Henry Hazlitt

Henry Hazlitt

Yazar
8.0/10
7 Kişi
·
16
Okunma
·
2
Beğeni
·
44
Gösterim
Adı:
Henry Hazlitt
Unvan:
Gazeteci
Doğum:
Philadelphia, 28 Kasım 1894
Ölüm:
Fairfield, 9 Temmuz 1993
Diğer yandan, makinelerin istihdam olanaklarını çok büyük ölçüde artırdığını söylemek yanlış olmaz. Bugün dünya nüfusu Sanayi Devrimi öncesi on sekizinci yüzyıl dünya nüfusunun neredeyse dört katına ulaşmıştır. Makinelerin nüfustaki bu artışı tetiklemiş olabileceğini söylemek mümkündür çünkü makineler olmasaydı, dünya bu nüfusu idare edemiyor olurdu. Bu sebeple dört kişiden üçünün, sadece işlerini değil, kendi varlıklarını da makinelere borçlu olduğunu söyleyebiliriz.
Henry Hazlitt
Sayfa 60 - Say Yayınları
Bir taraftan, İngiltere ve Amerika veya Kanada ve Birleşik Devletler arasında daha hızlı ve verimli uçak ve gemiler, daha iyi yollar ve köprüler, daha iyi lokomotifler ve kamyonlar geliştirip ulaşım maliyetini azaltmaya çalışırken; diğer taraftan, verimli ulaşım için yaptığımız bu yatırımları malların ticari nakliyesini öncekine göre kat ve kat zorlaştıran bir gümrük vergisi uygulamasıyla kısmen etkisiz hale getirmiş oluyoruz. Önce kazakları iki dolar daha ucuza taşıtıyoruz, daha sonra kazakların taşınmasını engellemek için vergiyi iki dolar artırıyoruz. Kârlı biçimde taşınabilecek yük miktarını azaltarak, aslında taşıma verimliliğine yapılan yatırımın değerini düşürmüş oluyoruz.
Henry Hazlitt
Sayfa 84 - Say Yayınları
240 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle hepinize selamlar. Tek derste iktisat isimli kitap ekonomi (iktisat) ile ilgili konulara eleştirel bakış açısı kazandırıyor. Bununla beraber Henry Hazlitt' in tam bir kapitalist olduğunu söyleyebilirim. Basit örneklerle makro ekonomiyi farklı bakış açısıyla değerlendiriyor. Güzel bir kitap okuduğumu düşünüyorum. Sağlıcakla kalın...

Yazarın biyografisi

Adı:
Henry Hazlitt
Unvan:
Gazeteci
Doğum:
Philadelphia, 28 Kasım 1894
Ölüm:
Fairfield, 9 Temmuz 1993

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.