Hasan İlhan

Hasan İlhan

ÇevirmenEditör
8.2/10
588 Kişi
·
1.939
Okunma
·
7
Beğeni
·
743
Gösterim
Adı:
Hasan İlhan
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
248 syf.
·Puan vermedi
Kafka bey'in okuduğum ikinci kitabı.Yine o kendine özgü derin anlatımıyla olumlu yönden çok yordu beni.Kendi davamın yoğun temposu belkide bu davanın anlatımıydı.Özünü anlayabilme yolları zor ve ağır olsada bizlere vereceği dersler o kadar çok ki.Davanız öncelikle kendiniz olun sevgili dostlar , toplum baskısı tükenmez bir cehennemdir.
302 syf.
·Puan vermedi
Kafka bey'in üçüncü kitabını bitirmiş bulunmaktayım.Normalde iki günde bitireceğim kitabı sanırım tüm çabama rağmen 5-6 günde bitirdim.Anlatılanları çözümlemek derin olduğu kadar boğucuda aynı zamanda.Kitabı yarım bırakmaya niyetlenmem defalarca olmuştur açıkçası :) ama mesele şato'ya giden yoldan vazgeçmemek.Vurgulanmak istenen noktalar anlaşılması hayli güç olsada çok önemli.Bürokrasinin işleyişi , çıkmazları , resmiyetin insanları robotlaştırmış yapısı ve bir çok durumlar.Size tavsiyem bu eseri gökyüzüne çıkıp sessiz sedasız okumanız , bu ağır cümleleri belki o zaman daha rahat idrak edebilirsiniz.Kafka bey'e sevgiler yine bizlere çok önemli bir yol gösterdi.Darısı siz sabırlı yoldaşlarıma :)
212 syf.
Arthur Schopenhaur hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.Nietzsche’nin ilk akıl hocasıdır.Annesiyle anlaşmazlıkları, annesine karşı duyduğu olumsuz hisler ilerde kadınlar hakkında olumsuz düşüncelerinin çoğunun temelini atmıştır.iletiler bölümünde Aşkın Metafiziği kitabından alıntısını yaptığım kısmı okuyabilirsiniz.İnsan düşmanıdır diyebiliriz.İnsanlardan uzak bir yaşamı tercih etmiştir. “insanları tanıdığımdan beri hayvanları daha çok sever oldum” sözü bunu açıkça belirtir.Filozofumuz her ne kadar karamsar bir yaşam şekline sahip olsa da düşünceleriyle ön planda tutulmuştur.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar’a gelince;
Bir insanın ne olduğu , neye sahip olduğu ve neyi temsil ettiğini her açıdan ele alan bu eser okunmaya da okutulmaya da değer.. Mutluluğa katkı sağlayan kişisel ,fiziksel ve zihinsel özellikler insanın ne olduğu üzerinde etkilidir.İnsan gereksinimlerini de üçe ayırır.Birincisi doğal ve zorunlu olanlar(beslenme, giyinme gibi),bunlar karşılanmadığında kişi acı çeker.İkincisi doğal ama zorunlu olmayanlar(cinsel doyum gereksinimi gibi). Üçüncüsü ne doğal ne de zorunlu olanlar (lüks, zenginlik, şatafat ve gösteriş gereksinimleri vs.) , bunların sonsuz olduğunu ve karşılanmalarının da oldukça zor olduğunu belirtmektedir. Bu insan gereksinimleri bir kimsenin neye sahip olduğunu belirtir.İnsanın neyi temsil ettiğine bakarsak burada insanın başkası için ne olduğunun yeri önemli değil ,öncelikle kendi derisinin altında yaşaması gerektiğini söyler. Gerçek ve kişisel durumların başkalarının yaptıklarından daha önemli ve bunun mutluluğa katkı sağlaması açısından değerli olduğunu belirtir. Bu bölümde onuru, gururu, kibiri ve ünü de ayrıntılarıyla ele almıştır.Kitabın bir diğer bölümünde Arthur’un bizlere sunmuş olduğu hayata dair tavsiyeleri , öğütleri ele alınmış .
Hepinize Keyifli Okumalar:):)
Sevgiyle Kalın.
158 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Savaşın ve aşkın iç içe olduğu bir roman.Ama aşk ikinci planda kaldı benim için.Sadece bunlar değil tabii ki; dürüstlük,cesaret,kin,sadakat,nefret duygularını karakterle özleştirmiş.Cesaret ve dürüstlüğün kesinlikle ana katakter Pyotr Grinyov olduğunu göreceksiniz.Açık sözlü ve doğru olması ona her daim her konuda kazandırmıştır.Aşkı uğruna pek çok kez kendi canını hiçe saymıştır.Kitabın son sayfalarına geldiğinizde çok farklı bir tat bıraktığını anlayacaksınız.
692 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap biraz durağan,yavaş ilerlesede okunması gereken kitap.Dostoyevski yine insanların psikolojisini çok iyi bir şekilde irdeleyerek okuyucularına aktarmış.Bazı yerler sıkıcı olsa da sonuna kadar okudum.Fakat sonu beni şaşırttı.Katıksız iyi bir insanın başına neler gelebileceğini en bahsediyor.İyilikle,sağlık arasına o ince çizgiyi iyi ayarlamak gerektiğini anlatıyor.Gerek dönemin zihniyetini gerek insan psikolojisini çok iyi anlatmış.
190 syf.
·Puan vermedi
Böyle bir medeniyetin yaşamına yakındı hayallerim.Bir çok yaşamıyla olması gereken dünya.Halkın kendinin yöneticisi olduğu , paranın ve mülkün bir gösteriş olduğunu sayan ve bununla övünenleri kendilerinden saymayan topluluk.Günümüzden çok uzak adalet yaşantısı hayal dünyalarında.Herkesin bildiği ama işine geldiği gibi uyguladığı iblislerin adalet anlayışı yok Ütopya rüyasında.Bunu okumanızı tavsiye ederim yoldaşlar ..Belki de bizler kapitalist düzenin masum piyonlarıyız..
85 syf.
·2 günde
Gerçekten kitap tıpkı adı gibi Sosyalizmi en temelinden ve herkesin rahatlıkla okuyabileceği yalın bir dille anlatmış.
Kitapta mesele kavramları açıklayarak anlatılmış, örneğin özgürlük kavramını açıklarken; "Size bir şeyi yapmayı yasaklayan bir yasanın bulunmayışı, sizin onu yapabilecek durumda olduğunuz anlamına gelmez." diyerek zor ve baskının bulunmayışının kendiliğinden özgürlüğü sağlayamadığı belirtilmiş ve bu duruma örnek olarak; "New Orleans’a, Hollywood’a veya New York’a gidecek bir uçağa binmek hakkınız olabilir ama, eğer cebinizde bilet alacak paranız yoksa, aslında bunu yapma özgürlüğünüz yok demektir" verilmiştir.

Daha sonra da Sosyalizm ile ilgili akla gelen ilk sorulara cevaplar verilerek Sosyalizmin özeti olucak şekilde bilgiler verilmiştir.

Kitabı okumak için bir Sosyalist olmanıza gerek yok en azından Sosyalizme önyargıyla yaklaşmamak ve Sosyalizmin ne olduğunu anlamak için okumanız gereken bir kitap.
90 syf.
Sosyalizmi duru yalın bir dille öğrenmek isteyenler için ideal bir yapıt. Bilhassa küçük yaşta sosyalist bireylerin zorlanmadan okumaları için tavsiye edilesi bir kitap.
288 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Şöyle anlatayım sizlere;
16. yüzyıl Fransız deneme yazarı olan Michel de Montaigne, Alman bir eğitimci tarafından iyi bir eğitim almış, eğitimi boyunca Latin ve Yunan edebiyatının dil ve edebiyatlarını öğrenmiş. Ayrıca Bordeaux Edebiyat Fakültesi'nde felsefe okudu. Bunu bu kitapta çokça fark ediyorsunuz; çünkü yazar işlediği her konu hakkında mutlaka Latin veya Yunan filozoflarından en az birer söz paylaşarak yazdıklarını destekliyor.
Kilisenin devamlı insanların aklını çelmesine karşı çıkmış, bunun hakkında yazılar yayınlamıştır. Avrupalı' ların coğrafi keşiflerde tanıdığı yeni uygarlıkları köleleştirme, yok sayma girişimlerine de karşı çıktığı gibi, keşfedilen yeni medeniyetlere "barbar, yamyam" nitelemelerine de karşı çıkmıştır.
Ve onu en çok etkileyen düşünce biçimi şöyledir:
 '' İnsanlar zırdeli, daha bir tırtılı nasıl yaratacaklarını bilmezken binlerce tanrı yaratmışlar ."
Yazar bu çalışmaların sonucu olan Denemeler kitabı ile biraz da klasik kuşkuculuğu yeniden gündeme getirmiştir.
Denemelerinde başta insan sevgisi olmak üzere iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı üzerine yazılar yazmıştır.
Yazar sizi kendinize sevdiriyor resmen:)
Ayrıca o kadar sade bir dil kullanılmış ki, herkesin anlayabileceği türden:D
Deneme türünün yaratıcısı olarak kabul edilen yazar hayatınıza minik bir dokunuş yapıyor ve bunu hissedebiliyorsunuz.:)
90 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumadan önce ve kitabı okuduktan sonra kendimde -kuşandığım bilgiler sayesinde- hissettiğim güven farkını daha çok yaşamak istediğimden ötürü, siyaset kitapları okumaya teşvik eden bu ve benzeri kitapları şiddetle öneriyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan İlhan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 1.939 okur okudu.
  • 36 okur okuyor.
  • 1.161 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları