Henry Margenau

Henry Margenau

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
270 syf.
·15 günde·8/10
Bir yaratıcı var mıdır, varsa nasıl bir izahat getirebiliriz ve bunlara benzer daha pek çok sorunun 24'ü Nobel ödüllü, 50'yi aşkın astronom, fizikçi, matematikçi, biyolog ve kimyagere sorulması ile oluşturulmuş bir derleme bu kitap. (Ayrıca kitabın sonunda bir teist ile ateistin karşılıklı görüş bildirdikleri minik bir bölüm de bulunuyor.)
Bilim insanlarının iyi birer teolog olduklarını iddia etmemiz her zaman için mümkün olmayabiliyor. Fakat ben hayatını 'var olmuş olan'ları araştırmaya adamış bu insanların, tüm o 'şeyler'in yaratıcısı ya da mevcudiyeti hakkındaki fikirlerinin de alınması gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla "Tanrı var mıdır?" sorusuna bir teolog ya da din felsefecisinin verdiği cevaplar kadar, bilim insanlarının verdikleri cevapların da dinlenmeye değer olduğunu düşünüyorum. (Özellikle de kozmologların bu konudaki fikirleri benim için çok değerli.)
Herhangi bir dinin propagandası yapılmıyor, birkaç yerde İncil'in çeşitli versiyonlarına yapılan atıflar dışında herhangi bir dini öğe de bulunmuyor. Bu yönü özellikle hoşuma gitti çünkü sürekli kendi safına çekmeye çalışan ve bunu yaparken de kendi mantığını dayatan tüm o dinler, ideolojiler kalabalığı beni ruhsal anlamda yormuştu. Arayışta olan bir insan için, iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum bu yüzden de. Dil başlangıç olarak belki biraz ağır gelebilir, sonuçta yazanların hepsi belirli bir akademik seviyeye gelmiş üst düzey beyinlere sahip insanlar. Fakat kitabın sonunda bulunan sözlük ve sadeleştirilmiş anlatım sayesinde çok da zorlanılmayacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Henry Margenau
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.