Harold John Blackham

Harold John Blackham

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Harold John Blackham
Unvan:
Filozof
Doğum:
Birmingham, Birleşik Krallık, 31 Mart 1903
Ölüm:
Brockhampton, Herefordshire, Birleşik Krallık, 23 Ocak 2009
Eğer ölebilirsem, var olmuş olmaya ihtiyacım yoktur, hiç kimsenin var olmaya ihtiyacı yoktur, kişisel varoluş hiçlik ve hiçlik arasında kurulmuştur ve gerçek olan da hiçliktir, her şey saçmadır, varoluşun imkânsızlığı olasıdır, hiçbir şey gerekli değildir.
“Antik Yunan’da felsefe yapmak bir eylem biçimi idi ve böylece de filozof var olan bir bireydi. Büyük bir bilgiye sahip değildi belki ama bildiği şeyi tam anlamıyla bilirdi, çünkü sürekli olarak aynı şeyle meşgul olurdu. Ama günümüzde, felsefe yapmak ne demektir ve bir filozof gerçekten neyi bilir?
Elbette her şeyi bildiğini reddedecek değilim.”
Harold John Blackham
Sayfa 21 - Dost Kitabevi birinci baskı: 2005 /Soren Aabye Kierkegaard (Bilimsel Olmayan Sonuçlan' dırıcı Notlar)
“Felsefe,” der Schopenhauer, "Don Juan'm uvertürü gibi, minör bir akort ile başlar.” Çünkü öneminde sezilen varoluş sorununu ele alışı hayrete düşürücü, derin derin düşündüren ve ölçülüdür: “Olası imkânsızlığı” der Heidegger; Schopenhauer ise, “var olmamayı tercih edebilirliği” der.
Ben hiçlerle yaşıyorum.
Onları anlamıyorum ama onları kendi içimde saklıyorum. Onların tüm gerçeklikleri, onları tarihi bir tutumla dolduran somut sezgilerde gizli.
“Belirsizliğini düşünmek için onu her an düşünmek zorunda olduğu, yani içine girmek zorundu olduğu bir durumda, ölüm kavramının bir insanın tüm hayatını nasıl değiştireceğini bilmek isteriz. Ölüme hazır olmanın ne demek olduğunu bilmek isteriz, çünkü yine bu noktada kişi gerçek mevcudiyeti ile ölüm düşüncesini birbirinden ayırt etmek durumundadır.
Eğer gerçekten gelen şey kendimi hazırladığım şey değilse, bu ayırım tüm hazırlığımı anlamsız kılar gibi görünür; ve eğer gelişine hazırlandığım şeyle aynıysa, o zaman hazırlığım da tamamlandığında, ölümle eşdeğerdir."
Harold John Blackham
Dost Kitabevi /Bilimsel Olmayan Sonuçlandırıcı Notlar
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Harold John Blackham
Unvan:
Filozof
Doğum:
Birmingham, Birleşik Krallık, 31 Mart 1903
Ölüm:
Brockhampton, Herefordshire, Birleşik Krallık, 23 Ocak 2009

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.