Herdem Belen

Herdem Belen

YazarÇevirmen
9.3/10
9 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
80
Gösterim
Adı:
Herdem Belen
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
632 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Mimesis...İnsanlar tarafından çokça okunan popüler metinleri (dünyevi-semavi) incelemeye alan ve bu metinleri insan temsili üzerinden kritik eden harika bir metin. Çok ayrıntılı ve hacim olarak büyük bir eser. Özellikle insan ruhunun (refleksif) hallerinin edebi alandaki yansımaları Auerbach'ın usta kaleminden okuyucuya ulaşıyor. Mimesis'in ayırt edici bir tarafı şu: Auerbach değerlendirmeye aldığı metinleri seçerken taraflı davranmamış kitaba konu olan metinleri objektif ve derinlemesine incelemiş. Bunu örneklendirirsek konunun ne derecede sağlam ve ayrıntılı irdelendiğini anlayabiliriz: Mimesis' de Homeros ve Kitab-ı Mukaddes; Aziz Augustinus ve Ammianus Marcellinus; şövalye romansları, Dante ve Boccaccio; Antoine de la Sale, Shakespeare ve Rabelais; Montaigne ve Cervantes; Stendhal ve Virginia Woolf'a kadar bir çok alıntı metnin "insan gerçekliği" teması üzerinden eleştirel anlamda okumasını yapabileceksiniz.

Auerbach edebi metinleri sadece kritik etmiyor, onların psikolojik-toplumsal kodları üzerinde durarak kutsal ya da dünyevi metinleri nasıl okumamız gerektiğinin de altını çiziyor. Bu anlamda Auerbach okuyucuya "hermeneutik" ilminin de kapılarını aralıyor.

Not: Auerbach Mimesis'in tamamını İstanbul'da yazmıştır.
440 syf.
·533 günde·Puan vermedi
Çağa tanıklığın bu kadar iyi anlatılabildiği ve modern insanın eleştirisinin yapıldığı bu eser Baudrillard'dan sonra gördüğüm en realist ve kral çıplakçı bir felsefecinin yazılarıdır. Baudrillard'ın aksine eleştirilerin yanında çözüm de sunan Günther Andres tanınmalı, bilinmeli ve çok iyi anlaşılmaya çalışılmalıdır. Günümüzde insan olduğu gibi insanlık da eskimiştir, bugüne ulaşan ise sadece onun artıklarıdır. Yeniden insana ulaşmak dileğiyle...
440 syf.
·40 günde·Beğendi·8/10
Filozof aktivist ve eleştirmen kimliği ile günümüz tartışmalarına dahil olmayı başaran Kunter Anders insanın doğasına ve onun yarattığı teknolojiye yönelik en kapsamlı eleştirilerini dile getiriyor.
Kitap felsefi metinler okumayı sevenler için bulunmaz bir fırsat. İthaki Yayınları çeviri kalitesi ile iyi bir iş çıkarmış. Felsefe ile ilgilenenlerin sabırla okuyarak çok şey öğreneceğini düşündüğüm bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Herdem Belen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 176 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.