Hande Aygen

Hande Aygen

Çevirmen
8.4/10
13 Kişi
·
35
Okunma
·
0
Beğeni
·
40
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
208 syf.
Pirandello seviyorsanız toplu oyunlarının bulunduğu bu kitabı mutlaka kütüphanenize eklemelisiniz. Ağzı Çiçekli Adam’ı radyo tiyatrosunda dinleyip çok etkilenmiştim. Oyunu okuyanlara da bir kez olsun dinlemelerini öneriyorum.
208 syf.
·17 günde·8/10 puan
Altı kişi yazarını arıyor adlı tiyatrosunu okudum. Pirandellonun felsefesini bilmek gerekir ,Pirandelloyu anlamak için. Baba figürü Pirandellonun hayata bakışı anlatıyor .Herkesin farklı doğrusu olduğunu , tek olmadını, gerçekliğin ve illüzyonun birbirine karıştığını fark edersiniz. Dramaya getirmiş olduğu oyun içinde oyun tekniğini okurken , zevk alacağınızdan klasik dramadan daha zevkli olacağından eminim.
136 syf.
·2 günde·9/10 puan
Kahvehane, Goldoni'nin 1750-51 tiyatro sezonu için yazdığı on altı oyunun üçüncüsüdür. Başarılı oyunlarındandır. Tiyatroda yaptığı reformun izlerine bu eserinde fazlasıyla rastlanır. Maske ve doğaçlama yer almadığı gibi düzensiz olaylar yerine belli bir sistem içerisinde art arda devam eden olaylar dizisi yer almaktadır.

Goldoni' ye göre, oyundaki karakterleri o kadar evrensel ki, temsil edildiği yerlerde mutlaka bir karşılığı vardır. Gerçekten de, oyunun karakterlerinin özelliklerine bakıldığında mutlaka hayatımızda onlara benzeteceğimiz kişilerin varlığı yadsınamaz. :) Örneğin; Ridolfo gibi iyiliğimizi isteyen, yaptığımız yanlışlara, uğrattığımız hayal kırıklıklarına rağmen bize destek olmaya devam eden bir dostumuz, Don Marzio gibi gerçekliğinden emin olmadığı halde kulaktan dolma bilgilerle her şeyi bildiği konusunda ısrar eden ve bunu başkalarına anlatmaktan çekinmeyen bir tanıdık, Eugenio gibi yaptığı her hata ardından bu son diyerek aslından gerçek anlamda pişman olmayan ama kafasının dikine gitmeye devam eden bir arkadaşımız gibi liste uzayıp gidebilir.

Goldoni, bu oyununda karşıt özelliklerde karakterleri bir arada kullanmış. İyi-kötü, dürüst-yalancı, zengin-fakir gibi zıtlıklardan yararlanarak toplumun yararına olan değerleri göstermiş. Olaylar belli bir düzen içerisinde devam ediyor ve son perde de çözümleniyor.

İlk başlarda karakterler çokmuş gibi görünüyor, sanki kim kimdi diye karışacak gibi gelse de birkaç sayfanın ardından her şey yerli yerine oturuyor. :) Kitabın adından da anlaşılacağı gibi karakterlerimizin bir araya geldiği ve olayların birçoğunun gerçekleştiği yer kahvehane. Bazı zamanlar kişilerin yer değiştirmesiyle berber, kumarhane gibi mekanlara da geçiş oluyor. Bir meydanda kesişen bu dükkanlar gibi karakterlerimiz de kendi aralarında kesişmeler yaşıyor. Cümleler kısa ve anlaşılır, sade bir anlatımı var.
208 syf.
·5 günde·9/10 puan
" Dışarıdan bakınca hepimiz onurlu,saygın insanlarız, değil mi? Ama hangimizin iç dünyası utanç verici düşlerle dolu değil? Fırsat bulduğumuz zaman gerçekleştirmeye yelteneceğimiz sapık düşlerle? Sonra aynada yüzümüze bakar,kravatımızı düzeltir,bu utancın izlerini gizlemeye çalışırız.
Neden kabul etmeyelim bunu?"
Altı Kişi Yazarını Arıyor
*
Okumadan geçilmemesi gereken tiyatro metinlerinden oluşan bir eser. Liola hariç diğer eserleri epey beğendim.
Şimdiden okumanız keyifli ve verimli olsun.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 35 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.