Haydar Baş

Haydar Baş

Yazar
9.7/10
70 Kişi
·
136
Okunma
·
24
Beğeni
·
794
Gösterim
Adı:
Haydar Baş
Tam adı:
Prof. Dr. Haydar Baş
Unvan:
Türk Siyasetçi, İş Adamı, İlahiyatçı, Yazar, Eğitimci
Doğum:
Trabzon, Türkiye, 28 Ocak 1947
Ölüm:
Trabzon, 14 Nisan 2020
Haydar Baş, (d. 28 Ocak 1947, Trabzon), Türk siyasetçi, iş adamı, ilahiyatçı, yazar, eğitimci. Bağımsız Türkiye Partisi'nin kurucularından ve mevcut genel başkanıdır.2011 Genel seçimlerinde Demokrat Parti'den milletvekili adayı olmuştur. Ayrıca Av TV, İcmal dergisi, Kadırga TV, Köy TV, Meltem TV, Mesaj TV, Sıhhat TV, Yeni Mesaj gazetesi gibi medya kuruluşlarının da sahibidir.

Genel Başkanı ve kurucusu olduğu BTP'nin resmî sitesine göre[1] Haydar Baş, ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1970 senesinde Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi. Daha sonra lisansüstü eğitimini, doktorasını ve "profesör" unvanını Bakü Devlet Üniversitesi'nden almıştır.
"Tarih kitaplarında, inkılâp derslerinde bizler, Atatürk Samsun'a çıktı, Sivas Kongresi yapıldı, Erzurum Kongresi oldu; şu kararlar alındı, Ankara'da 23 Nisan günü Meclis açıldı diye okuduk.
Oysa asıl anlatılması gereken, gençlerin bilmesi gereken; verilen mücadelede çekilen çiledir. Hangi zorluklar aşılarak yazılanlar yapılmıştır.
Mustafa Kemal, yılmayan, azmi ile yanındakilere her an örnek olan özel bir liderdir."
Haydar Baş
Sayfa 447 - İcmal Yayınları
Arzın talepten daha fazla olduğu gerçeğinden hareketle yapılan "tüketimin desteklenmesi" projesi üretiminde önünü açacaktır. Bugün tüketici, takatsiz bırakılmıştır, alım gücü kalmamıştır, cebinde parası yoktur. Dolayısıyla ülkemiz ekonomisinin esas problemi tüketim eksikliğidir.
"Bir gün Allah Resulünün huzuruna Hz. Ebubekir gelir "Ne kadar güzelsin ya Resulallah! Sende alemin güzelliklerini seyrediyorum." der. Hz. Peygamber; "Doğru, güzel söyledin" buyururlar. Ardından Ebu Cehil gelir; " Ey Muhammed! Ne kadar çirkinsin sende alemin çirkinliklerini görüyorum." der. Peygamber ona da aynı cevabı verir. Ashap sorar; "Ya Resulallah biri geldi güzelsin dedi tasdik ettiniz. Diğeri geldi çirkinsin dedi, onu da tasdik ettiniz. Bunun hikmeti nedir?"
Cenab-ı Resul gülümseyerek şöyle cevap verir; " Mü'min ayna gibidir. Ona bakan kendisini seyreder. Ebubekir baktı, güzelliğini seyretti. Ebu Cehil baktı, çirkinliğini seyretti. İkisini de bu yüzden tasdik ettim."
Allah Resulü her söz, hal ve fiiliyle rahmettir. İnsan nasipsiz olunca, şaşı olunca, O'ndaki nuru kir; rahmeti azap; güzeli çirkin; müjdeyi korku olarak görür. Seyredilen Kainatın Efendisidir; fakat seyreden şaşı olduğu için O'nda kendisini seyrettiğinin farkında değildir."
"Atatürk Vatandır, Atatürk Bayraktır, Atatürk Tam Bağımsızlıktır, Atatürk Birleştirici Harçtır." Prof Dr Haydar Baş
Haydar Baş
Sayfa 29 - İcmal yayınları
Sivas Kongresi'nde İnönü Amerikan mandacılığının çıkarımıza olacağı görüşünü ileri sürüyor. Bunun üzerine Atatürk çıkıp bir konuşma yapıyor. "Biz manda ve himaye altına girecek bir toplum değiliz; hiçbir zaman da olmadık. Biz uluslar kurduk, uluslar yıktık ama asla boyunduruk altına girmedik. Ya bağımsızlık ya ölüm. Başka çıkar yol görmüyorum" diyor.
Haydar Baş
Sayfa 65 - İcmal Yayıncılık - 1. Baskı
Kendi içinde kavgalı olanın, dış tabiatında faydalı olması mümkün değildir. İnsanın önce kendi kendi ile uyumlu olması lazımdır. Bu da kendinde inancı hakim kılmasıyla mümkündür. Yani tevhidi evvelâ nefse kabul ettirmek şarttır.
"Eserimiz, Gazi'nin, Mustafa Kemal olarak başlayan ve Atatürk olarak sona eren hayatını, O'nunla, mücadelenin her anında, yanında hayatı paylaşmış, silah ve kader arkadaşlarının hatıratlarından yani orijinal kaynaklardan alıntılarla hazırlanmıştır."
Haydar Baş
Sayfa 30 - İcmal Yayınları
Kapitalist ve liberal sistemler 'ihtiyaçlar sınırsız ve kaynaklar sınırlıdır' yanlış görüşünü savunurlar. Kaynakların sınırlı olduğunu kabul, insanlığın egosunu tahrik etmiş ve doymak bilmeyen hırsı insanlığın ecel şerbeti olmuştur. Oysa ki, insanlığın tarih sahnesine çıktığı günden beri hangi kaynak tükenmiştir, bir düşününüz!

İlkel tarım döneminde yılda bir sefer alınan ürünler, bugünün teknoloji imkanları ile neredeyse her ay ürün alabilmeyi sağlamaktadır.

Bu ormancılıkta, sanayide, enerjide de böyledir. Kaynaklar açıldıkça açılıyor, sonunu getirmek diye bir şey söz konusu olmuyor.

Güneş enerjisinin, dalga enerjisinin, rüzgar enerjisinin, su enerjisinin sonu olabilir mi? Bunlar sonsuza dek enerji kaynaklarıdır. Özetle
'kaynaklar sınırsızdır, ihtiyaçlar ise sınırlıdır.'

... MEM, 'kaynaklar var ve yeterli onun içinde dünyada kaynak savaşına gerek yoktur' diyor. Bu haksız anlayış nedeniyle milyonlarca insan öldürülüyor.
"Tarih kitaplarında gençlerimize, yokluk içinde kazanılan bir Kurtuluş Savaşı anlatılıyor. Kağnı arabalarında mermilerin taşındığı, anaların evlatlarını vatana 13-14 yaşında feda ettiği, mermi ıslanmasın diye kundaklara sarıldığından bahsediliyor.
Bunlar doğru ancak eksik bir Kurtuluş Savaşı anlatımı bu...
Oysa iman gücü ile kazanılan bu mücadelede, vatanı istila eden düşmanla işbirliği yapan yerli işbirlikçiler, Sarayın durumu ve onların Mustafa Kemal ve Kuvva hareketine karşı giriştikleri çirkin oyunlardan nedense bahsedilmiyor."
"Atatürk Vatandır, Atatürk Bayraktır, Atatürk tam bağımsızlıktır, Atatürk birleştirici harçtır diyoruz" Atatürk ;devletini, vatanını, milletini ve dinini satmamış;bunlar konusunda pazarlığı söz konusu bile etmemiştir. Müslüman ve dindar bir kimliğin dinsiz gösterilmesi O'nun kurduğu devletin de dinsiz olduğu yanılgısına insanları ikna içindir. Burada asıl sebep ;kurucusu ve devleti dinsiz olan milletin de dinsiz olduğu yalanından hareketle Türk milletini de dininden kopardılar, onun tertemiz inancı ile mücadele ettiler. İşin esasından haberi olmayanlar ise, İslam'ı savunacağız diye ciddi bir yanlışa düştüler;devleti, Atatürk'ü ve Milleti inkar ettiler bugün gelinen sonuç budur. Eser, Gazi'nin Mustafa Kemal olarak başlayan ve Atatürk olarak sona eren hayatını, O'nunla, mücadelenin her anında yanında hayatı paylaşmış, silah ve kader arkadaşlarının hatıralarından Orjinal kaynaklardan aılıntılarla hazırlanmıştır... Tavsiye ederim..
336 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Merakla aldığım ve okumaya başladığım Milli Ekonomi Modeli'ni bitirmiş bulunmaktayım. Kendimi çok şanslı hissediyorum;
ekonomiyi böylesine çok sevmem ve ekonomi öğrencisi olmam şu hayattaki en büyük şansım. Hele ki bu sevgimin üzerine böyle değerli yapıtlar eklenince yemeğin tuzu, biberi gibi sevgimi daha da anlamlı kılıyor. Kitap hayatın gerçekleri ve 'kapitalizm tuzağını' öyle güzel analiz etmiş ki sözcükler bu manada kıyafetsiz kalıyor. Ekonomiyle ilgisi olanlar bilir, belli başlı kurallar değişmeyen teoriler vardır. Okudukça çoğu teori ve kuralların çürüdüğünü daha net anlayacaksınız. İki satırla böylesine değerli bir yapıtı tasvir edemem. Kocaman teşekkürü borç bilirim. Değerli Haydar Baş ve emeği geçen herkesin kalemine sağlık. Kesinlikle okunulası bir kitap.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Özellikle Para için değil insan için ekonomi, insan merkezli ekonomi anlayışını çok sevdim. “Kaynaklar sınırsız ihtiyaçlar sınırlı sınırsız olan ihtiraslardır” cümlesi devrim yaratacak cinsten. Kapital ekonominin çöktüğü günümüzde bu ekonomiyle insanlığa huzur getirecek çıkış bulunur diye ümit ediyorum
928 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu zamana kadar Atatürk hakkında çok kitap okudum. Hepsinde ya bir yönü anlatılıyordu veya ağır bir dille belli bir kesimi ilgilendiriyordu. Hoşgeldin Atatürk kitabı ise her kesime hitap eden, herkesin anlayacağı bir dille yazılmış, gayet akıcı bir eser...
En önemlisi de Atatürk etrafında oluşturulan karanlıkları ve iftiraları kökünden kazıyan bu eseri mutlaka okuyun...
928 syf.
·Beğendi·10/10
Son yıllarda Atatürkü anlatan pek çok eser çıktı. O çokça okunup anlaşılması gereken bir insan. Hoşgeldin Atatürk te de yazarın kimliğini de düşündüğümüzde toplumla barıştırılacak toplumu Atasına kavuşturacak bir eser diyorum. Atatürkle birebir görüşen kişilerin aileleriyle yaptığı görüşmeler kısmını ve Atatürkün verdiği hutbelerin hepsinin bir arada toplanmış olmasını çok sevdim.
%12 (100/896)
·10/10
Bütün başlıkları çok iyi anlamak için sindirerek okuyorum. Birçok ülkede uygulanan bir model bu. Gelirlerin adil dağılımı, tam istihdamın sağlanması, sürekli büyümeyi amaçlıyor. Tüketim eksenli bir model Türkiye nin tek kurtuluşu Prof Dr Haydar Baş
672 syf.
·Beğendi·10/10
Yaratılmış kadınların en üstünüdür Hz Fatıma. İman, iffet, ahlak abidesi. Fatıma benim parçamdır diyor peygamber efendimiz. Onun yürüyüşü bile peygambere benziyor Resulu vefatından sonra ise ancak 6 ay dayanabiliyor bu acıya. Tarihte en çok ağlayan 5 kişiden biridir. Hasan ını ve Hüseyin ini bırakıyor ve kavuşuyor babasına. Onun her hali örnek bir kadın olarak yeri geliyor hakkını savunuyor, yeri geliyor had bildiriyor. Tam bir İslam ölçüsü Allah şefaatine nail eylesin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haydar Baş
Tam adı:
Prof. Dr. Haydar Baş
Unvan:
Türk Siyasetçi, İş Adamı, İlahiyatçı, Yazar, Eğitimci
Doğum:
Trabzon, Türkiye, 28 Ocak 1947
Ölüm:
Trabzon, 14 Nisan 2020
Haydar Baş, (d. 28 Ocak 1947, Trabzon), Türk siyasetçi, iş adamı, ilahiyatçı, yazar, eğitimci. Bağımsız Türkiye Partisi'nin kurucularından ve mevcut genel başkanıdır.2011 Genel seçimlerinde Demokrat Parti'den milletvekili adayı olmuştur. Ayrıca Av TV, İcmal dergisi, Kadırga TV, Köy TV, Meltem TV, Mesaj TV, Sıhhat TV, Yeni Mesaj gazetesi gibi medya kuruluşlarının da sahibidir.

Genel Başkanı ve kurucusu olduğu BTP'nin resmî sitesine göre[1] Haydar Baş, ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1970 senesinde Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi. Daha sonra lisansüstü eğitimini, doktorasını ve "profesör" unvanını Bakü Devlet Üniversitesi'nden almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 24 okur beğendi.
  • 136 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 147 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.