Haydar Şentürk

Haydar Şentürk

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
402
Gösterim
Adı:
Haydar Şentürk
Unvan:
Yazar
Cezalandırıcı, katı, zora dayalı, aşırı sınırlandırıcı ebeveyn kontrolleri ile gevşek ve tutarsız disiplin ergen suçunu artırmaktadır.
DÜŞ KURMA: İçinde bulunulan durum kaygı uyandıran bir durumsa, hayal dünyasına kaçıp orada daha hoş bir durum içinde kendimizi düşünerek, içinde bulunduğumuz durumun ortaya çıkardığı kaygıdan kurtulmuş oluruz.
Hayatımız anne rahminde başlar ve doğumla birlikte yeryüzünde bu hayatımız devam eder. İd, insanın doğuşundan itibaren sahip olduğu tüm güdülerinin toplamıdır ve temel olarak isteklerine doyum arar.
Cüceloğlu'na göre; farkında olmadan yaptığımız savunma mekanizmaları, kaygımızı azaltma yolunda bize yararlıdır.
Pek çok ergen toplumsallaşma sürecinde toplumsal kuralları öğrenemedikleri için veya hatalı ebeveyn tutumları sonucunda uygun yaşantı eksikliği nedeniyle sapmaya yönelmektedirler.
Karşı karşıya gelen iki kişi arasındaki ilk etkileşim, iletişim sürecinin önemli bir belirleyicisidir. Bu etkiyi yaratan etkenler, karşılaşılan kişinin beden dilinden, kullandığı sözcüklere ve kişinin taşıdığı bütün aksesuarlardan içinde bulunduğu fizik ortam nesnelerine kadar geniş bir dağılım gösterir.
Bastırma, dürtü, anı ve deneyimlerin bilinç dışına itilmesi ve orada tutulmasıdır. Bilinç dışına itilen ve orada tutulan dürtüler, istekler, anılar ve duyguların genellikle bilinç düzeyine çıkması benlikçe kabul edilemez niteliktedir. Bir başka deyimle, bunlar üstbenlikçe yargılanarak yasaklanan ve benliğe acı, bunaltı veren öğelerdir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haydar Şentürk
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.