Harold John Blackham

Harold John Blackham

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
10
Okunma
·
2
Beğeni
·
40
Gösterim
Adı:
Harold John Blackham
Unvan:
Filozof
Doğum:
Birmingham, Birleşik Krallık, 31 Mart 1903
Ölüm:
Brockhampton, Herefordshire, Birleşik Krallık, 23 Ocak 2009
"Özerkim ama kendi kendime yetemem: Neysem o olurum. Özgürlükte kendime dair sersemletici bir bilinçle, yalnızca sınırlarını dayatan dün­yada mevcut konumuma değil, aynı zamanda önünde durduğum Aşkınlığa da güvenirim; somut durumumun önünde ve bana sorumluluğumu, özgürlüğümü veren kuşatıcı konumun önünde özgürlüğümün bilinciyle ayakta dururum: Özgürlüğümde koşullandırılmış değilim ve bir kat daha bağımlıyım. Dünyadaki durumumu kabulleniyorum ve onu, önümdeki nesneleri, benimsediğim sınırlı sonları, irademin önündeki engelleri ve büyük hüsranları aşmak için mücadele ediyorum. Kendimi arzuluyorum ve bu yolla da aslımı; aynı zamanda kendime verili durumdayım, çünkü kendimi arzulamaya tayin edildim; özgürlük içinde kendimi bulduğum durum ve döndüğüm ve içinde kendimi yenilediğim koşullandırılmamış kişi benim aşkınlığım ve varlığımın temeli olarak dünyanın aşkınlığı ile bağlantı noktam. Olabileceğimiz kişisel varoluş (bizatihi-varlık), Aşkınlıkla (kendinde-varlık) birlikte olduğumuz varoluştur. Kişisel varoluş kendinden emin hale geldiğinde, aynı yolla Aşkınlıktan da emin hale gelir. Belirleyicilerden kurtulmuş, özgür bir biçimde ayakta duran koşul­landırılmamış ben, özerk olduğumu ama kendi kendime yeterli olmadığımı bilir; iki kat tazla bağımlı olduğumu, kendimi aşkın bir zemine dayandırdığımı ve kendimi seçtiğim sınırlamalar ile belirleyicilere ihti­yaç duyduğumu, kendimi bu dünyada gerçekleştirdiğimi bilir."
"Gerçek olan, iyi olandan ve güzel olandan daha üstün değildir, ama gerçek, iyi ve güzel aslında her insana aittir ve var olan bir bireyde düşüncede değil varoluşta bir araya gelirler."
"Ben zamana aidim, zamanda varolan bir varlık değilim; Kişinin saf mevcudiyeti değilim, ama dünyaya gelmiş (kendimin efendisi değilim ve binlerce şekilde kişisel olmayana da bağlı değilim) ve daima kendisinden bir adım öncesinde tasarlanmış bir varlı­ğım."
Harold John Blackham
Sayfa 104 - 5. Martin heidegger
"Ölüm yok olma değil, öznelliğimin dünyanın dışına çıkmasıdır; benim anlamlarım ve izlerim olan ve başkalarının ellerinde şekillendirilen anlamları ve izleri geride bırakırım: Yalnızca kendi dışsal boyutumda var olurum. Bu ne­denle, hayatımı ölüm açısından yönlendirmek, başka birinin bakış açısını benimseyerek kendi öznelliğimi yönlendirmek olacaktır ve bu da imkân­sızdır."
"İnsan kendi için var olur ve sürekli kopuş ve kendi yansıması ile dünyayı kendi için yaratır. Onun kaderi budur ve hiçbir şey insanı kendinden kurtaramaz. Kendinden saklanmanın ya da kendin­den kurtulmanın yolunu aramak yerine, ki bunu ancak kendini yok etme pahasına yapabilir, insan kendine gelmeli ve kaderini eline almalıdır."
Özüm özgürlüktür, hiçbir öze sahip değilim; gerçek konumumun zirvesi ve baş döndürücülüğü budur: İn­tihar ve yasalara karşı koyma, özümle birlikte yasanın ve duygusal şekilde yapılmış bir seçimin ve bir eylemin asimilasyonundan daha az tutarlı değildir. Benim için bu ne olacağımı söylemektir. Herhangi bir nesnel belirleyiciye başvurmak suretiyle sorumluluktan kaçamadan bir seçim yaptığımda, kendime dair bilincim orada-varlığa ilişkin nesnel kararlılı­ğımı kırar ve bende koşullandırılmamış bir kişi yaratır. Kişisel varoluşun (bizatihi-varlık), özgür bir biçimde kendi özgünlüğümü yenilemek için geri dönmek durumunda olduğum doruk noktası budur.
166 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabın kapağını ne zaman görsem sigara ve bolca felsefe, varoluşçuluk ve hayatı konuştuğumuz master derslerim aklıma geliyor. Lisans 3. sınıfta hocalarımdan birkaçı beni Yüksek Lisans derslerine katılmam konusunda kafakola almışlardı. Bu konuda ilk dersine girdiğim Ali Osman Gündoğan hocam ile samimiyetimiz o günlere uzanır. Her ne kadar ben Master tezimi Varoluşçu Felsefe üzerinde yazmak istemiş olsam da o beni bilim felsefesi alanında yazma konusunda cesaretlendirmişti. İyi mi oldu Kötü mi hala anlamış değilim.
Kitaba dönecek olursak Marcel ve Jaspers bölümü bana kalırsa iyi bir şekilde ele alınmış, objektif yani. Sartre ve Heidegger bölümleri biraz havada kalmış dersek ayıp olmaz. Kierkegaard da tamam da benim kafam hep Nietzsche'ye takılırdı bu kitapta. Gerçi biraz benim Niçe konusundaki düşüncelerimden de kaynaklanıyor olabilir. Ya biri Nietzsche'nin Nasıl bir Varoluşçu olduğunu açıklayabilir mi? kendime her açıklamam da benle kavga ediyorum.
Egzistansiyalizme ilgisi olanlar için iyi bir başlangıç kitabı niteliği taşımakta.

Yazarın biyografisi

Adı:
Harold John Blackham
Unvan:
Filozof
Doğum:
Birmingham, Birleşik Krallık, 31 Mart 1903
Ölüm:
Brockhampton, Herefordshire, Birleşik Krallık, 23 Ocak 2009

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.