1000Kitap Logosu
Haşim Şahin
Haşim Şahin
Haşim Şahin

Haşim Şahin

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
60 Kişi
160
Okunma
20
Beğeni
907
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. Haşim Şahin
Unvan
Akademisyen, Prof. Dr. ve Yazar
Doğum
Bolu, Türkiye, 1978
Yaşamı
1978 yılında Bolu’da doğdu. Üniversiteyi Eskişehir’de okudu. Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisansını; Marmara Üniversitesi’nde Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde dinî zümreler 1299-1402 adlı teziyle doktorasını tamamladı. 2001-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nde ders veriyor.
İlkay Çağlıyan
Dervişler, Fakihler, Gaziler'i inceledi.
328 syf.
·
25 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Dervişler, Fakihler, Gaziler Erken Osmanlı Döneminde Dini Zümreler (1300-1400) Büyük bir emeğin, derin araştırmaların sonucu ortaya çıkan bu eser bizlere Erken Osmanlı dönemindeki İslâm tasavvufunun doğuşu ve tarihi seyriyle ilgili özet bilgiler sunmuş. Alt metinlerde detaylar, örnekler, özlü sözler ve kaynakçalarla  zenginleştirilmiş. Siyasî iradenin, göçlerin ve kültürel bağların İslâm dininin kabulundeki rolü, tasavvufun yayılması ve sufiliğin önder şahsiyetleri tanıtılmış. Sufi zümresinin işlevleri, faaliyetleri anlatılmış. Bunlar arasında Türkmen sufiliğinin kurucusu kabul edilen Hoca Ahmed Yesevi ve Mevlâna ile Şems'in bahsedildiği bölümlerin ayrıca ilgimi çektiğini belirteyim. Osmanlı Siyasi hayatına bakıldığında Türkmenlerin Anadoluya nasıl geldiklerini öğreniyoruz. Aynı dönemde Moğol saldırılarından kaçan çok sayıda ahî, derviş, şeyh, baba, fakih gibi ünvanlar taşıyan zümrelerde bu bölgeye yerleşiyor. Bu zümreler amaçları doğrultusunda sınır boylarında kurdukları tekkelerde faaliyet gösteriyor. Bu dönemlerde : "Dervişler ; sufilerin Türklerin İslâm dinini kabul ettikleri dönemden itibaren toplumun en önemli kesimlerinden birisini temsil etmişlerdir. Kaynaklarda Osmanlı sultanlarının derviş zumreleriyle  yakın ilişki içerisine girdiği,  onların nüfusundan faydalanmak istediği açık şekilde ortaya konulmuştur. " "-Fakihler genelde imamlar, özelde ise köy imamlarıdır. Fakihler, yaptıkları sohbetlerde halka İslâm dinini anlatmış, gerektiğinde bazı şer'i meselelerin çözümlerine katkı sağlamışlardır. " "-Gaziler Ertuğrul Gazi döneminden itibaren gerek şahsi olarak kumanda ettikleri askerleriyle, gerekse ilk Osmanlı Beylerinin yanında savaşlarda ön saflarda yer almışlardır." Kitapta altını çizdiğim, notlar aldığım çok fazla bölüm var ve ne yazık ki burada yazamayacağım kadar çoklar. İslâm tarihine, tasavvufa merakı olanlara kesinlikle önerebileceğim bir eser. Sayın @hasim.sahin Beyefendi ye bu değerli eserden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Kaleminiz daim olsun, okurunuz bol olsun. @hasim.sahin @mujde.aklanoglu.official @kitap_kolik_bir_kadn @yapikrediyayinlari #kitapbuyusu01 #bookstagrammer #bookblog #instabook #kitapyorumu #islâmtasavvufu
Dervişler, Fakihler, Gaziler
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Özlem
Dervişler, Fakihler, Gaziler'i inceledi.
328 syf.
·
13 günde
·
Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar bugün size içinde buram buram tarih kokan bir kitaptan bahsedeceğim. Kitabımız kıymetli hocamız @hasim.sahin in derin ve büyük araştırmalarla yazdığı harika bir eser. Tarih severlerin elinden düşürmeyeceği, aslında bir çok kez isimleri duyup hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız bir çok derviş, sufî, fıkıh, gazi ve ahilerle dolu. Türk İslam dininin kabulünde büyük rol oynayan derviş ve gazileri okudukça aslında televizyonda gördüklerimizden çok daha farklı şeyler olduğunu anlıyoruz aslında. Önemli olan da doğruyu öğrenmek değil midir zaten? Kitabımız Dini zümrelerin ve tarikatların ortaya çıkışından tutun, Osmanlı Sultanlarının dini yaşantıları, derviş ve fakihlerle olan ilişkileri, yaptırdıkları vakıf ve kurumlar ile bir çok sosyal ve kültürel hayatta katkılarını okuyoruz. Bu sıralar sanırım hemen hemen herkes Şeyh Edebali'yi biliyor ve sanırım en çok onun hayatı ve Mevlana hakkında yazılan araştırmalar dikkatimizi çekiyor. Ama benim daha çok dikkatimi çeken Şeyh Hamideddin Aksarayî'nin hayatı oldu. Daha önce de hakkında yapılan bir filmi izlemiştim ve açıkçası doğruluğunun ne kadar olduğunu öğrenmek beni mutlu etti. Ayrıca kıymetli hocamız bu kitabı yazarken kaynakça kısmını da unutmamış. Kendisine hayran olmamak elde değil. Kısacası arkadaşlar bu harika tarih ve tasavvuf içerikli kitabı kesinlikle edinmelisiniz. Sizler için de kısa bir bilgi bırakıyorum. Kitapla kalın dostlar Şeyh Edebalı, geçmişten günümüze adeta Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ile özdeşleştirilen bir şahsiyettir.
Dervişler, Fakihler, Gaziler
OKUYACAKLARIMA EKLE
10