1000Kitap Logosu
Hans Kirk

Hans Kirk

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
59 Kişi
135
Okunma
6
Beğeni
560
Gösterim
Tam adı
Hans Rudolf Kirk
Unvan
Danimarkalı Yazar
Doğum
Hadsund, Danimarka, 1898
Ölüm
Brådebæk, Danimarka, 1962
Yaşamı
Danimarkalı komünist yazar. Balıkçı romanıyla ünlendi. Nazi işgali sırasında iki yılı aşkın süre tutuklu kaldı, cezaevinden kaçtı. Hapishanede yazdığı Köle’nin el yazmaları ele geçtiği için Nazilerin yenilgisinden sonra kitabı yeniden yazdı.
192 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Ya hepiz ya da hiç!
Kitabı kitaplığa bıraktım, ayağımın beni nereye götürdüğünü bilmeden yürüdüm. Evet bilemeden, çünkü ben yürürken aklımda tarifini yapamayacağım düşünceler vardı..(Yoksa ben de içinde yaşadığım bedenin kölesi miyim?) Bugün de bir kitabı bitirmenin huzursuzluğunu yaşıyorum. Huzursuzum. Çünkü bazı kitaplar insanın kafasın vura vura bazı gerçekleri hatırlatıyor. İşte o zaman insan aptal olmaktan alıkonulmuş hissediyor ve kafasını topraktan çıkarılmış olmanın rahatsızlığını yaşıyor. Galiba ben de o huzursuzluğu yaşıyorum (Aptal olmak çok daha iyidir bilirsiniz.) Bu kitapta insanın yüz yıllardır değişmeyen yazgısı gözler önüne seriliyor. Beyaz insanlar, Siyah İnsanlar Lordlar, Köleler İnsanın yazgısı işte bu kavramlar. Bu dünyaya ya siyah gelirsin ya beyaz ya lord olursun ya da köle. Ya hepsin ya da bir hiç! Peki ya sen nesin? Kitabın konusunu anlatabilirdim ama bunu her yerde bulabilirsiniz. Ben asıl konuya değinmek istedim. İnsan olmanın konusu. Kitaptan sevdiğim alıntı; "Bir katır, taşınan yükün ve yenen kamçının dışında da bir hayat olduğunu aklına dahi getirmez."
Köle
8.9/10
· 135 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
19
Sena Atbaş
Köle'yi inceledi.
192 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Hans Kırk çok önemli bir yazar. Hayatını okuduğunuzda edebî anlamda da siyasi anlamda da oldukça faaliyetler göstermiş. Köle'de onun en önemli eserlerinden bir tanesi. Köle, İspanya'daki bir gemide geçen olaylar ekseninde anlatılan bir eser. Bu gemide tacir, askeri yöneticiler, Kızılderililer gibi daha birçok sınıftan insanlar var. Üst sınıfın alt tabakayı nasıl zalimce kendi menfaatleri için kullandıklarını görüyoruz. Alt tabakayı köleleştirilmiş ve itaatkar görüyoruz. İnsanları yerlerinden yurtlarından alıkoyup bu zalim dünyaya atıyorlar. Üst tabaka kendisini bir anlamda dünyanın hakimi zannediyor. İktidarın bu yöne çekilmesinin en güzel yansımalarından birisi Köle. Hans Kırk, bizzat yaşadığı boyun eğmeme duygusunu bu eserine yansıtmış. Bu boyun eğmeye tepki olarak oluşturulmuş bir eser... Eser hakkında satırlarca yazı yazılabilir elbette ki. Ben çok ama çok severek okudum. Çok etkileyici bir eserdi. Mutlaka herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Köle
8.9/10
· 135 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9
Damla
Köle'yi inceledi.
192 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mesele çok net. Boyun eğip insanlıktan çıkmak mı, yoksa dik durup onurlu yaşamak mı? Hans Kirk bu kitabı cezaevinde yazmış ve cezaevinden kaçarken de müsveddeyi gizlemiş. Ancak Almanlar onu yakmış. Yazar savaştan sonra romanı tekrar yazmak zorunda kalır. Zor şartlarda yazılan roman bize herşeyiyle direnci, umudu ve mücadeleyi gösteriyor. Bugün de yapılması gereken çok şeyin olduğunu gösteriyor.
Köle
8.9/10
· 135 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9