiyatla değil. O dönemlerde yalnızca ilimleri sebebiyle islam dünyasında ciddi bir şöhrete sahip son derece fakir alimler bulunması kayda değerdir. “Günümüzde bunu bulmak pek mümkün değil.
(syf:87)

Aslında kitabı herkesin elinde görünce okumaktan vazgeçmiştim çok sonra okuyacaktım ki bir anda kendimi kitabı okurken buldum.
Bir yazar kitabında şöyle bir şey diyordu: Maddi hastalıklara değen eller çoğalırken manevi hastalıklarımız artıyordu.
Hastayız. Manevi yaralarımızın farkına varmaya teşhis ve tedaviye ihtiyacı var. Nasıl ki maddi hastalık sürecinde hastalığımızın teşhisi , kabul süreci ve ardından tedavisi varsa manevi hastalıklarda böyle.
Önce teşhis edilmeli, sonra bunu kabul etmeli ve iyi olmayı şifa bulmayı istemeli.
İşte okuduğum kitabı alimlerden İmam Mevlüd’ün beytlerinden yola çıkılarak
Hamza Yusuf’un kendi içinde beytleri şerh ederek kitaba alıp hazırladığını öğreniyoruz.
Beytlerin Arapça aslından tercüme edilmesi öyle naif ki okurken de çok dile getirdim bunu hayran oldum gerçekten çok etkiledi beni. Bunda sevgili Handenin işini ne kadar aşkla yaptığını görüyoruz.
Kendisiyle sohbet etme imkanım oldu sağolsun vaktini ayırdı samimiyetine samimi / niyetle sarıldım️


Hamza Yusuf Washinton da Hristiyan geleneğinden gelen bir ailenin çocuğu. 17 yaşında geçirdiği ciddi bir trafik kazasının neticesinde komada kalıyor ve sonrasında tedavi döneminde iç alemine dönerek sorgulama yapıyor ve 1977 de Hamza Yusuf olarak müslüman oluyor. (Detaylı bilgi için nete bakınız.)
Ve yazarın Türkçede yayınlanan ilk kitabı Kalbin Simyası
(Manevi yaralara çare bulmak)
Kitapta (kibir,gaflet,riya, kıskançlık, dünya sevgisi,fakirlikten korkmak, su-i zan ve daha bir çok manevi hastalığın tanımını yapıyor ve sonrasında tedavisini veriyor.
En çok neresi etkiledi derseniz gaflet bölümü derim...
Öyle büyük bir gaflet içinde debelenip duruyoruz ki çırpındıkça batıyoruz.
Sevindiren yanı ise kurtuluş mümkün.


Altını çizmediğim sayfalar çok azdır kitapta.
Öyle güzel ve akıcı bir anlatıma sahip ki kitap burada çevirmenin (Abdurrahman Açıkgöz beyfendinin) de hakkını vermek lazım. Kitabı kim okursa okusun anlaşır dilde olmuş.
Tedavi yöntemleri çok etkileyici gerçekten.
Ben kendi adıma kalbimi yokladım ve kendime bile söyleyemediğim hastalıklarımın olduğunu farkettim. “ Herkes kendi kalbinin çobanıdır” diyor kitapta. Niyetimi tekrardan gözden geçirdim. Evet kalbimize çoban olmak en büyük vazife. Zira çoban olamazsan nasıl dağılacağını kestiremiyorum.
Hastalıklarımı teşhis edip bir liste çıkardım, tedavilerini uygulamaya karar verdim inşallah Rabbimin yardımıyla başarılı olabilirim. Sonra Ayeti Kerimeleri ve Hadisi Şerif’ler not aldım.
Çok uzun oldu biliyorum daha da uzun olabilir belki ama bu kitabı mutlaka okuyun, okutturun hayatınıza, sevdiklerinize dokunsun. Ola ki ahiretinizin kurtuluşuna vesile olur.
İnşallah bana okuduklarımla amel etmek size de okumak nasip olsun.
272 syf.
·93 günde·Beğendi·10/10
"Kalbin Simyası: Manevî Yaralara Çare Bulmak", "manevî boşluk" gibi kavramlarla karşılanmaya çalışılan günümüzün trendi kişisel gelişim arayışlarının asıl sebebine eğiliyor, bu nedeni "kalbin manevî hastalıklara yakalanması" olarak ele alıyor.
İnsanoğlunu bu boşluğa sürükleyen asıl sebep, manevî dayanak noktalarının kaybolarak nefsin isteklerinin iyi yönlendirilemeyip kalbin kibir, cimrilik, düşmanlık, şımarıklık gibi birçok olumsuz özellik tarafından kuşatılmış olması. İşte Hamza Yusuf, bu hastalıklara, çok önemli bir âlim olan İmam Mevlüd'ün şiirsel eserinden yola çıkarak tanı koyup onları teşhis ediyor ve bu manevî rahatsızlıklara yönelik tedavi yöntemleri öneriyor.

Fiziksel kalbimiz ile manevî kalbimiz aslında aynı yönde ilerler, fiziksel kalp ne kadar sağlıklıysa manevî kalp de yeme içme gibi rutinlerdeki adaba uygunlukla o denli sağlıklı olur ve yine, manevî kalp sağlıklı tutulursa fiziksel kalp hastalıkları da o denli azalır.

İslamî geleneğe yaslanan bu metin, "korku"dan ziyade "umut" vâdetmekle birlikte, okuru, bir kul, hataları olan bir Âdemoğlu olarak, noksan noktalarının farkına vararak içsel boşluğunu doldurma yönünde adım atmaya teşvik ediyor. Değindiği disiplinlerarası noktalarla da birçok sosyal bilim koluna kitap ediyor.

Hamza Yusuf, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi olan Zaytuna College'in kurucusu, dünya çapında bilinen, hatrı sayılır takipçileri olan, dinî meseleleri samimiyetle, araya bir ulema-halk ayrımı koymadan anlatabilen bir İslam âlimidir. On yedi yaşında geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatının anlamını sorgulamaya başlayarak bu sürecin sonunda Müslüman olmuş, hayatını, dünyanın birçok ülkesini dolaşarak İslam'ı ve onun güleryüzünü, kapsayıcılığını anlatmaya vakfetmiştir. Halihazırda çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye'de de hatrı sayılır bir takipçi kitlesi bulunan Hamza Yusuf, ülkemize de gelerek program yapmıştır.

Orijinal adı "Purification of the Heart" olan ve yıllardır alanında ilgi gören önemli referans kitaplardan olan bu çalışma, bahsi geçen kalbî / manevî hastalıkları, güncel tabirle, insana kötü enerji yükleyen özellikleri kısa ve özlü sözler formatındaki beyitler eşliğinde tanı-teşhis-tedavi ekseninde ele alıyor ve anlam arayışı içinde olan günümüz dünyasına bir geleneğe yaslanış ve yaratılış amacını anlama sürecine giriş bağlamında ayetlere, hadislere, nasihatlere dayanarak çözüm önerileri sunuyor. Bu nedenle kitabı okuyan herkes, neredeyse otuz başlıkta ele alınan, bu yıpratıcı özelliklerden en az birini kendinde bulacak, etkilerini kendiyle bağdaştıracaktır.
Arapça'da bir şeye tutunmak için kullanılan mesak kelimesi, aslen "kabız olmak" anlamına gelen başka bir kelimeden türetilmiştir. Cimri kimseler, kendilerinde kaldıkça onları zehirleyen bir şeyi bir türlü bırakamayan kimselerdir.
Eğer biri,herhangi bir kimseye verilen nimetleri sorgularsa aslında bu nimetleri vereni sorguluyor demektir.
Başımıza nelerin geleceğini seçemeyiz ama hayatta karşımıza çıkması kaçınılmaz olan zorluklar karşısında vereceğimiz tepkileri tercih edebiliriz
Ömrü dünya arzusunun peşinden koşmakla geçmiş,
Elinde yorgunluktan başka bir şey kalmayan biri olmaktan sakın
Onlar zevkü sefanın peşinde koştururlarken,
Ölüm hiç beklemedikleri bir anda aniden gelir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalbin Simyası
Alt başlık:
Manevi Yaralara Çare Bulmak
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050829259
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Kalbi kararmış olanlar zulmederler; buna karşılık, saf kalpli kimseler kendilerine zulmedeni affetmekle kalmaz, onu itibar ve ahlaken yükseltirler. Kendimizi manevî olarak temizlemek için, önce bu gerçeğin farkına varmamız gerekiyor. İşte elinizdeki, tamamen bununla ilgili bir kitap: Kalbi arındırmanın ve kurtuluşun el kitabı."

Neredeyse tamamıyla dış görünüş ve maddiyat odağında seyreden günümüzün dünyası, manevî gelişime daha fazla ihtiyaç duyar hale geldi. İnsanoğlunu boşluğa sürükleyen asıl neden ise manevî dayanak noktalarının kaybolması sonucunda nefsin isteklerinin doğru yönlendirilemeyip kalbin kibir, cimrilik, düşmanlık duygusu gibi birçok olumsuz nitelik tarafından kuşatılmış olması.

İşte; ABD'deki ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi olan Zaytuna College'in kurucusu, dinî meseleleri samimiyetle, ulema-halk ayrımı yapmadan anlatabilen, aynı zamanda sosyal bilimlere dair entelektüel birikimi ve disiplinlerarası metoduyla, kadim İslam geleneğini esas alan bir âlim ve mutasavvıf olan Hamza Yusuf, bu anlam arayışına ket vuran kalbî rahatsızlıkları irdeliyor. Kendisi de önemli bir âlim olan İmam Mevlüd’ün manzum eserinden yola çıkarak, kalbin manevî hastalıklarını teşhis edip bu hastalıklara Kur’ân, gelenek ve ilim eksenli sürdürülebilir tedavi yöntemleri öneriyor.

Kitabı okuyanlar 10 okur

 • gamze
 • Sümeyye
 • Merve Öztürk
 • Bilge
 • Yağmur
 • zeyneps
 • Slh
 • Yeliz Erol
 • Tuğçe AKSU
 • Hande Yıldırım Önsöz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.1 (4)
9
%14.3 (1)
8
%28.6 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları